SF tim
* 19.04.2014. 11:57:43
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2 3 ... 8   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Zmajevi  (Pročitano 24461 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« poslato: 18.12.2008. 12:41:44 »

"Kada bih zažalio zbog svega što sam ikada učinio ili sve to zaboravio, ipak bih se sećao da sam jednom video zmajeve kako u sumrak plove na vetru iznad zapadnih ostrva; i bio bih zadovoljan."
Ursula Legvin, Najdalja obala

Zmaj je jedan od motiva koji se najčešće sreću u EF književnosti (i ostalim umetničkim žanrovima). U EF su stigli iz mitologije, i preko Starog zaveta (Levijatan) i hrišćanske tradicije (sv. Đorđe i ne samo on).

Zmaj je biće koje se sreće u gotovo svim mitologijama, a pretpostavlja se (kaže vikipedija) da su predstave o zmaju kod raznih naroda nastale nezavisno, a neki smatraju zmaja najuniverzalnijim mitološkim stvorenjem. Danas najrasprostranjeniji opis zmaja kao gušterolikog stvorenja koje leti i bljuje vatru potiče iz keltske mitologije, u kojoj je zmaj uglavnom negativac. U kineskoj mitologiji zmaj je simbol sreće i blagostanja i povezan je uglavnom sa vodom, a ne sa vatrom.

A u srpskoj mitologiji,

"Po narodnom verovanju, zmaj je bio dužan i da obezbedi kišu onda kada je ona potrebna. Prema tome, zmaj je bio dobar demon u čiju je dužnost spadalo određivanje atmosferskih pojava na korist ljudi. Zamišljalo se da je ovaj demon dimorfan, polučovek – poluživotinja. To je vatrena ptica duga repa, koja pri letu od sebe odbacuje varnice. Kada je među ljudima, zmaj na sebe može uzeti čovečiji oblik. Stalno mesto boravka mu je kraj šumskih voda u planini. […] Smatralo se da zmaj nastaje od šarana kada ovaj ostari i napuni određeni broj godina. Tada odlazi iz reke, dobija krila i odleće u planinu i u šumu, menjajući svoje dotadašnje boravište. […] Prema raširenom verovanju, zmaj je jako pohotljiv. Verovalo se da su njegove veze sa lepim ženama veoma razgranate i mnogobrojne…"
Slobodan Zečević, Mitska bića srpskih predanja

Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 18.12.2008. 12:47:43 »

Po mom mišljenju, verovatno najupečatljiviji opis zmajeva kao mudrih i nedokučivih bića dala je Ursula Legvin u sagi o Zemljomorju.

Evo još par meni omiljenih zmajeva:

Snebivljiva aždaja:

i Draco (valjda se tako zove), mada uglavnom zato što je u stvari Šon Koneri:

A od novije zmajevite literature sviđa mi se priča o Hurogu Patriše Brigs i Zmaj njenog veličanstva Naomi Novik.

Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +48/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 18.12.2008. 14:10:50 »

Laughing Nabavila sam snimak Snebljive aždaje - uživamo svi !

Tema je super, idem da nađem onu priču o borbi zmaja iz Velsa i kineskog zmaja ... Sirijus ili Alef ?
Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 18.12.2008. 16:28:34 »

Sirijus. Ali ne znam koji broj.  Very Happy
Sačuvana
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +8/-0
Starost: 36
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 19.12.2008. 07:51:20 »

kako ste zaboravile zmajevi su mnogo glupa zivina sima kosmos iz dubokog svemira i dusko dugousko  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 19.12.2008. 07:55:43 »

Ha zmaju!  Very Happy
Sačuvana
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 37
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 19.12.2008. 08:13:30 »

Da, zaista je zmaj rasprostranjen u svim kulturama. A zašto je to tako...ne znam. Možda su naši preci još u kamenom dobu viđali kosti dinosaurusa, jer morate priznati, zmaj je uvek neko zubato stvorenje.
Nisam nešto luda za zmajevima. Eto, sviđa mi se zmaj iz Beskrajne priče.
Sačuvana

peca777
SF friend

admiral flote

Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 19.12.2008. 12:33:43 »

ma on je ok ali se meni mnogo svidjaju zmajevi perna i njihov odnos sa ljudima tj njihova simbioza
Sačuvana
peca777
SF friend

admiral flote

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 19.12.2008. 12:39:05 »

pa najverovatnije je da su dinosaurusi u pitanj jer ako su krokodili opstali do danasnjih dana a imaju velike zube i zive pored vode ili u istoj zasto ih ljudi ne bi poredili sa zmajevima a izmedju ostalog nisu svi dinosurusi izumreli u isto vreme neki su se prilagodili a ljudi su sigurno vidjali te prezivele primerke ali ja najvise tipujem na krokodile jer ih ima i u aziji i u africi i u americi i u severnoj i u juznoj a za evropu se nesto ne secam Embarassed Embarassed
Sačuvana
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 19.12.2008. 13:20:41 »

Jesu, preživeli su. Ali razdoblje od nestanka dinosaurusa do pojave primata se meri milionima godina. Tako da su preživeli dinosaurusi imali dovoljno vremena da evoluiraju u ptice. Nemoj da te bune gušteri i zmije, oni jesu gmizavci ali nemaju mnogo veze sa dinosaurusima. Jedino je krokodil opstao iz vremena dinosaurusa nepromenjen. To je jedna pakleno prilagodljiva životinja.
Sačuvana

peca777
SF friend

admiral flote

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 19.12.2008. 14:39:33 »

a glupa ko noc ali ima strasne instikte koji su ga odrzali do dana dansnjeg
ali zasto onda na frskama svetog Djordja kako ubija azdahu stoji na slici bas prerastao guster (kao komodo zmaj)mozda je poneki opstao malo duze ili postoje price koje su se prenosile sa kolena na koleno ali  je interesantno upravo to da ideja o zmaju postoji u skoro svim kulturama u ovom ili onom obliku
a mozda neke vrste velikih gustera koji su ziveli izmedju a nisu im pronasli fosile jos uvek
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +73/-9
Starost: 55
Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 19.12.2008. 15:46:13 »

Nema šanse da je ljudski rod video i jednog jedinog živog dinosaurusa. Prve vrste Homo-a su se pojavile pre 2-3 miliona godina, a dinosaurusi su nestali pre 60 miliona.

Iz doba kada su vladali dinosaurusi su preživeli gušteri, krokodili i aligatori i kornjače. (a ni ajkule se nisu mnogo promenile od tada, osim što su baš velike vrste izumrle)
Preobražaj u ptice je počeo verovatno još dok su dino-i bili u punom zamahu. Ima fosila koji upućuju na to da su neke vrste već tada imale perje.

Meni je zanimljivo da su zmajevima stavili vatru u usta. Od kud im takva ideja? Koja životinja bi mogla da bude inspiracija za to?
« Poslednja izmena: 19.12.2008. 15:53:56 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 19.12.2008. 16:33:54 »

Eto, sviđa mi se zmaj iz Beskrajne priče.

I meni se sviđa, a sviđa mi se i kako je u filmu predstavljen kao velika albino kuca.
Sačuvana
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 19.12.2008. 16:38:14 »

Recimo, neki "rudari" u potrazi za dragocenom rudom gvožđa nabasaju na lobanju T-rexa u čvrstoj steni. Uplašeni, dovedu lokalnog vrača da im objasni kakvo je to stvorenje što obitava tu. Vrač, da ne ispadne glup (zaboga on je čovek koji sve zna) objasni da je to strašni demon koji bljuje vatru pa je sebi istopio jazbinu u čvrstoj steni da bi pao u san dok ga Bogovi ne probude. Zato pod hitno zavoriti rudnik da se demon ne probudi i spali selo....

Kako ono kaže Sunđer Bob:...."Maaštaaa!"
Sačuvana

SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 19.12.2008. 16:41:20 »

Eto, sviđa mi se zmaj iz Beskrajne priče.

I meni se sviđa, a sviđa mi se i kako je u filmu predstavljen kao velika albino kuca.
Meni se više sviđa njegova simbolika. A u filmu stvarno izgleda ko neki prerasli pekinezer.
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3 ... 8   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2013. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.104 sekundi sa 22 upita.