SF tim
* 21.07.2019. 14:55:12
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 107 108 [109] 110 111 112   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Šta čitamo?  (Pročitano 450795 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 60
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #1620 poslato: 21.03.2019. 15:38:57 »

Потпуно ти верујем. Један од разлога зашто се мучим са Сапијенсом је и то што није на папиру.
Ја тек стрипове не могу са монитора. Мислим да сам једино Кордеја тако прочитао пар стрипова.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +60/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #1621 poslato: 21.03.2019. 17:10:28 »

pozdrav Eldundarin HVALA za link ! Prosleđeno kćerki kao ... "zakasneli poklon majci za 8. mart"  Wink (jeste baba kvarna  Embarassed ali voli Pračeta a u ljubavi i ratu sve je dozvoljeno  Wink )

Sačuvana

Bog čuva budale !
Leto
član posade

Ugled: +4/-0
Van mreže

« Odgovor #1622 poslato: 21.03.2019. 17:15:21 »

Miu verujes da ne mogu da citam knjige u e formatu. Pokusao sam jedno dvajez puta i nista, ne merem. Samo stripove mogu tako da citam.

Na čemu, kompu, tabletu ili e-čitaču (Kindlu npr.). Čitanje na svetlećim ekranima je samoubistvo. Kindl mi je pored trofaznog protočnog bojlera u kupatilu najomiljeniji uređaj u kući.
Sačuvana

Све што овде пишем је део моје слике света, моје веровање а не доказива истина.
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1623 poslato: 21.03.2019. 17:45:32 »

grrr grrr grrr

Šta je istina a šta činjenica ?

Budisti za ovo imaju jednu priču : (skraćeno) kralj naredi da mu dovedu sve podanike slepe od rođenja i dozvoli im

da opipaju slona (ali samo jedan deo - jedna grupa je opipala samo rep, druga samo surlu itd) a onda se slatko smejao

kad su se potukli  Twisted Evil

Dakle ... ako slepac opipa samo surlu da li je slon sličan zmiji ? Ako naše znanje nije apsolutno onda nije ni istinito  Crying or Very sad

Činjenica je uvek ista usvako vreme, na svakom mestu i za svaku osobu.

Istina je relativna - ako je nešto istina za jednu grupu ljudi ne znači da je tako i za neku drugu grupu (Partizan je najbolji, Bog se zove

Gilgameš, ...)

Ostala babi u glavi rasprava iz Uvoda u filozofiju ... Doduše, raspravljali smo o argumentima : samo jedan je pravi - argument ISTINE.

Svi ostali su lažni. (reče profa) A šta je istina ? (pita mlađa verzija babe i tada bolesno radoznala  Rolling Eyes grrr )

Posledice:

1. profi propade propitivanje (na radost celog razreda) jer smo se raspravljali do kraja dvočasa  Wink

2. baba potvrdi "odličan 5" iz filozofije  Twisted Evil

3. celi razred me pritiska pre časa da zamlaćujem profesora da ne pita  Rolling Eyes grrr

4. profesor "seče" Gordijev čvor i izbacuje me sa časa i pre spuštanja dnevnika na katedru  Shocked  jeeee bezi

Iz prethodnog možete da zaključite :

1. baba ima napad skribomanije  help  kesa

2. ne gine vam SPAMOVANJE do bola ako je nastavite provocirati da piše  Mr. Green poster_spam

Leto ni ja ne bih preživela bez tableta - kad sam videla 3. deo Digitalnog ugljenika u pdf  Shocked ...klik i skinuto ... pročitano za dan  Wink

Sumnjam da su u Biblioteci čuli za Otkačene priče Latinske Amerike  Twisted Evil sledeće na redu ... prokleta radoznalost  grrr
Sačuvana

Bog čuva budale !
Leto
član posade

Van mreže

« Odgovor #1624 poslato: 21.03.2019. 18:05:09 »

Истину (проверљиву) можемо наћи само у знању. Вера почиње тамо где престаје знање.

Већ када си начео. Осим истине и вере постоји нешто између. Духовно исксутво. У сусрету са духовницима којих је Србија увек имала, има и данас, можемо осетити, чути и видети на њима и у њима да постоји нешто што није од овога света што преко њих дотиче и нас. Затим човек сам може доживети, ако га га благодат дотакне, духовно искуство и нову спознају коју не може као истину пренети другима иако је за њега била стварана. На том зрну се развија вера, заправо тада то није више вера, него искуство личног доживљаја које човеку отвори очи и ум за разумевање векова, предања и разних религиозни учења. Спознаја да свака истинска религија покушава да оствари контакт са јединим другим светом, који није овај кварљив и пропадљив свет осуђен на пропаст. То љубитељима НФ не би требао да буде проблем да схвате. Јер и НФ покушава да изађуе ван овога света и ван његових закона. Да досегне неку другу стварност бољу од земаљске свакодневнице.

Алзо даклеМ, не тражите истину у вери

Чехов је ракао: "Човек је оно у шта верује." Без вере се не може доћи до циља. Ако двојца крену да се баве нечим, један без вере, други са вером у успех. Чије су шансе за напредак су веће? Ако је неко болестан, да ли су му веће шансе за излелчење ако верује да ће оздравити или ако не верује? Не потцењујте веру и њену снагу. Вера нас поптуно одређује. Заправо од вере живимо. Губитком вере, следи апатија, пропадање и смрт. Када постнемо свесни значаја вере на живот, трезвеноумна одлука је да изаберемо најбољу веру и да је се поштено држимо. Тада бивамо награђени тако што нас вера води путем истине. То постиже тако што с лакоћом разоткрива лаж.
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1625 poslato: 21.03.2019. 18:27:27 »

Нећу одговарати на све, било би превише а и не баш по правилнику. Избегавамо дискусије које најчешће воде у непомирљиве разлике.

Свако нек’ верује у шта жели, то подржавам(о).

Citat
...Осим истине и вере постоји нешто између. Духовно исксутво....
Само на ово ћу реаговати.
Ово је оно у шта ти (и многи други) верујеш и није у реду лично веровање дизати на ниво чињенице. Испред твоје поруке требало би написати да је то део твоје слике света, твоје веровање а не доказива истина (да јесте, не би било веровање).

И још нешто, у мојој поруци појам вере користим у смислу религије а ти ми одговараш и у том смисли и у смислу вере у себе што нема везе са религијом. Мало су побркане бабе и жабе.
Е да, треба обратити пажњу и на тон моје поруке и количину и врсту емотикона у њојЗИ. Мислио сам да ће бити јасно да се углавном завитлавам.

Глорија, Увод у филозофију? Ја сам у гимназији имао само Филозофију. Није било предмета Увод у филозофију. Шта си ти то завршила?
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1626 poslato: 21.03.2019. 18:47:52 »

Чехов је ракао: "Човек је оно у шта верује."

Čovek jeste takav ali - samo on jedan jedini ... a istina jednog nije istina svih.

Ako imamo, na primer, grupu ljudi u crkvi pa im lično Isus siđe sa krsta šta će reći kad izađu ?

- neki će prepričavati svoje duhovno iskustvo (svaki na svoj način, često - dijametralno suprotan  Shocked)

- skeptični će reći da su u pitanju specijalni efekti - trik su provalili  Wink Twisted Evil

- poneko će se razočarati jer nije tako zamišljao Isusa  Rolling Eyes

- klinci koje su babe dovukle u crkvu neće ništa primetiti jer će kuckati poruke ...

To što naučnici nisu pronašl dušu (mada stoji da se u trenutku smrti gubi par grama nečega  Shocked nejasno ) i ne veruju u aure ( a tamo

neki Rus ih fotogrfiše ) ne znači da duša ne postoji - možda od slona vide samo rep ?

Zašto bi mi njima verovali da postoje druge dimenzije ili bozon ili string ili ... ?

Pri tom ljudi bar priznaju svoju veru a oni insistiraju na dokazima  Evil or Very Mad Neka mi pokažu string ! (izgubih vreme da ga lociram .. )

Dane - udžbenik se zvao Uvod u filozofiju ( da sam samo tada znala za Sofijin izbor, koliko bih lakše shvatila istoriju filozofije  grrr Crying or Very sad )

Sačuvana

Bog čuva budale !
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1627 poslato: 21.03.2019. 19:34:48 »

А бре Глорија вучеш ме за језик. Evil or Very Mad
Citat
To što naučnici nisu pronašl dušu...
Није посао научника да је траже већ оних који тврде да постоји да је макар дефинишу ако не и докажу.
Citat
mada stoji da se u trenutku smrti gubi par grama nečega...
Не стоји, не гурајмо модерне митове (да не кажем, урбане легенде) у науку. У текстовима где се помиње губитак од 21 грам по смрти каже се да је то необјашњиво а не да је у питању тежина душе. Мислим, ако се не зна зашто се нешто дешава (ако се дешава) онда се не зна шта је у питању и није исправно изводити закључке на основу незнања.

Citat
ne veruju u aure ( a tamo neki Rus ih fotogrfiše
Ниси у току. Mr. Green Давно још, давно, у Галаксији је излазио циклус чланака о Кирлијановој фотографији, чак су били објавили и како је снимити. Завршни чланак је био објашњење о томе шта се дешава. Ако се добро сећам, у питању је хладна емисија електрона.
Иначе, том техником снимани „ауру“ имају и неживи предмети попут новчића.

Citat
Zašto bi mi njima verovali da postoje druge dimenzije ili bozon ili string ili ... ?
Науци се не верује, она је заснована на знању. Вера је потребна религији. Опет бабе и жабе. Razz

Citat
Pri tom ljudi bar priznaju svoju veru a oni insistiraju na dokazima  Evil or Very Mad Neka mi pokažu string ! (izgubih vreme da ga lociram .. )
ОК, примио сам се кИ млад мајмун. Признајем. slon kriv sam kolce
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1628 poslato: 21.03.2019. 20:55:58 »

pozdrav Neka si se ti meni primio ... sad imam razlog da pišem (kao - nisam skriboman  Wink )

Poenta bi bila - sve je relativno ili, narodski rečeno: sto ljudi - sto ćudi  Twisted Evil

Ako je svako u pravu, zašto ne bi bio i jadni pisac Homo Deusa (a tip se baš potrudio da iznese dokaze ) ?

Kome se ne sviđa - nađe ono što mu se više sviđa na Netu (od ravne Zemlje do baba-Vange  Twisted Evil )
Sačuvana

Bog čuva budale !
Leto
član posade

Van mreže

« Odgovor #1629 poslato: 21.03.2019. 21:49:27 »

Dakle ... ako slepac opipa samo surlu da li je slon sličan zmiji ? Ako naše znanje nije apsolutno onda nije ni istinito  Crying or Very sad
Istina je relativna - ako je nešto istina za jednu grupu ljudi ne znači da je tako i za neku drugu grupu (Partizan je najbolji, Bog se zove Gilgameš, ...)
Ostala babi u glavi rasprava iz Uvoda u filozofiju ... Doduše, raspravljali smo o argumentima : samo jedan je pravi - argument ISTINE.

Идеја са слепцима који пипају слона је плитка подвала. Могао је да уместо оних без очију доведе оне без мозга, тј. будале да пипају и свака би дала још луђи суд. Тај краљ који их је довео, да ли ће довести те слепце да лече његово тешко оболело дете? Наравно да неће, довешће најбољег лекара кога може, и иако лекарово знање није апсолутно и он зна да није апсолутно, прихватиће га апсолутно. Као праву истину. Толико око тога да је истина релативна. Када је исходиште болести детата живот или смрт, само непажљиви људи или будале могу да причају да је истина релативна. Она је за сваког родитеља сурова гвоздена реалност. А остали свет може да се постави филозовфски надмено и да прича о релативности свега. Прихватам примедбу, ал си нашао екстреман пример. Али ако се слажемо да у екстремном примеру нема места за релативизирање истине, тада смо на њеном трагу. А то је важно место, ко може да га прпозна. Тада имамо шансу и да се сложимо и око само мало мање екстремног примера и око још мало мање екстремног и тако редом, па ко докле издржи на том тешком путу покушаја моралног раста. Јер за моралног човека, нема релативирања истине. Он увек зна шта треба чинит. У крајњој истанци, он неће устукнути да да свој живот, да не би морално пао одрићући се од истине.

О последицама релативирања истине, тиме и традиционалних вредности, грамзивог западно света, је довело до духовне, а потом и моралне пропасти западног и нашег друштва. Кроз историју је познато да за њом следи и економска пропаст.

Иначе баба, ти би могла бити моја млада (пошто сам старији од тебе) да нисам ожењен Smile.
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1630 poslato: 26.03.2019. 16:19:29 »

pozdrav

http://politikin-zabavnik.rs/public/posts/artur-klark
Sačuvana

Bog čuva budale !
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1631 poslato: 08.04.2019. 17:21:58 »

pozdrav

Adrian Tchaikovsky - Deca vremena

https://mindofadonis.wordpress.com/2019/01/28/u-potrazi-za-novim-nasljedstvom-djeca-vremena-a-tchaikovsky/

Meni se mnooogo dopada ! Preporuka (šaljem po želji pdf  Wink )
Sačuvana

Bog čuva budale !
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1632 poslato: 10.04.2019. 18:32:05 »

pozdrav

Bernar Verber - Šesta faza sna... Interesantno ...

https://www.laguna.rs/n3606_knjiga_sesta_faza_sna_laguna.html

PS: sve vreme sam razmišljala koliko bi delova imao serijal napisan po ovoj "materiji"  Twisted Evil

Mnooogooo ...  Wink Laughing
Sačuvana

Bog čuva budale !
putnik
pripravnik

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #1633 poslato: 24.04.2019. 14:23:15 »

Putovanje na Alphu Centauri - Michael D. O'Brien  štikliranje
Sačuvana
slon
Registrovani

oficir

Ugled: +3/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #1634 poslato: 24.04.2019. 22:15:10 »

Moze preporuka za citanje? Ebook da se moze naci, citati cu na kindle. Treba mi nesto duze tj. 3-2o dana citanja. Preferiram exYU jezike ali ako bas mora moze i engleski.
Sačuvana

«slon, created by nature.»
Stranice: 1 ... 107 108 [109] 110 111 112   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.023 sekundi sa 24 upita.