SF tim
* 16.09.2019. 06:20:36
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2 3 ... 5   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Nove tehologije, špijuniranje i još ponešto  (Pročitano 31579 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« poslato: 01.08.2008. 22:53:58 »

Naleteh na Krstarici (na Natprirodnim pojavama  Embarassed) na temu Google kao najveća špijunska mreža, a i sad je aktuelna priča o RATEL-ovoj uredbi na temu internet provajdera i službi bezbednosti, pa me je to podsetilo da me nešto zanima već duže vreme.

Manje – više sve što radimo kao savremena društvena i funkcionalna ljudska bića može da se prati. I verovatno se bar deo toga prati. Od strane država i raznoraznih drugih organizacija (a pošto bubice i kamere mogu da se kupe preko oglasa, moguće i od strane pojedinaca). Pitanje NIJE da li je to gnusno i grozno, pošto je to prosto tako i nema mnogo svrhe kukati na tu temu, pitanje je KAKVE ĆE TO POSLEDICE PROIZVESTI, po lični život i društvo uopšte. Zanima šta ste od SF-a pročitali na tu temu a i šta vi mislite o tome.

Meni je jedno od najlepših razmišljanja ono koje je napisao Klark u "Svetlosti drugih dana" (a naročito mi se sviđa što je to uradio bez distopijskog okruženja kao pretpostavke), da postoje generalno dve vrste reakcije na mogućnost da vas neko (nepoznat) u svakom trenutku posmatra: da probaš da se sakriješ (opet uz pomoć tehnoloških pomagala) ili da zaključiš da te je baš briga, pa izađeš na ulicu kao od majke rođen (jer ako već svako može da te gleda u tvom sopstvenom kupatilu, kakve ima veze).

Dakle, teme za razmišljanje su:

• U kojoj meri je sveopšte špijuniranje prešlo iz domena SF-a u domen RL-a
  • Koliko su ljudi svesni da su «praćeni»
  • Kada će postati potpuno svesni da ih neko verovatno u svakom trenutku posmatra i da verovatno može da sazna jako mnogo o njima
  • Kako će tada reagovati
  • Kako biste vi reagovali
  • Da li je pretpostavka distopije neophodna u ovom kontekstu
  • Da li je veći problem što nas (hipotetički) špijunira država (naša ili neka druga) ili što nas (hipotetički) špijunira neko ko nije država

...i dalje smislite sami.
« Poslednja izmena: 10.08.2008. 09:53:48 od svetlost lutalica » Sačuvana
elite
Still Shaper

predsednik

Ugled: +32/-3
Starost: 64
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 01.08.2008. 23:29:34 »

Sada si me podsetila   smeh  U vreme bombardovanja, najmlađi klinac je imao 8g. i stalno mu je smetao nos,pa ga je ili stiskao ili čačkao ! Naravno izluđivao me je pa sam ga plašila da onaj satelit, što posmatra naš teren,vidi i njegov prst u nosu , pa će ta slika da se pojavi na internetu i svi će znati šta on radi! Sutradan je počeo da drži ruke iza leđa!  Mr. Green
Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 01.08.2008. 23:31:07 »

E vidiš, to se zove reakcija.  Laughing
Sačuvana
NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 37
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 02.08.2008. 00:46:46 »

Ne, to se zove uslovljavanje... Smile
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 02.08.2008. 09:02:05 »

Evil or Very Mad jadno dete! Evil or Very Mad Al' nek se uči jer smo propali načisto.... grrr Evil or Very Mad

Pratite li polemiku oko države i provajdera ??? Ono o kontroli e-pošte u Srbiji ?Blagi protest i ništa...Ne samo da mogu da nas špijuniraju, već će to i da unesu kao Zakon  Evil or Very Mad

Pa tek ovo: znate one lutrije koje šalju iz Južnoafričke republike i slično ? Meni stizalo i ja automatski brisala kao i svi. Sad mi došlo pismo iz SAD - kao njihovo ministarstvo finansija !!! Shocked Shocked Shocked
Upozoravaju me da su moje (???? Shocked) transakcije sa Afričkim državama praćene !????

Ludilo ! Odgovorila im na srpskom ... možete misliti kako. Wink Razmišljam da se žalim Ambasadi u Bg.

A da im pripretim da ću ih tužiti ???
Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 02.08.2008. 09:38:38 »

Ta frka oko praćenja internet saobraćaja se po mom mišljenju digla manje više bez razloga, zato što

a) najverovatnije se to već radi, pa je bolje da se radi na osnovu nekog papira

b) vrlo slični propisi od 2000. postoje u većini zemalja

(ima nekih raznih problema sa tim RATEL-ovim papirom, tj. gluposti u njemu, ali u principu ne piše tu ništa baš naročito skandalozno)

A ovo za Južnu Afriku i ministarstvo finansija mislim da je spam, čisto sumnjam da bi te američko ministarstvo finansija o nečemu obaveštavalo mailom. Very Happy
Sačuvana
garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 02.08.2008. 15:17:42 »

a) oduvek se mogla pratiti sva posta, ali kad neko odozgo zatrazi. A sad je kolko se secam, svaki provajder obavezan da dostavlja svu postu ovima gore (za to sluzi ta cuvena skupa oprema koju provajderi moraju da kupe od nekog ko ima veze u ratelu), pa onda oni mogu da rade sta oce s tom postom.
b) u americi postoji vec mnogo godina neki sistem Carnivore, koji presrece sve zivo po netu, ameri se malo bunili, al kad su im objasnili da j eto za njihovo dobro, odma su prestali da se bune. I kupili po zastavu da dokazu patriotizam.
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 02.08.2008. 18:15:16 »

Koliko sam ja shvatio, problem je što nedostaje par reči: "u skladu sa zakonom", pa državni službenici mogu sve da nas špijuniraju kad god im se prohte, bez pismenog naloga suda.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 49
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 02.08.2008. 19:22:44 »

Ja smatram da im nisam interesantan za pracenje, tako da me boli bas briga.

Druga stvar, ispa;i su jako glupi. Cak, preglupi.
Samim tim sto su javno objavili da ce da prate, to njihovo pracenje nece vredeti nista.

Ja da sam spijun, izdajnik drzave, Mr Sal Bond, terorista ili krimos, i procitam u novinama da ce pretiti sve, momentalno bih izbacio net kao sredstvo komunikacije sa "klijentima"

A mozda bih otisao u prvi net caffe, i sa hotmaila poslao kriptovanu poruku, u atacmentu.

Da sam sada ja nesto od gore nabrojanih, rekao bih

"Hvala glupanderi sto ste me na vreme upozorili"

Smile
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 02.08.2008. 19:36:12 »

Laughing Spam - ne spam dobrooo me nasmejaše  Laughing

JA i račun i to u Africi  grrr Laughing Laughing Laughing

Ovo liči na jurnjavu za registraciju oružja - zamislite Zemunski klan u redu pred opštinom  grrr Laughing

Ko je blesav da koristi Net tako da ga uhvate ...Bolje bi im bilo da čitaju poštu koju im ljudi šalju da prijave nezakonitosti i da malčice rade svoj posao  Twisted Evil

Uostalom, ako se služe kompjuterima kao Vuk Drašković na slici .... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Sačuvana

Bog čuva budale !
elite
Still Shaper

predsednik

Ugled: +32/-3
Starost: 64
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 02.08.2008. 19:42:39 »

Ako se ne varam, Carnivore je stvoren u okviru antiteroristickih aktivnosti, za pracenje poruka sistemom kljucnih reci.Opet moram da budem zajedljiva  Mr. Green nas jezik je toliko dvosmislen, pa i trosmislen da kod nas taj sistem nikako ne bi funkcionisao! Za nase podrucje ce morati malo vise da se potrude   Twisted Evil
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 02.08.2008. 19:53:18 »

Laughing Joooj šta mi sve pada na pamet... kao: poruka napisana psovkama  Embarassed

Ipak, ono za lične karte bilo na "Nacionalnoj TV".  Istrošili se ljudi zbog nove lične karte, džaba je sve na čipu kad niko nema čime da pročita.

Ne brinem mnogo. Nacionalni sport je pronalaženje rupa u Zakonu.I neću da žurim sa promenom lične karte - dobra je babi i ova ( piše lepo adresa i ne moram u SUP po potvrdu gde živim, a ni 350 din nije za bacanje - unuci je 7.8. rođendan)
Sačuvana

Bog čuva budale !
SuzanKalvin
Moderator

predsednik

Ugled: +11/-0
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 02.08.2008. 20:44:52 »

Eh Glorija pa valjda Baka mora malo više da se otvori za rođendan. Pa valjda najbolji pokloni uvek stižu od bake. 
A a a, nije to mala stvar..... Cool
Sad ću opet da dobijem packu zbog spama.
« Poslednja izmena: 02.08.2008. 20:46:52 od SuzanKalvin » Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 02.08.2008. 21:25:29 »

@Garw

Citat
a) oduvek se mogla pratiti sva posta, ali kad neko odozgo zatrazi. A sad je kolko se secam, svaki provajder obavezan da dostavlja svu postu ovima gore (za to sluzi ta cuvena skupa oprema koju provajderi moraju da kupe od nekog ko ima veze u ratelu), pa onda oni mogu da rade sta oce s tom postom.

Nisam sigurna da je baš tako. Tamo piše da moraju da čuvaju baze podataka o korisnicima i prometu i da dostave podatke na zahtev nadležnih organa. Ima u tom dokumentu gomila problema, ali je moj (vrlo lični) utisak da se rasprava uglavnom vodi o pogrešnim stvarima.

Uostalom, evo linka na taj propis.

Citat
b) u americi postoji vec mnogo godina neki sistem Carnivore, koji presrece sve zivo po netu, ameri se malo bunili, al kad su im objasnili da j eto za njihovo dobro, odma su prestali da se bune. I kupili po zastavu da dokazu patriotizam.

Carnivore (kasnije zvanično preimenovan u DCS 1000) je program za presretanje i praćenje e-mail saobraćaja koji je razvio FBI, i radi po principu ključnih reči, ali Ameri ne da nisu bili srećni (jer se on instalira kod provajdera i pregleda SVU poštu) nego su tužili FBI i dobili. A više o tome imate npr. na

http://epic.org/privacy/carnivore/foia_documents.html

Koliko sam ja shvatio, problem je što nedostaje par reči: "u skladu sa zakonom", pa državni službenici mogu sve da nas špijuniraju kad god im se prohte, bez pismenog naloga suda.

Nije u tome problem. Svaki pravni akt mora da bude u skladu sa Ustavom i zakonom. Ustavom je zajamčena tajna pisama (i ostale komunikacije), a zakonom je regulisano pod kojim uslovima službe bezbednosti mogu da prekrše to pravo (molim vas ne terajte me da tražim u kom zakonu, jako me mrzi). U konkretnom propisu ne mora izričito da se navodi da službe moraju da imaju sudski nalog da prate nečiju poštu, ali to piše u odgovarajućem zakonu, koji i dalje važi. Ako se utrvrdi da niži pravni akt nije u skladu sa višim, on ne važi.  Nemam pojma koliko je ovo bilo jasno, ako treba pokušaću da pojasnim.
Sačuvana
garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 03.08.2008. 05:32:02 »

@Garw

Citat

Nisam sigurna da je baš tako. Tamo piše da moraju da čuvaju baze podataka o korisnicima i prometu i da dostave podatke na zahtev nadležnih organa. Ima u tom dokumentu gomila problema, ali je moj (vrlo lični) utisak da se rasprava uglavnom vodi o pogrešnim stvarima.

Uostalom, evo linka na taj propis.

Cuvanje baza podataka o korisnicima i prometu provajderi su svakako i dosada radili. Pise da se baza korisnika periodicno dostavlja, sto znaci da ovi gore mogu da vrsljaju po njoj kad je dobiju. I pise da se mora obezbediti autonomni pasivni monitoring u realnom vremenu za proizvoljnog korisnika (nigde ne pise na zahtev). Sto znaci da lepo mogu da naprave program koji ce da iscita sve sto treba za sve korisnike. Nisam rekao da hoce, kazem samo da moze da se lako uradi, svaki programer to moze da napravi, a posto lepo imaju i baze korisnika, eto njima ubrzo kompletne baze SVEGA.

Citat
Citat

Carnivore (kasnije zvanično preimenovan u DCS 1000) je program za presretanje i praćenje e-mail saobraćaja koji je razvio FBI, i radi po principu ključnih reči, ali Ameri ne da nisu bili srećni (jer se on instalira kod provajdera i pregleda SVU poštu) nego su tužili FBI i dobili. A više o tome imate npr. na

http://epic.org/privacy/carnivore/foia_documents.html

moguce, nisam to pratio vec nekoliko godina.

Citat

Nije u tome problem. Svaki pravni akt mora da bude u skladu sa Ustavom i zakonom. Ustavom je zajamčena tajna pisama (i ostale komunikacije), a zakonom je regulisano pod kojim uslovima službe bezbednosti mogu da prekrše to pravo (molim vas ne terajte me da tražim u kom zakonu, jako me mrzi). U konkretnom propisu ne mora izričito da se navodi da službe moraju da imaju sudski nalog da prate nečiju poštu, ali to piše u odgovarajućem zakonu, koji i dalje važi. Ako se utrvrdi da niži pravni akt nije u skladu sa višim, on ne važi.  Nemam pojma koliko je ovo bilo jasno, ako treba pokušaću da pojasnim.

sve to negde pise, ali ovo je zemlja srbija u doba pacovskog kapitalizma, stoznaci da neki zakoni i ne moraju da vaze, zavisno ko ih krsi.

Potpisnik onog dokumenta Ratel-a je profesor na katedri za fizicku elektroniku na bg etf-u, a poznato je da profesori sa etf-a sve rade za pare i da su veoma uticajni u svim drzavnim organizacijama i telima i upravnim odborima, a narocito u telekomunikacionim firmama(citaj velikim provvajderima), i da svaka odluka ide njima na vodu(finansijski). Tako da mislim da ce se sve ono svesti na to da provajderi moraju da kupe skupu opremu od nekoga ko je sa ratel-om sklopio dil, i da ce mali provajderi propasti jer nece moci da placaju to, a da ce veliki onda podici cenu, jer im se moze (ovo je srbija, da podsetim), a i internet bum kod nas je sada dobar posao, potraznja raste, zasto onda ne zauzeti dobre pozicije. Mislim, sta ce nekom kopija svih mailova iz srbije, pa nece neko planirati teroristicke aktivnosti mailom i na forumima, glavna ideja svega su pare. A druga bitna ideja je da ako se ljudima da do znanja da veliki brat postoji i nadgleda, da ce onda vremenom, lagano, ljudi poceti da paze sta pricaju, tj da ne pricaju, i da se lepo ukalupljuju u profil prosecnog stanovnika EU, ne preterano zainteresovanog za politiku, nego za svoj posao i otplatu kredita, a tako vlasti duze traju.
Btw, u svedskoj je 100Mb (da, sto megabitni) internet 30E mesecno.
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
Stranice: [1] 2 3 ... 5   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.024 sekundi sa 24 upita.