SF tim
* 21.11.2018. 04:45:37
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 1 (50%)
Dobro - 1 (50%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 2

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: War for the Planet of the Apes - Planeta majmuna: Rat  (Pročitano 169 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 60
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Na mreži

« poslato: 22.10.2018. 23:19:48 »

War for the Planet of the Apes - Planeta majmuna: Rat (2017)

Treći deo novog filmskog serijala o Planeti majmuna objašnjava kako su ljudi konačno izgubili Zemlju i došli u stanje u kom ih zatičemo u Buleovom romanu i filmu iz 1968.

Priča se nastavlja na događaje iz Planeta majmuna: Revolucija. Pošto su pobedili preživele civile u ruševinama grada, majmuni predvođeni Cezarom sada moraju da se izbore sa mnogo težim protivnikom - Pukovnikom i njegovom dobro naoružanom jedinicom, delom onoga što je ostalo od američke vojske.
Pukovnik želi da istrebi majmune jer je svestan da ljudi gube rat. Virus koji je pobio skoro sve ljude mutirao je i od do tada imunih preživelih oduzima govor i inteligenciju koja nas čini ljudima.
U pokušaju da eliminiše Cezara greškom ubije mu deo porodice. Uvidevši da ne mogu da se odupru Pukovnikovim vojnicima majmuni odluče da odu daleko, u plodni region gde ih ljudi neće naći. Svi krenu na dug put.
Cezar ne može da suzbije svoj bes prema Pukovniku i kreće ka vojnoj bazi sa namerom da se osveti. U sebi prepoznaje mržnju koja je od Kobe (prethodni film) načinila izdajnika koji je prekršio pravilo da "majmun ne ubija majmuna" i to ga muči.
U pohodu mu se pridružuju najverniji prijatelji i mala grupa ide u osvetnički rat.

Na putu im se štošta još desi a kada stignu do cilja čeka ih neprijatno iznenađenje pa opet moraju da se bore za svoje pleme...

Bilo bi previše da prepričam sve jer radnja je u ovom filmu kompleksnija no u prethodnom.

Iako se i dalje radi o borbi dve vrste (zapravo celih sedam jer postoji 6 vrsta velikih čovekolikih majmuna koji su protiv nas samih ljudi) glavni pokretač radnje je lični obračun Cezara sa Pukovnikom. Mnogo više pažnje posvećeno je samim ličnostima likova, objašnjeno je zašto su takvi kakvi su i "dopušteno" im je da se kroz upoznavanje sebe razvijaju. I ovde imam primedbu kao i ranije, majmuni za ovo uopšte nisu potrebni. Obe strane su jasno ljudske.

U ovom filmu majmuni su prikazani kao pozitivci, humaniji od ljudi, a mi kao izraziti negativci. Jeste da ovo doprinosi dramatičnosti ali po meni toliko je nategnuto da ne pije vodu. Naprosto iz aviona vidljivo je da sve mora da vodi ka propadanju ljudskog roda pa kao da se traži opravdanje za to.

Naravno, prikaz humanosti sa jedne i nemilosrdnosti sa druge strane jeste u duhu Buleovog romana koji je kritika nas samih ali neće biti da među onolikim ljudskim likovima u filmu nema ni jednog jedinog pozitivca (osim Nove koja je već pogođena mutiranim virusom i više nije H. Sapiens Sapiens). Malo ga preteraše.

Film je rađen u istoj produkciji najviše klase pa sve izgleda više nego dobro (budžet 150 miliona). Neću gubiti vreme na hvaljenje svega što je odlično jer bih se samo ponavljao (videti osvrt na prethodni film).

Vudi Harelson u ulozi Pukovnika je odličan a sam lik je kao prepisan iz "Apokalipse sad".

Uopšteno gledano, što se starih filmova tiče imam poprilično zamerki na scenario i celu postavku majmunskog sveta. Nisam čitao Buleove knjige ali znam da mu je cilj bio ukazivanje na pad vrednosti našeg društva i zavisnost od tehnologije. Kada bi to bilo u prvom planu filmova a ne akcija moglo bi se oprostiti na neodrživom društvu koje čine majmuni.
Slično je i sa novom trilogijom ali ipak u mnogo manjoj meri, naročito prvi film.
Recimo, majmuni otmu automatsko oružje i bez da ih iko obuči koriste ga "kao matori". Koba čak iz daleka pogodi cilj kao da je snajperista. 

Kao i prethodna dva i ovaj i kritičari i publika vole i daju im visoke ocene.
Zaradio je oko pola milijarde dolara što deluje dobro ali nisam siguran da je to dovoljno da producent vrati uloženo.

O nastavku se govorka sa raznih strana. Ima različitih izjava učesnika projekta. Ono što je izvesno je da rata između majmuna i ljudi više neće biti jer naša vrsta prestala je da bude relevantna u svetu Planete majmuna.
Pominju se nekolike mogućnosti:
Da Cezarov sin Kornelije koga bi učili i pomagali najverniji Cezarovi drugari vodi pleme.
Ili da se prati sudbina nekog od bitnih majmuna iz plemena što bi odvelo radnju u stranu od glavnog toka.
Ili da se u priču uvedu druga plemena koja nemaju veze sa Cezarom, a u ovom filmu videli smo da "cezarovci" nisu jedini koje je virus "podigao".

Bilo kako bilo, nikakav rok nije postavljlen tako da je neizvesno šta će i da li će biti.

Što se mene tiče, priča o majmunima bez ljudi teško da može da me zainteresuje tim pre što su do sada pokazali da su majmuni isti kao mi. Dakle, kakva god priča bude, biće o nama a ne o našim najbližim evolutivnim rođacima.

Od mene ocena Dobro i preporuka za gledanje, pre svega zbog zanatskog skoro pa savršenstva.

https://www.imdb.com/title/tt3450958
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
kaa
Registrovani

admiral

Ugled: +14/-0
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 25.10.2018. 10:07:56 »

U pravu si Dane, zanatski je ovo skoro pa savršenstvo, a zastrašujuće je koliko su efekti odmakli

iako mi ni ovi iz 68 nisu naivni, i oni su za svoje vreme bili sjajni.
Cezar u filmu postaje više od samog vođe- on je mesija,mučen i osuđen na to da nikad ne stupi u obećanu zemlju.
Pošto se već pravi takva analogija - majmuni u tom slučaju ispadaju izabrani narod  Confused a ljudi tlačitelji i porobljivači koje snalazi pošast...
A nema pozitivaca među ljudima pošto su u ovom delu oni vojska - uniformni,obučeni da misle jednako i izvršavaju naređenja.
Što se nastavka tiče, verovatno je vreme za originalnu priču, mada ne znam ko će da je pravi s' obzirom da će Rivs da snima Šišmiška...
Svideo mi se film i tužno je što baš i nije toliko gledan, pošto zaokružava priču o Cezaru...

« Poslednja izmena: 26.10.2018. 21:06:47 od dan555 » Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 60
Slike: moj album
Na mreži

« Odgovor #2 poslato: 25.10.2018. 11:47:11 »

Стари су користили костиме и маске а ово сада је снимање глумаца па дигитализовање покрета па рачунарски рађена слика.

За оригиналну причу морали би да прескоче приличан број генерација мајмуна, плус одакле би дошао астронаут?
« Poslednja izmena: 03.11.2018. 16:41:22 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
kaa
Registrovani

admiral

Ugled: +14/-0
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 25.10.2018. 12:17:52 »

Pa to i kažem, stara šminka i maske su bili umetnost - mislim da su dobili i oskara za iste... Ovo sada je umetnost na drugom nivou - Serkis pravi čuda sa tom tehnikom (Golum,King Kong,Cezar)...
Pa ne znam, možda su kao  i u originalu Astronauti poslati pre epidemije, pa će sada da upadnu u petlju i vrate se...
Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2018. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.031 sekundi sa 26 upita.