SF tim
* 21.11.2018. 04:45:54
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 2 (66.7%)
Osrednje - 1 (33.3%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 3

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Tomorrowland - Zemlja budućnosti (2015)  (Pročitano 272 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 60
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Na mreži

« poslato: 15.10.2018. 20:11:21 »

Tomorrowland - Zemlja budućnosti (2015)

Nesuđeni Diznijev hit o mladim genijalcima koji silom prilika postanu akcioni heroji i bore se za spas čovečanstva. Sve je tu što volim (i mislim da bi trebalo da bude) a film je ipak omanuo kod publike i donekle kod kritike.

Osnova je jedna od tema u Diznijevim zabavnim parkovima koja se zove isto kao film. Radnja je smeštena oko i u njoj a scenaristi su se potrudili da bude mnogo više od pukog prikaza budućnosti.

Počinje svetskom izložbom 1964. u Njujorku i pokušajem dečaka Frenka da dobije nagradu za svoj mlazni ranac. Na žalost, kako nije uspeo da ga dovrši, ne ostavi dobar utisak na glavnog u žiriju, Niksa, pa ne osvoji ulaznicu koja bi ga odvela na put sa drugim pobednicima. Ipak, njegov potencijal prepozna devojčica Atina koja mu doturi T-značku koja ga odvede u grad mnogo razvijenije nauke i tehnologije od naše - Zemlju budućnosti (ZB).
Mnogo godina kasnije, radnja se prebacuje na mladu devojku Kejsi, koja je takođe opčinjena naukom i bezuspešno pokušava da spase poslednju rampu šatla od planiranog uništenja. Kada je puste iz pritvora među svojim stvarima primeti "T-značku" pomoću koje, kada je drži u rukama, ima viziju grada budućnosti. Pošto je utvrdila da značka deluje samo na nju zainteresuje se za njeno poreklo i tako dođe do prodavnice čiji vlasnici bi trebalo da joj sve objasne. Umesto toga, oni je napadnu a život joj spasi ista ona Atina iz 1964. god.
Objasni joj da su vlasnici roboti iz ZB koje je poslao zli Niks kako bi sprečio ljude da osujete njegov opaki plan. Zajedno nađu sada već odraslog Frenka koji se krije od robota i nateraju ga da im se pridruži u borbi za čovečanstvo.

Iako je film malo stariji ne bih previše da otkrijem jer ima šta da se gleda. Very Happy

Dizni je u ovaj film uložio poprilično para i napora tako da je ovo po svemu najviša holivudska A produkcija. Budžet je bio oko 190 miliona a sa marketingom čak oko 330 m. dakle nije se škrtarilo (zafalilo im Škota i Piroćanaca Very Happy).
Rezultat je vidljiv - specijalni efekti su odlični, sve ono što se tiče umetničko-zanatskog dela (kostim, scenografija, fotografija...) takođe.

Film može da se podiči i sa dve filmske zvezde. Džordž Kluni kao Frenk i Hju Lori kao Niks.
E sad, i pored svega ne bih rekao da je gluma na najvišem nivou. A evo i zašto - čini mi se da je film namenjen deci i mlađim tinejdžerima pa su glumci, valjda, tome prilagodili svoju glumu. Dok sam ih gledao imao sam utisak da sam na predstavi nekog dečjeg pozorišta. Nije to loša gluma, naravno, ali nije baš da će poneti gledaoca. Ipak je ovo skup film pa bi i gluma trebalo da bude ozbiljnija.
Kluni je u svom stilu posao odradio ležerno, a Lori je skoro pa ponovio mrzovoljnog mizantropa doktora Hausa (mada, liku Niksa to baš dobro leži).
Deca glumci su odlični a naročito bih pohvalio klinku (12) Rafi Kasidi (Raffey Cassidy) koja je toliko prirodna i samouverena kao da su joj kamere najbolje drugarice. Ako se tome doda i šminka (ili maska?) koju nosi u filmu potpuno je uverljiva u ulozi piiiip (da ne otkrivam ako niste gledali).
Jedino sam blago razočaran mladom ali već iskusnom Brit Robertson kao Kejsi. Ona je uz Klunija najprisutnija, da ne kažem glavna, a kao da nije tome dorasla (a imala je 25 godina i skoro 40 uloga iza sebe (svaka joj čast)). Da ne budem pogrešno shvaćen, nije ona loša, nije mi išla na nerve, samo imam utisak da nije bila na nivou ostalih.

E sad, kritičari hvale ovo o čemu sam do sada pisao a kritikuju scenario pa valjda u tome vide neuspeh kod publike. Ne bih se složio sa njima.
Radnja jeste malo zahtevnija od uobičajenih holivudskih "koktela za sve i svakog" ali tema je ipak svet budućnosti stvoren naukom. Ne može to da se gleda bez malo mozganja. Početak u kome se vežemo za Frenka i Atinu pa skok na sadašnjost i Kejsi i odraslog Frenka može delovati zbunjujuće za one (uh, engleski izraz Sad) sa "jeftinijim ulaznicama" ali ako su Štreberi mogli da traju čak 12 sezona i budu među najgledanijim serijama zašto bi onda to smetalo ovom filmu? (A možda precenjujem bioskopsku publiku???)

Pre bih rekao da su u filmu izrečene stvari koje ne gode prosečnom čoveku. Recimo, Niks u svom monologu dok objašnjava zašto želi da uradi čovečanstvu "ono što neću otkriti" daje tačnu analizu savremenog zapadnog (a vala i dalekoistočnog) društva koje je lenjo, samoživo, glupo, nezainteresovano za sve što je dalje od sopstvenog nosa (da ostanem pristojan i ne pominjem jedan drugi deo tela), pa ispada da nam i treba uraditi to što Niks planira.
Mislim da je "greška" u mešavini radnje prilagođene deci i ovakvih ozbiljnih stvari.
Takođe, samim tim što su se "ciljali" veoma mlade značajno su smanjili broj potencijalnih gledalaca.
Otuda i zarada od samo 200 miliona i procenjen gubitak od 120 m.

Jedna od zanimljivosti - kada Frenk odvede društvo u prostoriju u kojoj su se sastajali osnivači ZB vide se Tesla i Edison. Dok sam ja pomislio "koja budala je njih dvojicu stavila u istu grupu" Kluni u par rečenica objasni da se Edison ogrešio o Teslu i bi mi drago. Very Happy Želim da verujem da je baš Kluni dodao taj tekst jer, koliko mi se čini, bio je protiv svih laži o nama tokom onih svinjarija devedesetih.

Da probam da zaključim. Kritika je film ocenila kao osrednji, dobre produkcije i glume ali slabog scenarija, ocene su oko 50/100. Publlike u bioskopima jeste bilo ali nedovoljno da od ZB napravi hit.

Za mene ovo je dobar film sa nekim sitnim manama tako da je ocena Dobro i preporuka za gledanje ako vam je do razonode.

http://www.imdb.com/title/tt1964418/
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 46
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 16.10.2018. 12:39:11 »

Nisam siguran gje je film tacno omakao, no po meni kranja ocjena uveliko ovisi ako ga gledas kao djete (publika za koji je film i namjenjen) ili pak kao odrasla osoba. Meni je bio izmedju osrednji i dobar. Bilo je tu par dobrih stvari ali me dovoljno da bi me odusevilo, iako tehnicki film je predivan.

Produkcija je bila oko 190m, a zarada blizu 210m. Ne znam otkud ti podatak o gubitku od 120m. (ne vjerujem da su potrosili na reklamu 90m dolara)
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Na mreži

« Odgovor #2 poslato: 16.10.2018. 17:57:37 »

Продукција плус реклама једнако око 330 милиона. То је укупно улагање у филм. Тако барем каже Викица.
Sačuvana

kaa
Registrovani

admiral

Ugled: +14/-0
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 16.10.2018. 20:48:37 »

Glasao zam za  -dobro- mada mi je iz superfrogovih razloga bilo i pomalo osrednje.
Meni je Hju Lori podbacio kao Niks, nauka je bila pomalo u službi priče a sve ostalo je bilo zaista A produkcija.
Sam odnos između Frenka i male mi baš i nije najjasniji.
Lepe su reference na popularnu kulturu u onoj prodavnici kao i onaj steam-punk u Parizu.
Film nažalost nije zaradio onoliko koliko je Dizni od njega očekivao (onoliko koliko su uzele "Lepotica i Zver" ili "Frozen") te nema ni nastavaka... Bird se izvadio nastavkom "The incredibles"-a a Klunijeva karijera baš i nije preživela udarac.
Ne znam, ostao sam pomalo ravnodušan posle gledanja - a gledao sam kako bih imao šta da odgovorim na temu pošto sam ga u vreme kad se pojavio preskočio kao još jedan iz serije Diznijevih...

Da ne zaboravim, nijedna nova značka nije podeljena belom muškarcu  Laughing
« Poslednja izmena: 16.10.2018. 20:50:56 od kaa » Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Na mreži

« Odgovor #4 poslato: 16.10.2018. 21:06:11 »

Citat
Sam odnos između Frenka i male mi baš i nije najjasniji.
Ako misliš na Atinu...
Frenk je jasno i besno rekao da se kao klinac zaljubio u nju a pri kraju i Atina da je prevazišla svoj program i da i ona njega volE.
Ako misliš na Kejsi ne vidim nikakvu vezu između njih. On je odrastao muškarac a ona tinejdžerka koja mu dosađuje.

Auh, to mi promaklo. Opet ta politička korektnost. Drugi naziv za nekorektnost prema prirodnom i normalnom.

Citat
... a gledao sam kako bih imao šta da odgovorim na temu ...
Sad znaš da ne bi trebalo da veruješ mojim osvrtima na filmove. Mr. Green Biće da je moj ukus po pitanju SFa (a i šire) nastran. Embarassed Very Happy
« Poslednja izmena: 16.10.2018. 21:09:19 od dan555 » Sačuvana

kaa
Registrovani

admiral

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 16.10.2018. 21:30:18 »

Sad znaš da ne bi trebalo da veruješ mojim osvrtima na filmove. Mr. Green Biće da je moj ukus po pitanju SFa (a i šire) nastran. Embarassed Very Happy

Ne,ne - pratiti ću ja tvoje prikaze i dalje  Very Happy
Sačuvana

kaa
Registrovani

admiral

Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 17.10.2018. 01:10:33 »

Zaboravio sam da kažem da se nakon ovog filma ni Hju lori nije baš proslavio sa narednim ulogama (IMO dizni je teško zlopamtilo Rolling Eyes)
Sačuvana

Eldundarin
Registrovani

oficir

Ugled: +6/-0
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 17.10.2018. 09:33:19 »

Pa ne bih se bas slozio da se nije proslavio. Treba uzeti u obzir da je Lori ziveo na lovorikama (morah ovo da uradim Very Happy ) od Hausa pa cak i danas. Takodje on je vise televizijski nego filmski glumac i iza sebe nakon Tomorrowland-a ima dve odlicne serije Night Manager i Chance tako da je to ono sto ga je da kazem omelo da radi na drugom projektima jer su obe velike produkcije i na razlicitim kontinentima. A takodje treba uzeti u obzir da lik ima turneje sa svojim bendom (2014 je bio u S(tr)ava Centru) takod a je covek prilicno uposlen. I na stranu sto pise novu knjigu.
Sačuvana

Wisdom over Violence
Leto
stažista

Ugled: +4/-0
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 17.10.2018. 22:04:18 »

Film sam gledao kada se pojavio. Sećam se da je Kluni igrao, neka mala tinejdžerka, da se prepliću ovaj i neki budući svet koji izgleda fantastično, i ničega više. Da li oni spasavaju ovaj ili onaj svet, ili je radnja nešto treće, ne znam. Nisam izlapeo, ali film osim vizuelni efekta očigleno mi nije prižuo ništa drugo. Ideja je očigledno bila slaba pošto je se ne sećam. Dan je napisao da je tinejdžere, složio bih se. Od mene preporuka da se ne gleda.
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2018. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.019 sekundi sa 26 upita.