SF tim
* 21.11.2018. 04:46:33
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 1 (100%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 1

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Extinction - Izumiranje (2018)  (Pročitano 216 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 60
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Na mreži

« poslato: 01.09.2018. 23:34:08 »

Extinction - Izumiranje (2018)

B-produkcija o invaziji iz svemira i borbi jedne porodice da preživi istrebljenje koje napadači sprovode. Reklo bi se "ah, još jedan u nizu..." ali ovaj ima obrt koji ga izdvaja od ostalih.

U svetu budućnosti Piter je inženjer koji šljaka u vladinoj fabrici i ima srećan porodični život sa ženom i dve kćeri. Svi dani su mu slični a jedino što mu sreću kvari su noćne more sa scenama uništenja, smrti, letelica koje tamane sve što stignu, čak i sopstvene dece koja plaču nad mrtvim roditeljima. Na nagovor žene i šefa odlazi kod lekara ali u čekaonici sretne još jednog pacijenta sa istim snovima koji mu kaže da nisu ludi i da dolazi nešto strašno. Odmah odlazi iz bolnice ubeđen da mu snovi govore nešto ozbiljno.

Toliko su ovim snovima dali prostora da sam očekivao da će glavni lik nešto preduzeti, da skloni svoje najdraže ali ćorak, napad ih je zatekao potpuno nespremnim. Kreće borba za život porodice tokom koje Piter otkriva istinu o sebi i svetu u kom živi.

Obrt koji ovaj film čini drugačijim od ostalilh iste tematike toliko često sam sretao u literaturi da mi je davno već dosadio, iako je manje-više uvek efektan, ali u filmovima ne bih rekao da je primenjivan često, barem se ja ne sećam sličnog. Mislim da je razlog tome to što se posle obrta potpuno menja stav gledaoca prema akterima a to baš i nije poželjno jer em zbunjuje em zahteva neku vrstu napora da se sa jedne strane pređe na drugu. Naravno, možete ostati na istoj strani ali onda postavite sebi pitanje kojim počinje film: "Ali ko smo mi? Ko sam ja?".

Monolog glavnog lika kojim počinje film zapravo najavljuje obrt koji sledi pri kraju ali tokom filma skoro je nemoguće odrediti šta je u pitanju tako da je ovaj deo dobro odrađen. Na žalost, ne doprinosi kvalitetu filma.

Takođe, kroz isečke snova glavnog lika možemo pratiti šta se zapravo desilo i šta je uzrok napada ali nema zalaženja u analizu društva pre i posle. Jednostavno se prikazuje priča bez ikakve dublje analize. Čak se ne obraća pažnja ni na duševno stanje glavnih likova kojima se otvorio sasvim drugačiji svet od onog u kom su do tada mislili da žive.

Dakle, iako priča daje osnova za mnogo bolji i dublji pristup, ostaje se na čistoj akciji i površnoj obradi teme. Ovo naglašava B-produkcijsku prirodu filma i on ostaje samo prolazna zabava.

Za niskobudžetnu produkciju obilje dobrih specijalnih efekata, barem meni, predstavlja prijatno iznenađenje. Razlog možemo potražiti u ozbiljnim producentima, velikoj filmskoj kući "Universal Pictures" kao i "Mandeville Films" (imaju veze sa Diznijem) koji očito znaju svoj posao i umeju da naprave solidan film čak i sa malo para.

Glumačka ekipa na žalost nije baš najbolja (negde se ipak moralo štedeti).
Pitera igra prepoznatljivo lice, Majkl Penja koji je solidan ali ostaje na nivou epizodiste. Nema snagu da nosi ceo film kao glavni lik iako je veoma iskusan glumac (naravno, ovo je samo moj utisak, možda drugima "bolje leži").
Ni ostali se nisu proslavili, ostaju na nivou solidnog ali daleko od dobrog.

Tehnički deo je pristojan i mogu reći da je ovo dobra B-produkcija, dakle, gledljivo i brzo "zaboravljivo".

Scene napada i jurenje kroz zgradu veoma su me podsetile na jedan drugi "jeftin" a gledljiv film - "Skyline" ali ipak ovo su sasvim različiti filmovi.

Od kritike je dobio slabe ocene (svega 25% na Paradajzima i slično na Metakritiku) što je, po meni, ipak manje od onog što zaslužuje. Smatram da je ovo osrednji film koji ima zanimljiv obrt ali u celini ne nudi ništa što bi bilo vredno pamćenja. Jednokratna zabava, kao i mnogi drugi filmovi ove vrste.
Iako je bio planiran za prikazivanje u bioskopima sudbina mu je bio Netfliks, tako da nema podataka o zaradi (a ni visinu budžeta nisam uspeo da pronađem) te ne mogu proceniti koliko je uspešan kod publike.

Kraj ostavlja mogućnost nastavka ali sumnjam da će ga biti.

Od mene ocena Osrednje i bez preporuke za gledanje, osim ako baš niste željni SF akcije, prizora napada, tamanjenja stanovnika Zemlje i rušenja našeg glavnog grada.

Ha! Dobro ste pročitali - "našeg glavnog grada" jer film je snimljen u Srbiji!
U jednoj sceni zapazio sam zgradu poznatog oblika i pomislio, "vidi, ovo izgleda baš kao moj blok". Onda pogledam malo bolje zgrade oko samih likova, "lice mesta događanja" i shvatim da je to blok preko puta mog. Naravno, odmah izguglam film i vidim da je snimljen kod nas. Hehe, šta uradiše mojim blokovima duž ulice Jurija Gagarina... Ko dobro poznaje Beograd može prepoznati još mesta na kojima je snimano. Dođe mi da još jednom odgledam film da vidim da li ću još nešto prepoznati. Very Happy

(pogled na moj blok iz 60-i nekog)

https://www.imdb.com/title/tt3201640/
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2018. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.014 sekundi sa 26 upita.