SF tim
* 24.11.2017. 19:38:18
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 1 (100%)
Ukupno glasova: 1

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Turbo Kid - Turbodečko  (Pročitano 647 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +77/-9
Starost: 59
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 26.11.2016. 18:51:50 »

Turbo Kid - Turbodečko (2015)

Poverovah visokim ocenama na "Paradajzima" i prevarih se. Film je namerno rađen da bude loš poput najgore omladinske B-produkcije '80. i to je oduševilo kritičare ali ne i mene.

Postoji "caka" u ovoj protivrečnosti a na neki način dotiče i nas.
Današnji sredovečni zapadni (čitaj američki) kritičari kao klinci hrlili su u bioskope da bi gledali bezvezne, očajno loše, jeftine omladinske filmove i sada im je ovaj vratio sećanje na ta mlada srećna vremena pa se ljudi oduševili i zatrpali ga dobrim kritikama.
E sad, tako beše na "trulom" zapadu a mi jadni kukali zbog toga što moramo da na nove filmove čekamo i po nekoliko godina (ovo je bilo mnoooogo pre interneta, čak i video-rekordera, bioskop i TV bejahu jedina mogućnost da se pogleda neki film). To kašnjenje delovalo je kao neki filter koji je propuštao uglavnom dobre filmove a đubrad odbacivao pa nije dopiralo do nas.
Tako je prosečni jugoslovenski ljubitelj filma (uključujući SF fanove) formirao ukus na kvalitetnim stvarima i teško mu je bilo podvaliti krš. Sa američkim gledaocima očito nije tako, čak i danas "padaju" na đubre.

Radnja filma nije toliko bitna koliko insistiranje na podražavanju starih krševa.
U području smeća (wasteland) na alternativnoj Zemlji 1997. posle neke katastrofe pijaća voda postala je toliko retka da je dobijaju iz najčudnijih "izvora" a služi i kao platežno sredstvo. Mladić (ime mu nije pomenuto) preživljava tako što po smeću pronalazi stvari koje još mogu biti korisne i prodaje ih u lokalnoj zajednici kojom surovo vlada Zevs. Obožava stripove o turbo dečku i to su mu najdraži predmeti u području.
Jednom prilkom slučajno otkrije mrtvog pravog kapetana, sa pravom turbo opremom - odelom, odene ga i postane Turbo Kid. Sada ima i super oružje kojim može da se suprostavi Zevsu. Tako počne borba koja bi trebalo područje da oslobodi tiranina i njegovih krvoločnih ljudi. I sve tako u tom stilu.
Nađe se tu i lepotica koja mu postane družbenica iako je robot, a tu je i neki kao kauboj 'ladan kao špricer, pravi dasa.

Kao što rekoh, radnja je uglavnom nebitna a i prilično je glupava i tupava iako ima unutrašnju logiku pa priča može da se prati.
Ono što je bitno su fazoni iz prošlosti. Krv ne da lipti nego šiklja k'o nafta iz bogate bušotine, ljudi se kasape na najsurovije načine, delovi tela lete na sve strane. Oružje je groteskno zastrašujuće a pritom svi, uključujući i najljuće i najsurovije bandite, voze bicikle kao jedino prevozno sredstvo.

I kako sad formirati mišljenje? Nemam dilemu o tome da li mi se film sviđa ili ne, jasno je da ga smatram teškim đubretom ali ipak, nisam načisto da li je umetnost, i to po kritičarima visoka, snimiti film koji dočarava loš film? Nešto mi govori da od lošeg uzora može ispasti samo podjednako loš potomak.

Film je jeftin, malo para je utrošeno ali to nije ni bitno jer mu cilj nije široka narodna masa već fandom ljubitelja ovakvog đubreta. Pretpostavljam da su oni poprilično zadovoljni. Na kraju krajeva, priča ima glavu, stomak i rep, scenario nije pisan "bezmozgovno".

Kako odrediti da li je glumačka ekipa dobro odradila posao? Recimo da su dobro odglumili lošu glumu, pa ko shvatio - shvatio.

Što se mene tiče ovo je negledljiv film pa takvu ocenu i dajem a ljubitelji nek' odgledaju i sami odluče dobar li je ili ne.

http://www.imdb.com/title/tt3672742/
« Poslednja izmena: 23.04.2017. 21:24:31 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2017. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.033 sekundi sa 26 upita.