SF tim
* 22.07.2017. 04:48:06
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 1 (100%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 1

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Ghostbusters - Isterivači duhova (2016)  (Pročitano 544 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +77/-9
Starost: 58
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 18.11.2016. 19:33:27 »

Ghostbusters - Isterivači duhova (2016)

Ima filmova koji su toliko samosvojni, pomeraju granice, otvaraju nova polja i sl. da je smešno i zaludno praviti nove verzije. Znaju to i producenti pa su se trudili da izmene što god su mogli a da film ostane u okviru priče  "Isterivača duhova" iz 1984. To, na žalost, nije uspelo pa film nije ni do kolena originalu.

Dugo se pričalo o snimanju nastavka, sa istom postavom, ali je Marejevo odbijanje da učestvuje kočilo film. Nada da će ipak promeniti mišljenje nestala je smrću Remisa (Harold Ramis). Posle toga Soni se okrenuo radu na novoj verziji koja bi trebalo da bude početak nove franšize.

Mnogo toga je promenjeno a zadržana je četvoročlana ekipa istarivača, duhovi, genijalno smišljene spravice za borbu sa njima, grobljanski auto, logo... i tek po nešto još.
Priča je pojednostavljena pa nedostaju neki bitni elementi koji su je činili zanimljivom sa višestrukim zapletom. Tokom gledanja filma ovo mi nije preterano smetalo ali ostao je utisak da što šta nedostaje.

Glavna promena je to što su isterivači sada isključivo žene. Dobro, nije loša ideja, jeste različito od uzora ali problem je što ove glumice nisu ni blizu toliko dobri komičari (pa i glumci) kao što su Marej, Ejkrojd (Aykroyd), Viverova, Moranis i ostali.
Jesu neke od njih poznate, čak i nagrađivane i cenjene ali, eto, nisu na dovoljno visokom nivou.

Da krenem redom. Melisa Mekarti kao naučnik koji ne odustaje od tvrdnje da duhovi postoje čak i kada je to košta mesta na (nekom levom) univerzitetu, prilično je poznata, čak jednom nominovana za Oskara, ali njeno tumačenje ove uloge deluje mi preterano usiljeno, kao da na silu pokušava da bude smešna a to joj ne uspeva. (uz to, mea kulpa, ali nije mi smešno kada vidim predebelu, praktično okruglu glumicu).

Kejt Mekinon je na kub digla glumu kojom na silu pokušava da prikaže otkačenu genijalku koja pravi sve te andrmolje kojima što hvataju što tepaju duhove. Dali su joj ulogu lepe žene (što jeste) koja se su svemu nosi kao muškarac. Ne mi je smešno, žalim slučaj

Lesli Džons imala je najmanje sreće jer uvalili su joj ulogu groteskno neskladno "skrojene" crnkinje kakvih se da videti i po drugim filmovima. Ovde je to trebalo da bude smešno a zapravo je tužno gledati je kako se "gica" u pozama koje se, valjda, smatraju tipičnim za crnce. Uvredljivo.

Kristen Vig, jedina dobra ali i uloga joj je takva - jedina se bori sama sa sobom da li da bude ozbiljan naučnik i gradi karijeru ili se "odmetne" u isterivače, dok su ostale tri do daske za duhove. A i jedina izgleda "normalno" i (za moje pojmove) lepo.

Ni duhovi nisu što su bili. Stari su bili "zezatori" a ovi novi baš opaki pa nekoga mogu i da poplaše. Tek krajem filma kada su svi duhovi oslobođeni pojavi se poneki iz stare garde i odmah pokaže šta to škripi u filmu i gde su se autori prešli.

Radnja je jednostavna, duhovi su to negde a naše junakinje ih traže, nađu, bore se sa njima ali i sa gradskom upravom (odličan Endi Garsija) kako bi spasile grad. Nema tu mnogo petljancije već sve odmah i na prvu loptu. Ispadne jednostavno i neinteresantno.

Specijalni efekti su prosečni i čak ne bih rekao da su iznad onih iz prva dva filma. Ništa posebno.

Glumci iz originala pojavljuju se u kratkim epizodama i bukvalno "oduvaju glumom" nesrećne nove isterivače. Tek toliko da se vidi ko je majstor a ko vodu nosi!

Još nešto mi je izuzetno mnogo nedostajalo - originalna muzika. Jeste, čuje se u nekoliko navrata ali nije to ona moćna stvar u izvedbi Reja Parkera Juniora koja je preplavila svet osamdesetih i ušla u opštu kulturu.

Budžet je bio pristojan, 145 miliona, a zarada u bioskopima 229 ali zbog skupe reklamne kampanje troškove bi pokrila tek zarada od 300 miliona tako da je za sada u minusu.

Nastavak je najavljen ali posle fijaska u bioskopima postao neizvestan. Ako izdanja na diskovima izvuku profit možda će ga i biti.

Kritika je bila umereno blagonaklona pa na Paradajzima ima sasvim pristojnih 72% pozitivnih prikaza a na Metakritiku 60 od 100.

Kao što se da primetiti iz gore navedenog, iz mnogo razloga film mi se ne dopada pa mu ide ocena Loše. Bez preporuke za gledanje.

I na kraju, nek ih Zuul "oduva". Tek toliko da vide koliko su slabiji od originalne ekipe. Very Happy

http://www.imdb.com/title/tt1289401/
« Poslednja izmena: 03.05.2017. 00:21:50 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Starost: 40
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 18.11.2016. 22:04:35 »

Nisam gledao ali ruzno vozilo iz osamdesetih koje viri iza isterivacica nije renomea cuvenog '59 Cadillac Eldorada iz originala.
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2017. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.095 sekundi sa 25 upita.