SF tim
* 22.07.2017. 04:47:39
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 1 (100%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 1

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Freaks of Nature - Nakaze prirode  (Pročitano 1136 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +77/-9
Starost: 58
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 07.02.2016. 00:39:42 »

Freaks of Nature - Nakaze prirode (2015)

Kada sam video koliko je šašava radnja prvo sam proverio da nije iz "kuhinje" nekog bljak producenta poput Aziluma ali Kolumbija i Soni uverili su me da moram da pogledam ovaj film.

U gradiću Dilfordu skupa žive ljudi, vampiri i zombiji. Zajedno idu u školu, rade, druže se, ljubavišu... Idila jedna neviđena. Iako nije rečeno, da se naslutiti da ljudi vode glavnu reč jer zombiji nose elektronsku ogrlicu koja ih sprečava da napadnu ljude a vampiri se hrane konzerviranom krvlju. Ljudi su, pa... ljudi. Zombiji su tupavi do bola, usporeni, nespretni i rade samo jednostavne poslove. Ni o čemu ne razmišljaju osim da pojedu konzerve mozga koje dobijaju posle dnevnih obaveza, kada ih zatvore u njihov "geto". Vampiri imaju punu slobodu i ravnopravni su sa ljudima, osim... pa... ipak vole da gricu lepe vratove mladih devojaka koje im to dozvole pa i one postanu vampiri a i jači su od nas pa nije jasno kako smo ih stavili pod kontrolu.

Mnogo toga nije ni trunku objašnjeno ali ovo se vodi kao horor komedija a ne SF pa nije toliko ni bitno. Ali ipak, ako celog filma vampirima sunce ništa ne smeta a na kraju jednoj vampirici počne koža da gori od dnevnog svetla nešto tu "smrdi".

Sve ovo lepo ide, omladinu muče školski i mladalački ljubavni jadi, odrasli pokušavaju da prežive posle otkaza iz jedine fabrike u varoši... sve dok se ne pojavi ogroman vanzemaljski leteći tanjir.

Frustrirani pripadnici sve tri grupe optuže jedni druge za pojavu V-ova i krene opšta hajka svih na sve. Kao najranjiviji ljudi uglavnom moraju da beže od mnogo jačih vampira i opasnih zombija. Troje školskih kolega nađu se u istom skrovištu i pokušavaju zajedno da prežive em pomahnitale komšije em V-ove koji svojim pipcima dodirnu stanovnike pa oni nestanu.

Problem je i što mlada trojka ima neraščišćene račune a uz to jedan je čovek, drugo dvoje su nedavno postali vampirica i zombi. Na njima je da pronađu način da odbrane svoj grad, spasu komšije i pronađu razlog zašto su V-ovi odabrali baš njihovo mestašce za prvi kontakt. Naravno, jedini koji je toliko pametan da sve to smisli upravo je novopečeni zombi pa mu mozak baš ne radi punim gasom...

Suluda radnja deluje privlačano jer ovakvi filmovi ako ih rade duhoviti ljudi umeju da budu baš simpatični. Što se mene tiče, problem je što su film pogrešno podveli pod horor komediju. Em nije smešan em nije strašan.
Smešni su, recimo, slično otkačenog sadržaja:  Grabbers, Big Ass Spider, Tucker and Dale vs Evil, Attack the Block a "Nakaze" su, koliko sam shvatio, pre ogoljena, direktna kritika ili čak sprdačina sa današnjim surovim kapitalizmom negoli komedija. Nisam načisto da li je autorima ovo zaista smešno pa im se samo omakla satira ili su namerno sve ovako napravili.

Da je snimljen u nas bio bi baš prava satira i kao britva oštra kritika današnje Srbije u kojoj je jedini put ka sreći odbacivanje svog genijalnog intelekta i prelazak u zombije. Poruka, ako su je autori uopšte svesno ubacili, bila bi da je biti čovek zapravo teška genetska mana i da je put ka boljem životu u smrti kroz koju se postane vampir, zombi ili nešto treće (pogađate valjda koje treće biće je prisutno). Ono što je prikazano kao srećan kraj zapravo je crnohumorna tragedija našeg vremena.
Smešnih scena ipak ima, makar za lek, ali većina radnje humor gradi na apsurdnosti "tripartitnog" društva i grotesci, što meni nije smešno.

Iako je očito mali film, tankog budžeta, nemam zamerki na produkciju. Maska, specijalni efekti, scenografija, gluma... deluju dobro i na visini su zadatka.

Jedino što mi je zasmetalo je to što su glumci koji igraju srednjoškolce od 16-17 godina svi od reda stari oko trideset god. i, što je još lošije, to im se vidi. Gledao sam nekoliko ruskih filmova koji se bave njihovom današnjom omladinom i u nekim ima golotinje što me šokiralo pa sam na KinoPoisku proverio i video da su glumice bliže 30. nego 20. ali likom ubedljivo deluju kao da im je svega 14-15. Neke od njih gledao sam i u ratnim serijama i tu su taman onoliko stare koliko i u stvarnom životu. Može se, dakle, samo treba obratiti pažnju na odabir glumaca.

Dopalo mi se što glavnu žensku ulogu igra Mekenzi Dejvis koja polako krči put ka vrhu (u seriji "Halt and Catch Fire" igra jednu od glavnih uloga, a u Marsovcu epizodu, Mindi Park). Mislim da je simpatična i dobra glumica. Ali nema šanse da prođe kao šiparica!

Film je prikazan u malom broju bioskopa pa je zarada bukvalno smešna, oko 50.000 dolara u SAD. Ni kritika nije obratila nešto naročito pažnju pa je na "Paradajzima" sakupio svega tri kritike i sve tri negativne.

Meni je bio zanimljiv, na retkim mestima makar malo smešan ali zato odlično razrađene i prikazane muke koje u današnjem zatupljenom svetu imaju geniji i pošteni i časni ljudi.
Stoga, ocena Osrednje i preporuka da ga odgledate.

http://www.imdb.com/title/tt1817771/
« Poslednja izmena: 23.04.2017. 22:37:33 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2017. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.028 sekundi sa 25 upita.