SF tim
* 31.10.2020. 05:06:01
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 4 (66.7%)
Loše - 2 (33.3%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 6

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: The Giver - Davalac  (Pročitano 12646 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 22.10.2014. 21:36:27 »

The Giver - Davalac (2014)

Mlaka omladinska distopija isprane radnje. Mada, istini za volju, istoimeni roman po kom je snimljen objavljen je još 1993. tako da prethodi današnjoj modi sličnih filmova.

Posle razarajućeg rata nastala je zajednica koja se okružila zaštitom, zidom pamćenja, sva sećanja izbrisana su i počeli su iznova, na novim osnovama zasnovanim na potpunoj jednakosti u vidu istovetnosti. Godine 2048. nema rasa, osećanja, boja, slobode izbora ali ni bola, patnje, rata, nasilja...
Glavni likovi, Džonas, Fiona i Ašer pri ulasku u svet odraslih dobijaju zaduženja na ceremoniji kojoj prisustvuju svi članovi zajednice. Svim devojkama i momcima rečeno je kojim zanimanjem će se baviti u skladu sa njihovim sposobnostima i talentima osim Džonasu. Ostaje poslednji da bi pred svima šefica komune objavila da je on budući čuvar sećanja. Samo je jedan takav u zajednici i veoma je bitan jer na osnovu znanja koje poseduje a ostalima je izbrisano savetuje vođe.

Džonas postaje Primalac i uči od Davaoca o svemu što je bilo i što je izbrisano iz zajednice. Davalac ima moć da dodirom preda direktno u mozak sećanja tako da Džonas bukvalno proživljava iskustva ljudi iz prošlosti. To će ga potpuno promeniti, shvatiće da je cena mira zajednice previsoka i pokušaće da svim članovima vrati sećenja, emocije, ljubav...

Da počnem od dobrih strana filma. Radnja je pitka, lako se prati, teče dobrim tempom tako da film nije predug, svega osamdesetak minuta. Produkcija je solidna iako je budžet bio skromnih 25 miliona dolara ali zato nema "eksplodirajućih" specijalnih efekata već je računarska grafika korišćena za prikaz komune koja se nalazi na ravnom uzdignutom platou okruženom stalnom maglom ili oblacima.
Uz to malo bicikala i motora neobičnog oblika (sasvim jednostavni) i leteći dron. To je sve od tvrde naučne fantastike.

Najbolji deo filma je Džef Bridžiz kao Davalac. Potpuno ubedljiv, dominantan svojom glumom. I Meril Strip kao šefica je dobra ali lik joj je toliko tanušan da nije imala šta ni da glumi. Ostali deo ekipe je osrednji.

Zamerki bih imao hrpu i skoro svi se tiču scenarija.
Pre svega, matrica po kojoj je rađen je toliko izraubovana da ne ostavlja ni trun mogućnosti za novo. Primenjen je "zakon" koji imamo u citatima na portalu: "Nivenov zakon br. 4 (originalna verzija): F x S=k (Proizvod slobode i sigurnosti je konstanta)" Kreće se od utopije u kojoj je zarad sigurnosti žrtvovana sloboda pa se kroz film ukida jedno po jedno nametnuto ograničenje. Dosadno je to gledati po "n-ti" put.

Drugo, nema silaženja u dubine problema, jednostavno, Džonas otkrije šta mu je sve uskraćeno pa to želi i sebi i drugima da vrati. I to je sve. Jedino što makar ovlaš ozbiljije dotiče temu je rečenica na samom kraju "A ljudi uvek pogrešno odluče..."

Iako je namenjen omladini ne mogu a da ne zamerim potpuno naivno postavljenu priču. Postupci likova (osim Davaoca i Primaoca) nelogični su i to baš u odlučujućim fazama. A o samom kraju teško je reći makar jedno slovo pohvale. Totalno je bljak u svakom smislu, veze nema sa mozgom.

Kritika ga je uglavnom loše ocenila. Zaradio je skoro tri puta više od uloženog što će reći da je našao svoju publiku (istrenirana deca sličnim hitovima).

Daću mu ocenu Osrednje samo zato što ipak može da se gleda ali ne bih rekao da je vredan toga ako imate bilo šta drugo pametnije da radite.

http://www.imdb.com/title/tt0435651/
« Poslednja izmena: 07.03.2015. 23:56:59 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 27
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 24.10.2014. 16:58:27 »

I ovaj Imdb i njihove ocene mi postaju nejasne  grrr
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 52
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 25.10.2014. 01:51:12 »

Kad bi imali uvid u sastav glasaca, sve bi nam bilo jasnije.
Na stranu sto je i glasanje (profesija: glasac na Imdb),cista propaganda za nove filmove.

Odgledam dobar film: ocena 5,7. Sledeci ... cist promasaj, ocena: 7,5.
Ko lud ko normalan. Odo ja u Lazu  pozdrav
Sačuvana

S verom u Boga
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 27
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 25.10.2014. 20:14:18 »

U principu, svako je kritičar za sebe. Za mene, ovaj film ne ide preko 5.5
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 30.10.2014. 10:44:34 »

odgledah ga i ja
e sada ja cu da dadnem ocenu kada procitam knjigu jer poucen iskustvom filmovi uglavnom promase ono glavno  grrr ne znam zasto   Shocked
Sačuvana
peca777
SF friend

admiral flote

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 05.11.2014. 13:46:53 »

hmmmmmmmmmmmmmm
procitah i knjigu i totalno sam  Shocked i ne znam sta da kazem
malo su mi  i knjiga i film promaseni tako da ne znam sta da kazem a da je pametno
naravno da su debelo izmenili knjigu i to da bi sve prilagodili holivudu i sretnom kraju.
ali  u knjizi  po mom tumacenju nema sretnog kraja ili ako ga i ima ja ga nisam skapirao.
nekako mi je potpuno nezasluzeno filmovana ova knjiga koja je ostavila vrlo mlak utisak na mene.
zbog svega toga dacu ocenu lose.
Sačuvana
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 52
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 06.11.2014. 00:48:44 »

Ne sekiraj se Peco  Laughing, jeste cist promasaj.  pozdrav
Sačuvana

S verom u Boga
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 45
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 21.12.2014. 11:40:04 »

solidan filmic...malo manje od solidan.... Laughing
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
peca777
SF friend

admiral flote

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 22.12.2014. 08:49:52 »

ufffff
procitao i ostle tri knjige koje su povezane sa filmom i tek na kraju cetvrte se skapira da je ipak sve manje vise sa sretnim krajem.
ipak nije me bas odusevila knjiga kao ni film.
Sačuvana
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 48
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 29.01.2015. 13:40:21 »

Pogledah i ja ovaj film ponajvise zbog ljenosti da izmjenim redosljed filmova na netflix-u koji dolaze na BR a ovo dodah davno kad jos ni u kino nije izasao.

Znao sam da je lose, u poplavi modernih tinejdjerskih distopija, no valjda ponajvise radi dobre glume Djefa, te zanimljive ideje o drustvu koje proda svoje slobode za mir i blagostanje... te sto nisam prepoznao Tejlor Svift, te za zanimljivo koristenje boja i crno bjele snimke na pocetku dao bih mu ipak ocjenu osrednje.

Istina, ima propusta u samoj ideju, film je ubrzan na kraju, sto nije ni lose, jer niko ne treba otezanje sa losom radnjom, samo bih primjetio da pisateljica je objasnila da u knjizi lik sefice komune uopste nije razvijen, vec je Meril ga ozivjela uz pomoc scenarista... (pogledah malo extras)

Hladnoca oko oslobadjanja 'suvisnih' je dosta dobro uradjena, stavljajuci pozitivnu osobu koja cini lose ne znajuci a droga sve upija...

Zanimljiv film - negdje oko 5 - 6 od 10.

« Poslednja izmena: 29.01.2015. 13:43:24 od SuperFrog » Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
BokassaTzar

kadet

Ugled: +3/-0
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 15.02.2015. 01:09:19 »

Филм је лош.
Ликови који успевају да заварају аутомат за давање средстава за умирење јабуком.... Very Happy

Па зар је могуће да после пар година узимања Бенседина нико не пролупа ни мало ?!
Они су ко зна која генерација бенсединованих јединки ? То би их генетски модификовало !!!

На крају кад главног лика јуре, изненада као да нико не узима јутарњу дозу, јер бесне и ови што га јуре, и онај са његов другар осећа емоције иначе би га развалио са митаљезом са дрона и сл.

Није гледљиво, нервирао ме филм од средине до неубедљивог краја, (односно припреме за наставак).

За избегавање
« Poslednja izmena: 15.02.2015. 01:11:38 od BokassaTzar » Sačuvana

Миш уз пушку, миш низ пушку
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.02 sekundi sa 26 upita.