SF tim
* 12.12.2019. 15:03:18
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 1 (100%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 1

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: The Last Days on Mars - Poslednji dani na Marsu  (Pročitano 2790 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Na mreži

« poslato: 07.11.2013. 18:21:07 »

The Last Days on Mars - Poslednji dani na Marsu (2013)

Britansko-irski film ne sasvim tačnog naziva jer radnja je smeštena u poslednjih 20 sati šestomesečne misije na Mars. Mogli su i da ga nazovu "Zombiji na Marsu", bilo bi preciznije.

Druga misija na Mars privodi kraju zadatke i polako se priprema za povratak kući. Nalaze se u bazi Tantalus koja se sastoji od kupole za život i rad i kupole za uzgoj biljaka. Osmočlana posada vrši poslednja sondiranja i pregled materijala. Jedan od naučnika, Marko Petrović (igra ga Goran Kostić), u jednom uzorku otkrije trag koji ukazuje na postojanje bakterija. Prećuti nalaz i pod drugim izgovorom, sa još jednim članom, ode na mesto istraživanja da bi proverio tačnost nalaza. Na samom mestu bušenja propadne u ogromnu jamu. Proglase ga mrtvim i pošalju drugi rover, sa opremom, da ga izvuku. Na mestu udesa ostane jedan rover sa astronautkinjom. I tako, dok ona čeka da se ostali vrate, neko ulazi u rover... (poslednji čovek na Zemlji sedeo je u kući kad se na vratima čulo "kuc, kuc" Smile)
Kada se drugi rover vrati, nikoga nema na licinom mestu, čak ni Marka na dnu jame. Zato su tu dva traga koji vode ka bazi, kao da neko pešači u tom pravcu...
Pogađate, zar ne, nije u pitanju neko već nešto! Marsovske bakterije redom zombiraju članove misije koji pokušavaju da prežive i stignu do mesta spuštanja lendera koji će ih odneti na orbitalnu stanicu "Auroru" odakle bi trebalo da se vrate na Zemlju. E sad, do tada ko živ ko mrtav, odnosno zombi...

Mnogo toga zameram ovom filmu.
Pre svega, priča je skroz na skroz poznata, kao bradat vic kog su svi čuli. Koliko li je samo ovakvih filmova snimljeno, ni broja im se ne zna. Dosadno je iznova gledati uvek isto. Čemu snimanje još jednog takvog film??? Zaradu sigurno neće imati jer ne računaju na tržište SAD-a gde će ga pustiti u ograničenom (malom) broju bioskopa.

Da je budžet bio ispod milon dolara pa da u tome nađem opravdanje ali potrošili su sedam miliona britanskih funti. Nije to malo. Za te pare dobili su dobre glumce, pre svega Liva Šrajbera (Liev Schreiber). Takođe, roveri deluju odlično, toliko da bih jedan rado posedovao. Smile
To bi bilo sve što mi se dopada.

Pokudiću režiju i manir snimanja "s ramena" sa stalnim unošenjem kamere u lice glumaca. Toliko su je približili da su dijaloge snimali bukvalno iznad ramena jednog od sagovornika. Sad Veoma neprijatno za gledanje. Kretanje kamere u skučenom prostoru baze podsetilo me na atmosferu "Blejkove sedmorke" (u lošem smislu, naravno). Tome doprinose i ne tako dobre kulise.
Da sam gledao bolju kopiju od dvdripa moguće da bih imao manje zamerki što se tiče kulisa. Scene u izmaglici peščane oluje jedva su gledljive na maloj rezoluciji dvdripa, ali šta je tu je, to je za sada jedini dostupan rip.

Mars "glumi" pustinja u Jordanu i ne deluje baš marsovski, osim što je prebojena crvenim. Kada se uporedi sa slikama koje šalju roveri sa pravog Marsa vidi se da to nije to.

Na greške nisam previše obraćao pažnju jer mi je film ionako bio nezanimljiv. Jedino što upada u oči je to što se kreću kao da su na Zemlji a marsova gravitacija je svega 38% naše. Trebalo bi da se kreću mnogo lakše. Doduše, posle pola godina u toj gravitaciji mišići bi im sigurno delimično oslabili ali opet...

Film je "premlad" za "Paradajze" gde je za sada prikupio tek 7 kritika (2 pozitivne i 5 negativnih). Publici se umereno dopada.

Odgledao sam ga bez pauze ali i bez ikakve nade da ću videti nešto što već nisam video. Gluma je dobra pa sam nekako uspeo da progutam mane. Pohvala samo za trud, što se produkcije tiče.

Ocena Loše i tanka preporuka da ga odgledate i to samo ako baš volite zombije na Marsu.

http://www.imdb.com/title/tt1709143/
« Poslednja izmena: 08.03.2015. 00:58:17 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.014 sekundi sa 26 upita.