SF tim
* 01.12.2020. 12:39:21
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 1 (100%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 1

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Powder - Puder  (Pročitano 2367 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 10.04.2013. 22:02:35 »

Powder - Puder (1995)

O ovom starom filmu pišem pre svega zbog fenomenalne glavne muzičke teme Džerija Goldsmita.
Prvo sam je čuo u vokalnoj obradi Sare Brajtman i ne baš lako našao odakle je i ko je autor originala. Slušao sam je opet i opet i...

Trudnicu pred samim porođajem pogodi grom. Ona umre ali novorođeni dečak, potpuni albino, preživi. Kada ga je video, otac ga se odrekao i napustio. Prihvate ga baka i deka. Godinama kasnije, posle njihove smrti, šerif zatiče mladića za koga niko u kraju ne zna. Sve vreme je živeo na farmi ne izlazeći u grad. Ceo njegov svet bile su knjige. Sve ih zna napamet jer ima eidetsko pamćenje. Osim toga, genijalno je inteligentan. Sasvim dobar, bez trunke zla u sebi. Zove se Džeremi a sam se predstavlja kao Puder.

Smeštaju ga u dom za problematične mladiće koga vodi žena psiholog. Ona želi da mu na svaki mogući način pomogne ali sredina, većina ljudi, nije u stanju da prihvati nekoga toliko različitog (i boljeg). Na času fizike postane jasno da Puder, osim tih 'običnih' razlika ima još nešto što je dobio od groma - vlada elektricitetom i magnetnom silom. I to nije sve, ima otvoren um sposoban da se poveže sa drugima.
U razgovoru sa devojkom, sa kojom ga veže obostrana simpatija, pokuša da objasni o čemu se radi:

- Ne veruješ mi (da se umovi mogu povezati, moja prim).
- Teško je to poverovati.
- Zato što imaš tu tačku... (pokazuje na čelo, iznad očiju) preko koje ne možeš da vidiš. Nju su imali i moj baka i deka. Osećali su se isključenim iz svega.
- To bi videli da mogu... da su povezani?
- I kako su uistinu lepi. Da nema potrebe za skrivanjem i laganjem. Da je moguće razgovarati s nekim bez laži. Bez sarkazma, pretvaranja, preterivanja. I svih onih stvari koje ljudi
koriste da bi sakrili istinu.
- Ne znam nikog ko to radi.

Ovaj dijalog objašnjava veliki deo poruke koju film šalje.

Da je film snimio današnji Marvel Puder bi bio super-heroj. Ima moć poput Magnitoa pa još i preko toga. Dobar je i oseća potrebu da pomaže ljudima i životinjama, odbačen je od većine ljudi koji ga se boje samo zato što je različit, tako da bi se iz toga dala izvući motivacija da obuče neki kostim i krene u boj, bilo na strani dobra, bilo zla.

Ali, ovo ni izbliza nije takvo, površno, delo usmereno na spoljne efekte super-moći. Ovde se mnogo više radi o onome što je obrađeno u Frankenštajnu. O neprihvatanju okoline različitosti, površnosti zaključivanja na osnovu izgleda, predrasudama, neznanju... što izaziva patnju onoga koji je različit.

Sećam se, kada sam u pradavna vremena u bioskopu (a gde drugde u to doba) gledao prvog Supermena sa Kristoferom Rivsom, komentara mog komšije: "Da film nije rađen kao komedija Supermen bi morao biti tragična, usamljena osoba." Zaista, njegov svet je uništen, poslednji je od svoje vrste, živi među ljudima koji su po sposobnostima daleko ispod njega. Niko ga ne može razumeti, ni sa kim ne može podeliti svoje jade...

"Puder" se bavi upravo time - potpunim otuđenjem mladića. Bez komedije, spec. efekata koji bi trebalo da napune bioskope i nadoknade ispraznu priču, pa čak i bez preterane drame. Iako je pun emocija i drame film mi deluje blago, elegično, sa iznijansirano datim karakterima likova, i dobrih i loših. Možda deluje pomalo i usporeno ali to, u ovom slučaju, vidim kao kvalitet.

Iako nije baš sam, na njegovoj strani punim srcem su psiholog, šerif i profesor, uz, naravno, devojku, Puder shvata da su razlike prevelike. On kao da nije od ovog sveta. Nužno je usamljen i budućnost neće doneti promene. On nije Supermen već stvarni čovek.

Koliko god kraj predstavljen kao srećan, meni je očit poraz i nas kao ljudskog roda i samog Pudera. Nije bitno da li je otišao na bolje mesto, tamo gde će biti srećan, bitno je da je otišao jer ljudi nisu dovoljno zreli za napredak vrste.

Profesor mu pri kraju kaže:
- "Postalo je neverovatno jasno da je naša tehnologija nadvladala našu ljudskost."
- Albert Ajnštajn.
- Gledam tebe (Pudera) i pomislim da će jednog dana naša ljudskost stvarno nadvladati tehnologiju.

Film jasno poručuje isto što i Meri Volstounkreft pre skoro dva veka - ako ste dovoljno različiti od drugih ljudi nema vam mesta među njima. Tražite sebi bolje mesto jer ovaj svet nije za vas. Sad

Sam film je dobar ali ništa posebno. Nudi dobre glumce. Meri Stinburgen kao psiholog (uvek volim da je gledam, ko bi odoleo dokovoj devojci iz "Povratka u budućnost"), Lens Henriksen kao šerif (uvek vidim Bišopa iz "Osmog putnika", svejedno u kojoj je ulozi Smile) i Džef Goldblum kao profesor (njegove SF uloge ne vredi ni nabrajati, ima ih tušta i tma).

Radnja je vođena lagacko, ušuškano u skoro kamernu atmosferu (uprkos mnogim likovima i mestima događanja), bez gluposti. Doduše, imao bih i na to neko zamerku - Puder nema ni jednu dlaku na sebi. Ako mu je i nos bez dlaka stalno bi bio pun prašinčine i koječega što udišemo. O plućima da i ne govorim. Morao bi stalno da iskašljava đubre što se u filmu ne dešava. Ali to je samo moje cepidlačenje, potpuno je nebitno za film i ono što poručuje.

I na kraju, MUZIKA!!! Kako je sugestivna, odgovarajuća, izvanredna!!! Svaka čast Goldsmitu na ovom biseru. Zaista je iskovao zlatne note. Samo zbog nje sam odgledao film. Želeo sam da vidim i čujem kako se uklopila i da li je film iole dostojan takve lepote. Uklopila se sjajno i podigla kvalitet filma.

Zaključak - film je samo prosečan ali naprosto lep a muzika ga čini "natprirodno" dobrim Very Happy i zato umesto Osrednje ocena od mene Dobro.

Evo i melodije (original) glavne teme:
http://www.youtube.com/watch?v=ml1jF0WBU7Q

A i Sarina obrada (sa sasvim odgovarajućim tekstom):
http://www.youtube.com/watch?v=Oz89mMIB_t0

Pa, uživajte...
(Ja sam i film i melodiju tek nedavno otkrio. Izvinjavajte ako vam je sve ovo već toliko poznato da vam je postalo dosadno. Melodija mi toliko godi da je vrlo često slušam pa ne odoleh da napišem svoje utiske.)

http://www.imdb.com/title/tt0114168/
« Poslednja izmena: 27.08.2015. 22:32:22 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.023 sekundi sa 26 upita.