SF tim
* 16.10.2019. 11:23:42
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: PRIČA O ROMOM DABI ILI ZLOM DEMIJURGU  (Pročitano 2007 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Raven
SF team

oficir

Ugled: +0/-0
Starost: 42
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 04.02.2007. 01:30:06 »

Đorđe Milosavljević, jedan od najuspešnijih scenarista i reditelja mlađe generacije, priprema novi film Romi daba ili Zli demijurg u produkciji beogradske kuće "Tangram entertertejment", piše Glas javnosti, a prenosi PISB. Milosavljević je kao reditelj potpisao filmove "Točkovi" i "Ringeraja", po svojim tekstovima, i "Mehanizam", po tekstu Gordana Mihića. Bio je koscenarista filmova "Apsolutnih sto", "Nataša", "Nebeska udica"...

- Prvobitno je plan bio da moj tekst, koji je nastao pre nekoliko godina, režira Dejan Zečević, na čemu smo zajednički radili oko godinu dana. Pošto je taj pokušaj propao, našao sam se u ulozi režisera - kaže za Glas Đorđe Milosavljević.

- Romi Daba je film sa netipičnom ratnom pričom u fokusu, kamerni psiho-triler sa ukupno 12 glumaca. Izolovana grupa ljudi nije sasvim sigurna šta je stvarnost. Junaci su traumatizovani, ispitujemo gde su opipljive granice realnosti, šta je faktografija, gde počinje iluzija, umišljanje. Glavni junak, mentalni bolesnik, na početku filma tvrdi da je bog. Kako radnja filma odmiče, ta izjava nalazi dobro tlo među ratom izmučenim ljudima.

Radnja je smeštena u jedan ogoljeni pejzaž na planini. Ovim filmom, scenaristički i stilski nastavljam ono što sam započeo u svojim ranijim filmovima "Točkovi" i "Mehanizam". Ono što mene pokreće je film noar, crnohumorni elementi, uticaj braće Koen... Nemam komercijalnih pretenzija, radim ozbiljan umetnički projekat. Jednostavno dobar film, bioskopsko tržište ionako ne postoji već godinama.

Film ima mitološku potku.

- Cela priča vrti se oko demona Romog Dabe. Glavni junak se predstavlja kao Romi Daba, nama poznat iz stripova o Mikiju Mausu. Reč je o junaku iz staroslovenske mitologije, koji je preživeo kada je Sveti Ilija trebio đavola.

Stiče se utisak da se u poslednje vreme Đorđe Milosavljević godinama najaktivniji mlađi autor u našoj kinematografiji povukao.

- Radim, a distanca mi odgovara. Zdravo radim, to bih svima preporučio. U ovom poslu se zahteva vrsta socijalnog angažmana, ali ne nalazim da je ona potrebna. Radim za svoj groš. Slovenačka producentska kuća "Arkadena" angažovala me je da uradim adaptaciju stripa "Slepo sunce", Tomaža Lavriča, za animirani film.

- Protekle tri godine bavio sam se pisanjem scenarističkih predložaka za stripove francuske izdavačke kuće "Glena", za njih sam uradio tri albuma, crtač je naš čovek Tiberije Beka.
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.015 sekundi sa 25 upita.