SF tim
* 25.02.2020. 16:18:18
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 3 (75%)
Osrednje - 1 (25%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 4

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Space Battleship Yamato (2010)  (Pročitano 5514 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 13.07.2011. 03:48:35 »

Space Battleship Yamato - Svemirski bojni brod Jamato (2010)

Ekranizacija istoimene anime (1974-5), japanska svemirska opera pod snažnim uticajem sličnih zapadnjačkih filmova. Toliko snažnim da se lako prepoznaju elementi stare BSG, Matriksa, Zvezdanih ratova, itd.
Očekivao sam nešto japansko a dobio kopiju američkih hit-filmova i serija. Sad

DakleM...
Zli vanzemaljci su se oko 2.200. "ulogorili" kod Marsa i odatle zasipaju dragu nam planetu radioaktivnim meteorima-bombama. Površina Zemlje je zbog toga postala toliko radio-aktivna da su preživeli morali da se sakriju u podzemne gradove, ali ni tu nisu sigurni i preti im istrebljenje. Ostalo im je samo godinu dana života.
Šalju flotu bojnih brodova na Gamilance (zli v-ovi) ali u borbi shvate da nemaju oružje koje može uništiti neprijateljske brodove. Preživi samo komandni brod koji pobegne nazad na Zemlju.

Za to vreme, na površini planete tragač za korisnim otpadom pronađe kapsulu koja je stigla iz dalekog kosmosa. U njojZI su planovi za top koji može uništiti brodove neprijatelja i pogon kojim se može stići do plante pošiljaoca. Vredni Japanci naprave top i pogon, ugrade ih u krstaricu Jamato i pošalju je na put do planete Iskandar, odakle je kapsula poslata. Tu bi trebalo da pronađu rešenje za sve probleme.
Na toj misiji čekaju ih borbe sa Gamilancima i otkriće ko zapravo želi da im pomogne i zašto ih v-ovi napadaju.

Ovo je akconi film, borbi ima u izobilju, od početka do kraja. Specijalni efekti samo iskaču sa ekrana, na sve strane. Neki su uspešni a neki su baš "providni" i neuverljivi. Ipak, uglavnom su dobri.
Greota je što Japanci nisu sve ovo uložili u nešto svoje, što bi bilo različito od zapadnjačkih filmova.
Ovako, radnja i ponašanje likova su potpuno predvidljivi.

Izgled broda je nasleđen od stare anime pa je to neko opravdanje što više liči na običan "morski" brod nego na svemirski. Urađen je uverljivo.

Kapetan "na belu lagju" je bradati starac koji kao da je preslikan kapetan BSG TOS. Jedna od zamerki kritičara je upravo to što su previše stvari 'pokupili' od stare BSG.
Od Zvezdanih ratova tu je 'analizator' - ručni elektronski uređaj sa VeI, kog glavni lik ubaci u 'fijoku' lovačkog aparata i koristi ga kao navigatora. Kasnije, taj isti VeI iskoči kao borbeni robot veoma sličan onim pucajućim stvarčicama iz Matriksa kojim su branili Zion.

Na bokovima lovačkih aparata (svemirskih, naravno) nalaze se natpisi na engleskom. Uz to, Japaske snage će i kroz 200 godina nositi naziv "odbrambene snage", što su im nametnuli Ameri posle drugog sv. rata. Očito da je film politički korektan, poručuje da će Ameri i sledećih vekova držati Japan pod okupacijom. Ipak, u filmu od Amera ni pomena... Japanci su ti koji spasavaju čovečanstvo.

Glavni lik, Kodai, je bivši oficir koji je iz revolta napustio vojsku pa se vratio kada je objavljeno da se traže dobrovoljci za poslednju misiju. Kivan je na admirala što je dozvolio da mu pogine brat. Odmah mu daju važan položaj a kasnije postane i privremeni kapetan broda (deluje zaista smešno što ga posada sve vreme oslovljava sa "privremeni kapetane" Very Happy). Nosi neku "umetničku" razbarušenu frizuru do "pleća junačkijeh".
Vremenom, kako sazri kroz borbu, shvati da je admiral uradio sve kako treba i da nije kriv što je "kosati" junak ostao bez brata.

(Lepotica...)

Glavna glumica, čiji lik u početku ima neke sukobe sa Kodai-sanom kasnije, po očekivanju, završi u njegovom zagrljaju. Totalno očekivano i nezanimljivo. Izgleda kao neka heroina mangi, duga ravna kosa, pravilno, čisto lice. I za moje zapadnjačko shvatanje lepote veoma do neumereno lepa devojka.

Ne znam kako Japanci shvataju glumu ali meni je prosto smešno kako su odigrani ovi likovi. Kao da gledam naivne, nedorasle svemirske kauboje.

Uniforme su im... hmmm... kao da su se "zaglavile" negde u prošlosti.

Iako akcije ime na pretek, zbog onoga između - smešno-detinjastih likova, kopiranja zapada, i sl. nisam uspeo da ga odgledam 'iz cuga'. Nije mi bio toliko zabavan.

Japanci se jesu potrudili oko ovog filma i pristojno ga odradili. Moje zamerke su ipak samo moje, ne znače da je film loš.
Ko želi akciju, čistu svemirsku operu garniranu tipičnim(?) japanskim (prenaglašenim) ponašanjem, biće zadovoljan.

Od mene ocena, ipak, samo Osrednje. Više sam očekivao pa valjda zato.

http://www.imdb.com/title/tt1477109/

(VeI sa bobenim vozilom u pozadini tamani v-ove)
« Poslednja izmena: 15.01.2012. 03:08:51 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 13.07.2011. 10:54:03 »

Mozda sam ja kriv sa preteranim ocekivanjima Dane Laughing.
Film je za ljubitelja borbi, Nesu. Cool

Tacno je da ima dosta kopija ali je filozofija japanska i zasnima se, na njihovoj istoriji.
Ocito ne zaboravljaju Hirosimu i Nagasaki. Jin i Jang su tu kao trazenje opravdanja, da mozda postoje i dobri ameri.

Ja sam ga odgledao iz tri puta, retko koji film sad odgledam iz cuga, moram povremeno noge da protegnem.

Sta reci za Japance. Cela njihova industrija zasniva se na kopiranju. Posle krece njihovo preticanje sveta.
Bitno je da su krenuli sa ovakvim filmovima. Tesko ce se jedino odvojiti, od totalnog kopiranja zapadne mode i shvatanja lepote (otuda frizure i likovi koji imaju fizionomiju, slicnu belcima).

U nedostatku inovativnijih sf-filmova, moja ocena je dobro.
Hvala na prikazu.
Sačuvana

S verom u Boga
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 13.07.2011. 15:47:35 »

Oboje ste u pravu, ali susa je sto se tice SF filmova.
Kao i uvek ima dosta nelogicnosti i gluposti ali kao i uvek, ja na to ne obracam previse paznje, nego pustim da me prica i slika vode.
Tacno je da su ideju maznuli iz nekoliko filmova koje su kasnije sklepali u jednu pricu i tacno je da se nisam dosadjivao gledajuci.
Ako u obzir uzmem sve sta sam u ovom zanru pogledao od gluposti do dobrih prica, ocena iz sredine ili malo jaca je zasluzena. Dobar.
Sačuvana
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 05.08.2011. 16:49:30 »

sve u svemu dobar film vredi pogledati
a da ne samo da nema amera nego ni nikog drugog samo japosi
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.018 sekundi sa 26 upita.