SF tim
* 19.04.2019. 06:36:11
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2 3 ... 9   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Da li strip izumire?  (Pročitano 42876 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
absonic
Registrovani
pripravnik

Ugled: +0/-0
Van mreže

« poslato: 17.01.2007. 18:09:45 »

Na jednom forumu sam postavio pitanje da li je strip bio bolji nekada ili sada, uz komentar da strip izumire.
Bio sam napadnut da je to idiotluk itd. te da vreme stripa tek dolazi, i da je on samo evoluiarao?

Sta vi mislite? Da li strip izumire?
Ili mozda evoluira? Menja oblik?
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 60
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 17.01.2007. 18:20:24 »

Hehe, ako si ovo pitao na UPPS, onda ti život nije mio. Razz

Ne izumire, naravno, samo se menja.
Japanske mange su, na moju žalost, i ovde u Evropi pustile korena, na štetu kvalitetnog, autorskog stripa.
Znam da se mnogi neće složiti, ali eto, po mom ukusu su malo stariji stripovi, a mange i anime me još nisu privukle. A jesam pokušao da ih čitam i vidim zašto su toliko popularne. Biće da sam baš mator... Sad

A sada čekam Buflu da me pojuri onim svojim mesarskim satarama što ovako govorim o mangama i postavi neku hentai sliku. Razz
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
ralien
Registrovani

pripravnik

Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 18.01.2007. 14:35:17 »

Nekada je kod nas strip bio jak, ali tada nije bilo drugih medija kao sto je to danas.I nije bilo toliko igrica(nemam nista protiv njih, samo kazem).
Licno mislim da se strip malo povukao sa scene, ali jos uvek zivi.A, da li tek dolazi vreme stripa to cemo videti.
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 18.01.2007. 15:44:30 »

Većina naših (exYU) autora, koji su objavljivali i u inostranstvu, sada radi  tamo, a ovde i onako nema više strip izdanja koja bi objavljivala radove naših (mladih) autora. Nema odavno više YU stripa i sl..
Ali to ipak ne znači da nema novih nada.

Edit: zaboravih da upravo izlaze Generacija 4 i Divlja magija. Confused
Edit na edit  Razz : I oba mogu da se svrstaju u SF (u fantastiku, barem). Very Happy
Sačuvana

MarduKKK
Registrovani
pripravnik

Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 18.01.2007. 18:40:47 »

Nemam utisak da strip izumire. Pogotovo ne kada citam stripove poput "100 bullets" ili "Sin City". To sto se klinci vise ne pale na stripove nije nuzno lose (mada se ja nostalgicno prisecam dana kada sam procitao prvog Konana, Mister Noa, Zagora ili Marka). S jedne strane, to je dovelo do toga da se strip vise ne smatra samo zabavom za decu (sto je decenijama bio slucaj), pa same price postaju mnogo ozbiljnije. Mislim pogledajte razliku izmedju starog Betmena i onog Frenk Milerovog. Cak i Milerov Derdevil (meni inace potpuno odbojan lik) postaje mnogo bolji i mracniji.
Sačuvana
absonic
Registrovani
pripravnik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 19.01.2007. 01:16:55 »

hm, pa ja ostajem pri svojoj tezi, a na neki nacin i vi ste (ne)svesno POTVRDILI da strip umire!
Sami ste rekli - DECA NE CITAJU STRIPOVE.
Bez namere da budem neki pesimista, ali sta za 30, 40 godina? Ko od nas bude ziv sigurno nece citati stripove, a ako decu ne interesuje ko ce ga citati? A kada nema potraznje nema ni ponude, a kada nema ponude, nema ni proizvodje, a kada nema proizvodnje, nema ni stripa!
Sačuvana
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 32
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 19.01.2007. 02:48:55 »

Kako vreme odmice, sve vise i roditelji zauzimaju stav da su video igre dobre za vaspitanje dece.
I retko koje dete danas ne igra video igre. A svi smo svedoci toga koliko igre oduzimaju vremena.
I kad se jedan od hiljadu nadje da bi i citao stripove, nailazi ne siromasno trziste i veoma oskudan izbor.

Ne krivim ja igracku industriju, ima tu jos dosta toga, ali vremena se menjaju i kod nas mislim da strip nema neku buducnost.
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
Kahless
Registrovani

oficir

Ugled: +1/-0
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 20.01.2007. 01:07:37 »

ne verujem da će nestati možda će malo promeniti formu. Verovatno se isto pričalo za pozorište i balet kada su se pojavili film i tv, ali evo i danas oni opstaju.....
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 49
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 20.01.2007. 01:36:42 »

Cao Kahless i welcome veliki od mene i nas...

Cinjenica je da strip krepava ovde, a mislim i sire u evropi....

Prvo (za kod nas)..preskup je.
Drugo (nema socijalne sredine kao nekad, mislim sredina je to uzimala redovno
Trece nema kvalitete..seti se Marvela, Stripoteke,i co&

I na kraju da dopunim svog druga Mr Dan-a....
Mange i ostale gluposti su napravljene isprva za odredjeni istocnjacki profil...kao njihova hrana i filozofija zivota.
Zapadni letargicni i mentalno ljeni koncept je prihvatio novinu sa istoka (setimo se Lesli Eldridza u ulozi pisane forme nindze, ili sablon Vajat Erpa, Doka H holideja, Sejna i ostalih....)

Mi jesmo imali kvalitetne (za razliku japanera koji guraju kvantitet) ilustratore i pisce, ali oni su progutani...sto ovdasnjim ratnim srnjima, sto istocne najezde, sto nemogucnosti implementiranja evropskih vrednosti (nasi vitezovi, evropski vitezovi, savremene evropske trilere itd) od najezde istoka...koji svoj talenat cardaju za neke tamo isto evropske ideje fantazija pod uticajem istoka (immortal,) sto pod uticajem (sustinskim za savremenog umetnika) nasusnjeg hleba danasnjeg...

Ameri istu muku muce, istok je uzeo sve...Jeftina pop zabava u kojoj nasi klinci vide samo "posto strip, i nemam ja sad toliko i ebes ovo iste sise svaki broj..
Svom sinu (12 god) sam redovno kupovao Alan Forda, i ustanovio da nemoze skontati humor u istom. Zasto? Na net-u gleda mange....
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 32
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 20.01.2007. 04:11:02 »

@Sal
Tuzno, ali istinito.
Svedoci smo po ko zna koji put da onaj koji namece laznu kulturu, to isto i postaje kultura.
Oni koji misle drugacije, su crne ovce i odbacuju se. Mogu osnivati manja udruzenja koja uglavnom brzo propadaju ili imaju veoma mali profit.
A zato i najgluplji Japanac kad bi nesto napisao, odlicno bi proslo
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 20.01.2007. 04:23:53 »

Hajde da ne okrivljujemo Japance. Isto su stripu uradili Ameri sa Marvelom i DC-om, pa danas generacija koja je čitala te proizvode strip-industrije sebe računa u ljubitelje i poznavaoce stripa.
Japanci su barem pošteni, pa kažu da manga jeste industrija a ne umetnost i tako se i odnose prema njoj: pročitaj dok putuješ na posao/školu i baci čim izađeš iz voza/metroa.
Sačuvana

luci
Sappe-sai

oficir

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 20.01.2007. 04:30:25 »

ali japanci to rade sa svim ne samo sa stripom... kod njih je stanceraj.. bitan je kvantitet a ne kvalitet, meni se to nikako ne dopada.. i nije mi jasno kako japanci uopste bilo sta prave kad su izuzetno ne kreativna nacija u svakom pogledu
Sačuvana

Čovek u crnom bežao je kroz pustinju, a revolveras ga je pratio
Kahless
Registrovani

oficir

Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 23.01.2007. 16:58:03 »

Citat: "luci"
i nije mi jasno kako japanci uopste bilo sta prave kad su izuzetno ne kreativna nacija u svakom pogledu
Shocked  po čemu si to zaključio
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 23.01.2007. 18:34:37 »

Japanci nisu dobri u bazičnoj nauci, ali su majstori da unaprede već postojeće stvari.
Negde sam pročitao da je to zbog njihovog holističkog poimanja sveta.
Sećam se i priče koju nam je prof. srpskog u gimnaziji preneo. "Kada zapadnjak vidi neki novi cvet (biljku), iščupaće je pažljivo i izanalizirati do najsitnijih detalja. Istočnjak će ga zagledati sa svih strana ali neće ga iščupati, jer ga doživljava isključivo kao deo celine sveta."
Sačuvana

MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 64
Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 23.01.2007. 19:08:58 »

Japanci.

Najbolji kopiranti na svijetu. Zasipaju nas svim i svačim (u poslednje vrijeme u ogromnim razmjerama to rade i kinezi) ali ništa od toga što nam u tako velikim količinama liferuju nije autohtono njihov izum. Čak su i mnogi elementi japanske kulture ustvari pokradeni u osvajačkim ratovima koje je Japan vodio hiljadama godina a poslije prisvojio kao svoje.
Sve tehničke stvari koje oni proizvode i plasiraju na svjetsko tržište izmišljene su u Evropi. Japaneri su unaprijedili postupke proizvodnje ali nisu dodali ništa novo tim proizvodima - ni jednu novu mogućnost nikad nisu prvi ugradili Japanci.

Negdje sam pročitao da kada Japanci kopiraju zarobljeni ratni brod, kopiraju sve pa i zakrpu na kotlu, a kasnije nađu načina da tu zakrpu proizvode jeftinije.

Sve to prenijeli su i na područje stripa i crtanih filmova. Nekada je, za izradu par stotina crteža od kojih se sastoji, recimo, jedna epizoda Ripa Kirbija, trebalo nekoliko mjeseci rada crtača. Svaka slika je bila jedinstvena i neponovljiva. Danas, uz pomoć dobrih programa, strip iste dužine može uraditi jedan animator za jedno popodne. Kada se osmisli neki novi strip, nacrtaju se glavni likovi a poslije se sve svodi na postavljanje likova i elemenata scene iz biblioteka. Sve se to na pokret miša i uz dobar program animira tj daju se likovima odgovarajuće poze i pokreti i stvar je gotova. Kad jednom imaš sve likove u biblioteci, nekoliko ljudi može istovremeno raditi na različitim epizodama a da uopšte ne možeš otkriti da to nije radio isti čovjek, jer čovjek tu ustvari i ne radi ništa, sve rade kompjuteri.
Isto je i s crtanim filmovima. Uglavnom.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Stranice: [1] 2 3 ... 9   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.034 sekundi sa 23 upita.