SF tim
* 13.12.2019. 07:05:08
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 1 (25%)
Dobro - 3 (75%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 4

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Iron Man  (Pročitano 2158 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 12.09.2010. 03:05:56 »

Iron Man (2008)

Videli ljudi iz Marvela da filmovi po njihovim stripovima zgrću pare pa rešili da i sami ekranizuju jedan.
Prava na 'Gvozdenka' su prodali još 1990. Više puta su preprodavana među studijima, pisani su scenariji, javljali se poznati glumci sa željom da igraju glavnu ulogu, čak i da budu producenti, ali film nikako da snime. Na kraju, Marvel ih otkupljuje nazad i snima ovaj film.

Prvenac im se baš posrećio. Publika je ostavila toliko para u bioskopima da je film te godine bio drugi po ukupnoj zaradi. Kritičari su uglavnom pisali pozitivno, čak su mnogi bili oduševljeni i izjavljivali "Marvel je pokazao kako se to radi!".
Ne delim njihovo ushićenje. Meni je ovo samo solidan, osrednji akcioni super-herojski film.

Da se podsetimo radnje.
Toni Stark je rođen pod srećnom zvezdom. Nasledio je ogromnu firmu za proizvodnju oružja, genijalni je naučnik koji može svašta da konstruiše, vole ga žene, što on obilato koristi i vodi život plejboja, zabavljajući se svakog trenutka. Ponaša se prilično neozbiljno i neodgovorno.

Da bi prezentovao svoje novo oružje, putuje u Avganistan, gde ga zarobe pobunjenici i strpaju ga u laboratoriju u nekoj pećini. Kako je ranjen, u grudi ugradi mini-reaktor da bi preživeo. Umesto projektila, što su mu teroristi tražili, napravi oklopljeno borbeno odelo, pomoću kog uspe da se oslobodi i vrati kući. Odelo u svojoj laboratoriji unapredi i počne da se bori protiv kriminalaca. Prvo što treba da uradi je da se osveti svojim otmičarima, ali kako to već biva, saznaje da ima neprijatelja u svojim redovima...

Šta li ga drži u vazduhu?

Iako je super-herojski junak, samo je običan čovek. Nema nemogućih, natprirodnih sposobnosti. Super-herojem ga čini odelo, koje je neprobojno, može da leti, naoružano je, ima ugrađen računar, pogoni ga super-generator... dakle, baš SF, ako zažmurimo na neke nemoguće stvari. Recimo, niko se nije zapitao kako bi pilot odela mogao da preživi velika G-opterećenja, a i oni raketni motorčići kojima leti teško da bi podigli čoveka. No, to su uobičajene stvari bez kojih ne može ni jedan super-heroj. Navikli smo na njih i ne smetaju.

Po meni, glavni uspeh Marvela je što nije upao ni u jednu zamku pri ekranizovanju stripova. Desi se da režija pretera sa strip-elementima težeći da film čak i vizuelno liči na crtež. Recimo, u Ultraviolet-u su neki kadrovi rađeni tako da izgledaju kao da su isečeni iz stipa, boja je često suzbijana i sl. To može da izgleda lepo i zanimljivo, ali strip i film su različiti mediji i imaju drugaćija sredstva izražavanja. Ako se pretera u jednom, odustaje se od drugog. Druga krajnost je kada od stripa ostanu samo imena likova i kostimi. Jeste da se tada iskoriste sve mogućnosti filma kao izražajnog sredstva ali od stripa ništa ne ostane. Tada su fanovi tog stripa uglavnom nezadovoljni a film samim tim loše prođe.

Marel je uspeo da nađe pravu meru. Nema egzibicija ni u jednom smeru. Film je bez scena koje bi bile rađene kao strip ali opet ima kadrova koji kao da su ispali iz stripa. Recimo, kada Gvozden poleće ka Avganistanu kamera ostane na tlu i prati ga kako odleće. Baš kako bi izgledalo u stripu. I nije to jedini primer. Dobro urađeno.

Glumačka ekipa je, naravno, dobra.
Robert Dauni Junior je nesumnjivo dobar glumac, ali ne delim mišljenje publike i kritike da je ovde odličan.
Stark je otprilike lik kakav je glumac u stvarnom životu i u tom delu je dobar, Ali, Stark doživljava preobražaj od neozbiljnog vetropira u čoveka svesnog nepravdi, koji reši da se bori protiv kriminala i nasilnika. U tom delu mi Dauni nije uverljiv. Nekako olako je taj prelaz prikazao.

Glume i dvoje koje uvek i svuda volim da vidim.
Gvinet Paltrou nema veliku ulogu, ali je kao 'Biberče' Pots ( Very Happy), Tonijeva sekretarica, baš kakva treba da bude. Šteta što je nema više u filmu.

Glavnog negativca nikako nisam uspevao da prepoznam. Kada god bi progovorio pitao sam se ko li je ovo, glas mi je tako poznat. Tek pri kraju sam shvatio da je to Džef Bridžis. Odličan je, kao i obično. Na žalost, njegov lik je najbleđi negativac kod mogu da se setim. Nema u njemu tamne sile, koja ga čini pokvarenim do srži. Zloća je prosto po službenoj dužnosti. Jednostavno, na takvom je mestu u firmi da je prirodno da hoće više pa to proba da dobije na kvaran način. Ipak, Bridžis je dobar i loš lik kojeg glumi ne iritira.

Bridžis u ćelavom izdanju a Stark vežba za Gvozdenca

Glavni lik je ipak odelo i sva sila ultra-moderne tehnologije. Valjda bismo svi želeli da imamo onakvu laboratoriju sa VeI, robotima i ko zna čime sve ne, da možemo da se Sigramo. Sve je urađeno na najvišem nivou. Produkcija je odlična. Specijalni efekti su na očekivanom nivou za film iz holivudske A-produkcije.

Završna borba, kao spektakularna završnica, me je ostavila potpuno ravnodušnim. Kako sam film gledao u gluvo doba noći, jedva sam ostao budan. Morao sam da guram šibice pod kapke (ako ih nemate, probajte upaljačem Razz). Nije završnica loša nego sam toliko puta gledao slične scene da mi je bilo čak i dosadno. Mana ovakvih filmova je potpuna predvidljivost. Nema šanse da glavni lik zagine na kraju tako da ostaje samo da sama borba bude što neobičnija i zabavnija. Ovde, bar meni, to nije bio slučaj.

Ocena bi bila negde između osrednje i dobro, ali kako od super-heroja ne treba očekivati previše, daću mu Dobro. Preporuka za gledanje onima koji su ga propustili.

http://www.imdb.com/title/tt0371746/
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.018 sekundi sa 26 upita.