SF tim
* 04.12.2020. 22:12:45
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 1 (50%)
Osrednje - 0 (0%)
Negledljivo - 1 (50%)
Lose - 0 (0%)
Ukupno glasova: 2

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: The Lovely Bones  (Pročitano 6844 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 51
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 08.01.2010. 16:33:57 »

The Lovely Bones (2009)

Kada umrete na kraju svog zivota, onda postajete mrtvi. Takav je opste prihvacen kont. Ali, da li je to bas tako? U ovom filmu, nije...

Ovu sjajnu Mistery dramu, pod dirigentskom palicom Pitera Dzeksona sam pogledao sa velikim zanimanjem (ili sto bi narod rekao, otvorenih usta, bez treptaja)
Iako se film bavi smrcu i ocajnickim lovom roditelja ubicom njihove kceri, film ipak obiluje zivotom...

Elem, gas po radnji, a onda objasnjenje zasto "obiluje zivotom".

Mala Suzi ima 14 godina, i preslatka je kao tona secera.
Ima lep zivot, roditelje koje obozavaju nju, njenog brata i sestru, svoje hobije...otkriva nekog slatkog kudravog momcica i zaljubi se po prvi put.. i sve u svemu, ona je jako sretno dete.
Inace se radnja zbiva sedamdesetih, gde su ionako svi bili hepi.

mala Suzi...

Ali, ne bas svi. Neko je tu bio i bolestan u mozak (kao sto, jelda, narod veli)
I to bas, bas pravo bolestan... njihov dragi komsija, samac i po zanimanju masovni ubica devojcica.

To djubre namami Suzan, zarad komsijskog poznavanja, i hladnokrvno je ubije.

Sad, nakon prelaska u onostrano Suzan obitava u nekom medjusvetu, povremeno gledajuci kako je roditelji zale, kako komsiluk, kako u skoli.. i nikako joj se ne ide dalje, na "sledeci nivo".
Od tada, film se racva u dva paralelna toka... Suzanino bitisanje u tom polu svetu mrtvih, i "ovozemaljska" drama ...istraga ubistva i licna drama Suzaninih roditelja...

Suzi i njen cale...

Napomenuh vec da film slavi vise zivot nego sa Suzaninim bitisanjem "tamo", smrt.
Scenografija onostranog, narocito fotografija su da "vam oci ispadnu".

Znam da pod utiskom Avatara nema nista sto bi vam to ,sa ocima, uradilo ali da niste gledali Avatar, ova scenografija bi vas sigurno odusevila.
Ovako, barem ce vas (mene jeste) iz "zunze" (frizure) izbita...

Nije koloritno kao u Avataru, pa cak ni kao u sjajnom ostvarenju "What dreams may come" sa Robin Vilijamsom u glavnoj ulozi, a koji se bavi istim kerefekama, tj putovanjem kroz onostrani teletabilend... ali, sama prica ovog filma je nekako "toplija" nego Avatar i "What dreams..." zajedno... iako Robinova pojava uleva poverenje i toplinu u svako njegovo delo. Takva njuskica, pa eto...Deca ga vole... Smile

Suzi "s one strane"...

Kao sto rekoh, upravno nadrealna, fantasticna scenografija, i njena pravilna upotreba su glavni nosioci filma, kao i u "normalnom" svetu lik oca u tumcenju Mark Valberga. Prosto dominira scenom. Nista manje to ne radi ni Susan Saradon u ulozi super bake, ali ona se samo povremeno pojavljuje.

Ipak, glavna zvezda, u oba sveta je upravo Suzi... odlicna gluma, kostim, lik i pojava sa sve onom scenom ce uciniti da film zagotivite u prvim par kadrovima.
Lik Suzan, koja tumara tim svetom mrtvih, unosi u njega samo radost i zivot, a taj svet joj odgovara na isti nacin svojom sasvim razumljivom simbolikom.

Film je, jednom recju receno -divan.

cini mi se da je za nju onaj sat otkucao svoje...

Glumci na visini zadatka, rezija odlicna, muzika takodje... Nisam nasao nijednu zamerku filmu, sem mozda tuzno-sretnog kraja (i to ima)...ipak, to je moje subjektivno misljenje.

Iako radnja plovi lagano bez nekih vecih talasanja, ista ce vas prikovati za ekran...bez buu scena, bez horora, bez nekog veceg nasilja...

Suzi i njena super baka "merkaju" Suzijinu simatiju...

Apsolutna, apsolutna preporuka...

IMDb
http://www.imdb.com/title/tt0380510/

Trejler
http://www.youtube.com/watch?v=f0VO-0wFKDQ
« Poslednja izmena: 09.05.2010. 23:59:03 od dan555 » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 05.03.2010. 03:55:51 »

Dug film, spora i melanholična radnja, malo šta se dešava, ali ujednačen tempo, lepa "dekoracija", dobro dati likovi, bez nelogičnosti.

Nema šanse da bih izdržao u bioskopu dva sata i kusur minuta, ali u svom domu, druga je stvar.

Ceo film nosi na svojim mladim plećima Saoirse Ronan (i dalje ne znam kako joj se izgovara ime), koja je onako divno odglumila lik malog kurira u "Gradu svetlosti" (City of Ember).
Samo zbog nje vredi odgledati film, izvanredna je! bravo
Iz filma u film daje dobre uloge.

Ako tome dodamo i Rejčel Vajz, meni sasvim dosta. Very Happy

Sve u filmu je dobro, ali vrrrrlo sporo dato i sa malo dešavanja. Valjda je moralo tako.
I taman kada sam pomislio da "pisac ništa nije 'teo da kaže" poslednja rečenica svemu je dala smisao.

Od mene ocena Dobro i preporuka za gledanje.
« Poslednja izmena: 05.03.2010. 03:57:50 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 09.03.2010. 02:24:14 »

Kriv sam, ne mogu da se uzdrižim, moram da postavim recenziju filma D. Lakić, kritičara filma Politike.
Ajde što oni koji ne čitaju i ne gledaju SF ne znaju šta je to, ali kada neko ko godinama piše kritike za naš najugledniji dnevnik ne poznaje oblast od koje živi onda je to katastrofa.
Za Lakićku je ovaj film naučna fantastika i horor... ccc... jooj
Ajd' za horor, možda je žena plašljiva pa se negde u filmu poplašila, al' gde nađe SF??? udri

I makar jedna dobra stvar, u članku piše kako se izgovara ime one mlade glumice - Sirša Ronan.

Da ne bude zabune, u opšte ne ulazim u to kakav je  njen stav o filmu. Postavljam ovo samo zato što jedan profesionalni kritičar nema pojma šta je naučna fantastika (a ni horor).

A sada prepis članka koji možete da pročitate na ovoj aTresi.

Филмска критика
Кич са оног света
Филм „Дивне кости”, режија Питер Џексон, улоге: Марк Волберг, Рејчел Вајс, Сузан Сарандон, Стенли Тучи, Сирша Ронан... Tрајање 135 минута, производња САД, 2009.
Кич са оног света
Сирша Ронан у филму „Дивне кости” Питера Џексона

Филмом „Небеска створења” (1994), о породичном убиству и малолетничкој деликвенцији, новозеландски редитељ Питер Џексон освојио је свет, а одмах потом и Холивуд, у којем последњих петнаестак година фигурира као творац трилогије „Господар прстенова”, римејка „Кинг Конга” и као освајач огромног броја Оскара.

Његов најновији филм „Дивне кости” прилично је неплодотворан спој крими-трилера, хорора и научне фантастике, најсличнији је управо „Небеским створењима”, с тим што је дух тог филма сада окренут наглавачке, уз обилату употребу вулгарне маште холивудских продукцијских дизајнера. Родио се тако и најкичастији приказ живота после смрти до сада виђен на великом екрану, филм у којем је остало мало тога од истоименог, провокативног и метафизичког бестселер романа америчке књижевнице Алисе Сиболд (2002), по којем је и настао.

„Дивне кости” је тако и још једна у низу промашених адаптација књижевног предлошка. Комплексно и деликатно писана прича Сиболдове, о скрханој породици, сећањима на 14 годишњу пенсилванијску девојчицу коју је свирепо убио локални педофил, у Џексоновом површном, баналном и клишеизираном читању, постала је СФ трилер са нагласком на специјалним, компјутерским ефектима. Џексон их, попут правог зависника, обилато користи и када нису нужни. Чак и као супститут за суштинску драму из есенције нарације, што оптерећује филм који се већ после четрдесетак минута и емотивно удаљава од гледаоца.

Штета, јер прича о искреној, духовитој и храброј девојчици Сузи Салмон (изврсна Сирша Ронан) могла је да буде изузетно филмски снажна, јер је сама по себи и довољно интригантна. Зато што је Сузи, пошто је напустила овај свет, остала заробљена у тајанственом астралном међупростору – некој врсти лимба у којем може имати све што замисли и пожели, осим да буде поново са својом породицом. Она може само да посматра мајку (Рејчел Вајс) и откачену баку (Сузан Сарандон) како покушавају да се носе са великим губитком и да наводи свог оца (Марк Волберг, номинован за Оскара) да открије идентитет њеног убице (Стенли Тучи)...

У Џексоновој верзији, Сузино посмртно бивствовање у сфери астрала, приказано је кичастим, психоделичним, „ворхоловским” колоритним замасима. Ту су надреалистичка житна поља, предимензионирани бродови у боцама, пространа небеса, флуидна промена облика, опало лишће које се претвара у птице док руже цветају по залеђеним површинама... И тако редом, све што су компјутерско-графички магови могли да смисле. Секвенце које су утемељене на реалности, у мањини су, али су и боље од свега другог. Ту до изражаја долази палета врсног сниматеља Ендрјуа Леснија, надахнута америчким сликарским реализмом прошлог века.

Солидне креације подарили су Марк Волберг и Рејчел Вајс као родитељи, дисонантан је комични одмак у лику баке Сузан Сарандон, док је гестикулацијом, говором и маском крајње неуверљива трансформација Стенлија Тучија у лику педофила и серијског убице (све је на прву лопту). Једина истинска светла тачка филма је млада Иркиња Сирша Ронан као Сузи.

Крајњи резултат је следећи: „Дивне кости” је емотивно неуверљив, неконсеквентан филм, без дубине у карактеризацији ликова. Упркос повременим редитељским узлетима и прилично је једнодимензионалан. Ово нису најбољи тренуци у Џексоновој каријери.

Дубравка Лакић
[објављено: 05/03/2010]
« Poslednja izmena: 09.03.2010. 02:26:40 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 09.03.2010. 07:27:47 »

Pitam se sta bi tek napisala o "What dreams may come"... grrr

Nepoznavanje najosnovnih zanrovskih definicija u njenoj "kritici", kao i , narodno receno, lupetanje prazne slame o necemu o cemu nema pojma, joj oduzima sav kredibilitet (ako ga je uopste ikad i imala).

Isticanje mana filma, bez ijedne reci pozitivnih osobina  (a koji obiluje istima)
je samo pokazatelj da doticna "kriticarka" istresa svoje licne frustracije, probleme ili sta vec na spomenuto filmsko delo.
Mislim... citiram... "Сузино посмртно бивствовање у сфери астрала".
Zena zna sve o posmrtnom zivotu, pa cak i to da se odvija u astralu, a nezna sta je sf, horor i sl....

Garant joj co'ek u kafani zaglavio, pa je "ispalio" za odlazak u bioskop ili nesto slicno.

Znaci, prava kritika je kada se istaknu sve osobine dela, a ne samo negativne.
Sve ostalo je  -laganje naroda.(precutkivanje istine, spada u laganje? )
 I da, osnovno poznavanje zanrova, takodje...

Dubravka, imas mahanje ...i to iz NS, a ne "sfere astrala"... pozdrav
« Poslednja izmena: 09.03.2010. 07:30:08 od Sal » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 43
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 09.03.2010. 07:39:20 »

smeh Kao što reče Lignjoslav: "Danas su svi kritičari."
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 09.03.2010. 07:59:38 »

E ne mogu da odolim, moram doticnu "kriticarku" jos malo cackati...

Kaze ona ovako...

"Ту су надреалистичка житна поља, предимензионирани бродови у боцама, пространа небеса, флуидна промена облика, опало лишће које се претвара у птице док руже цветају по залеђеним површинама... И тако редом,..."

Mora da je preknjavala u bioskopu deo gde je svaki od tih "nadrealistickih" zezancija, dok je Suzi bila ziva, prikazan... a nikako mi ne ide u glaFu kako je mogla spomenuti brodove u boci, kada je u par navrata u filmu lepo pokazano da joj je najdrazi hobi i zabava bilo sa caletom izradjivati upravo te brodove, i to joj je bilo "veliko", kao sto je Dubi prikazala...

Nadrealno zitno polje je, po meni, zitno polje gde ona ubijena. A "nadrealno"" je kao ono iz snova, kad negde trazite izlaz, a nema ga...

Mislim, Dubravka, imas JOS jedno mahanje...predimenzionisano...hahahah.... pozdrav

(izvinjavam se na naglasenoj ironiji, ali to je jace od mene...kao sto je njoj jace da zaspe u bioskopu...hehehehh )
Sačuvana

valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 52
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 10.03.2010. 21:43:02 »

Kako li doticna kriticarka dozivljava film "Carobnjak iz Oz-a", tamo je san u pitanju.

Licno sam razocaran sa kritikom jer se film malcice razlikuje, slazem se sa Danovim prikazom.
Sačuvana

S verom u Boga
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.036 sekundi sa 26 upita.