SF tim
* 19.09.2019. 00:05:16
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Nauka "za nas ostale" - naučno-popularna literatura  (Pročitano 17068 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« poslato: 05.12.2009. 13:35:38 »

Pokušavala sam da smislim zanimljiv i duhovit uvod, ali mi nije uspelo.  Sad
Zato, evo spiska naučno-popularnih i sl. knjiga za koje ja znam (objavljenih na srpskom) sa vrlo kratkim opisom i utiscima. Volela bih da se spisak dopuni, ako znate za još neke slične knjige.

Za početak, moje omiljene dve dečije knjige od Isaka Asimova:
  • Kako smo saznali da je Zemlja okrugla
  • Kako smo saznali o elektricetu

Fenomenalne knjižice od po pedesetak strana, sa ilustracijama. U istoj ediciji su (1980.) objavljene još dve, koje ja, na žalost, nemam:
  • Kako smo saznali o atomima
  • Kako smo saznali o nuklearnoj energiji

Zatim, nekoliko knjiga koje su pisali fizičari (i koje postoje na THE CD-u):

BOŽIJA ČESTICA, Ledermen Lion -  lepo i duhovito napisana knjiga, naročito aktuelna u kontekstu puštanja u rad LHC-a, pošto se bavi potragom za Higsovim bozonom.

SNOVI O KONAČNOJ TEORIJI, Vajnberg Stiven - zanimljivo, duhovito, informativno

CRNE RUPE I BEBE-VASELJENE, Hoking Stiven:

KRATKA POVEST VREMENA, Hoking Stiven:

OBJASNITI NEOBJAŠNJENO, Ajzenk Hans/Sardžent Karl:

Ove tri poslednje nisam još pročitala.  Embarassed

Knjige o istoriji matematike i matematici uopšte:

Leonid Mlodinov, Euklidov prozor - kratke priče o matematici od antičke Grčke do teorije struna

Deni Geđ, Papagajeva teorema - često se poredi sa Sofijinim svetom, informativna priča o matematici ali beletristički deo je prilično tanak (rasplet se nazire već na pola knjige)

Malba Tahan, Čovek koji je brojao - matematičke zavrzlame u ambijentu 1001 noći

I ostalo:

Justejn Gorder, Sofijin svet - romansirana istorija filozofije, pisano za...omladinu

Ne znam da li bi ovde spadale i knjige Zenona Kosidovskog koje se sve od reda bave drevnim civilizacijama, a u svakom slučaju su svojevremeno (kad sam bila mnogo manja) ostavile priličan utisak na mene.

I konačno, favorit u poslednje vreme:

Bil Brajson, Kratka istorija bezmalo svačega - odlično napisana, čita se u dahu, vrlo informativna

Ispade mi malo nepregledna tema, možda bi neko mogao malo da je sredi.  Very Happy

admin edit, evo, neko je sredio (poređao neke sličke)...
« Poslednja izmena: 29.12.2009. 19:04:32 od dan555 » Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 05.12.2009. 15:01:10 »

Odlična ideja !!!!

Treba vremena da se razmisli ...
Sačuvana

Bog čuva budale !
SuzanKalvin
Moderator

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 05.12.2009. 21:29:37 »

Bravo Svetlosti odlična tema.
Ja imam Kolapsirajuća vasiona takođe od Asimova,
čiji sadržaj poglavlja ide ukratko ovako
Čestice i sile
Planete
Sabijena materija
Beli patuljci
Eksplodirajuća materija
Neutronske zvezde
Crne rupe
Počeci i krajevi

Nažalost nisam još stigla da je pročitam.
Sačuvana

Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Ugled: +29/-10
Starost: 41
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 05.12.2009. 21:33:37 »

Jao sećam se te knjige čitala sam je odavno i odlična je!
Preporučujem je svima, tako je jednostavno napisana. Lepo sve čovek rekao tako da ga je i plavuša razumela.   Laughing
Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
Sekundica
Piece of Eternity

admiral flote

Ugled: +38/-4
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 05.12.2009. 22:35:50 »

Kad smo već kod Asimova, davno sam čitao "Primicanje katastrofa" (ko o čemu... Very Happy).
Taj, i još nekoliko drugih naslova iz domena popularne nauke mogu da se nađu na
Kod:
http://www.4shared.com/dir/15231580/6222cbf5/nauka_i_popularna_nauka.html
Zanimljiva tema Cool
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 05.12.2009. 23:06:43 »

I ja volem, naravno, ovakve knjige a i časopise.

Da se prisetim nekih...

Ervin Šredinger, čuveni fizičar, nobelovac (setite se mačke Very Happy)
Šta je život?
Um i materija

(Ovo su zapravo predavanja koja je držao na fakultetima u Engleskoj, sakupljena u knjižicu.)

Prvi deo možda nije svima zanimljiv, podnaslov je "Fizički pristup živoj ćeliji" ali nije baš tako suvoparno, naprotiv, Šredinger je temu obradio mnogo šire od svoje nauke.

Za drugi deo je dovoljno navesti neka poglavlja:
Fizička osnova svesti
Princip objektivnosti
Nauka i religija
Misterija čulnih svojstava

Fransoa Žakob, francuski biolog, nobelovac
Logika živog
Jeste da je pisana pre više od 40 godina ali je i dalje izvanredna. Obrađuje ne samo savremenu biologiju nego daje pregled ljudskih verovanja kroz istoriju u toj oblasti pa je ujedno i laka istorija nauke.

Recimo, da li ste znali da su u srednjem veku, kada su umovi ljudi u Evropi bili okovani hrišćanstvom i sve su tumačili Biblijom, čvrsto verovali da je sve na svetu podređeno nama. Tako su mislili da biljka čiji neki deo, list, koren, cvet... liči na neki deo ljudskog tela, recimo uvo, mora da bude lek za bolesti tog organa, upala uva, gluvoća... jer jedini razlog da list liči na uvo je taj da ga je Bog namerno takvog napravio, da bi mi mogli da prepoznamo lek.

Osim toga je objašnjen način na koji je sve u svemiru organizovano po nivoima, gde spojene "ciglice" jednog nivoa daju "ciglicu" višeg nivoa a njene osobine nisu prost zbir sastojaka nego dobiju novi kvalitet.

Izuzetno zanimljivo.

Žak Mono, još jedan Francuz, biolog i nobelovac
Slučajnost i nužnost:ogled o prirodnoj filozofiji moderne biologije
Ovo jeste malo više okrenuto biologiji i genetici ali je mnogo lepo i jasno objašnjeno kako "radi" evolucija. Trebalo bi da je pročitaju svi teletabisi i oni koji tvrde da je evolucija prevara.

Milan Rizl
Parapsihologija
Kada bi ovo pročitali teletabisi, samoubili bi se iz cuga, jer bi im se svet srušio... dakle, dragi teletabisi, NIKAKO ne uzimajte ovu knjigu u ruke!!! Ne želimo nikako da se neko povredi čitanjem 'opasne' knjige. Laughing
Elem, ovde je objašnjeno kako naučnim metodima, jednostavnim i svima dostupnim, proveriti da li neko raspolaže "paranormalnim" sposobnostima.

Ne znam da li ovde idu i Fromove "Bekstvo od slobode" i "Imati ili biti", Engelsovo "Poreklo porodice i privatne svojine"? Laughing

Kosidovski, naravno, "Kada je sunce bilo bog" i "Biblijske legende" i "Priče evanđelista".
Možda zvuči glupo, ali upravo zbog Kosidovskog sam uzeo Bibliju da čitam.

Džon Čedvik
Mikenski svet, kao da sam bio tamo. Mr. Green

dodatak, treba me tući po prstima ili da mi neko kupi tastaturu koja ima eksere umesto tastera, da ne piše duge poruke. grrr
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Ugled: +29/-10
Starost: 41
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 05.12.2009. 23:47:05 »

Dan pa ti si skroz elokventan!   bravo
Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 05.12.2009. 23:57:09 »

Ja sam slonekventan, pišem ogromne poruke veličine slonova. grrr
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 06.12.2009. 00:13:20 »

slon

Citat
Ne znam da li ovde idu i Fromove "Bekstvo od slobode" i "Imati ili biti", Engelsovo "Poreklo porodice i privatne svojine"?

Pa...ne znam. Mada Engelsova knjiga jeste baš za početnike, ali sam čitala da je u suštini prepisana odnekud.  nejasno
From mi nekako ne spada u popularnu nauku...a kad bih baš morala da nešto njegovo tu strpam to bi bili pre "Anatomija ljudske destruktivnosti" i "Misija Sigmunda Frojda".

Malo je nezahvalno pisati u ovom kontekstu o društvenim naukama jer se nekako podrazumeva da sve knjige iz tih oblasti svi mogu da razumeju. Ili je bar takva opšta percepcija.  nejasno
(Recimo - Norberto Bobio, Budućnost demokratije - superfenomenalna knjiga jednog od vodećih politikologa, a uopšte ne zahteva skoro nikakvo predznanje i ima toga još, ali dodatni problem je što su moji kriterijumi iz tih oblasti pomereni, pa ne znam više baš šta je stručno a šta nije.  Embarassed )
« Poslednja izmena: 06.12.2009. 00:15:15 od svetlost lutalica » Sačuvana
sivka
Eta Carina
admiral

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 22.12.2009. 13:45:43 »

U Tardisu možete da nahvatate ove naslove:

I još desetak sličnih naslova.
Ukoliko imate predlog šta da knjižara nabavi, šta mislite da bi bilo interesantno, molim vas da napišete.
Nadam se da ću od Lagune i Alnarija dobiti ono što imaju od Sagana i Hokinga.
« Poslednja izmena: 22.12.2009. 13:47:39 od sivka » Sačuvana
garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 22.12.2009. 15:25:04 »

kad bre stizete da citate sve te knjige...bas bih voleo da ih procitam sve do jedne, al nekako nemam kad. Poslednje sto sam citao na tu temu je jedna korisna knjizica za decu, citao sam je u osnovnoj, dal se zvala 'Zlatna iskra', il 'Prva iskra' il tako nesto a mozda nije ni iskra, pojma vise nemam, uglavnom ima pricica o Tesli, Volti, Gilbertu, Talesu, o pronalasku elektriciteta, magnetizma, teslinog rado upravljanja, asinhronog motora i slicno. Pisano je za deciji uzrast pa se lako zapamti, evo ja se secam skoro svega i danas.
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
sivka
Eta Carina
admiral

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 22.12.2009. 16:38:44 »

Ja ne postizavam, koliko god da se trudim. Imam sada dvadesetak knjiga na čekanju, a uvek neka uskoči preko reda. Čitam po nekoliko knjiga paralelno. One manje mogu u ranac pa su zgodne za čekaonice. Trenutno je aktuelna, za kućno čitanje Beli Grad, poreklo epske formule i slovenskog toponima... ne možeš da ne poveruješ kako stručna literatura može da bude zabavna....
Sačuvana
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 32
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 29.12.2009. 18:38:32 »

Kad svratim u knjizaru, ja cu da kupim poslednje tri knjige sa ovog spiska (one najmanje).
A predloge cu da uputim kad se dokopam svog racunara i komsijinog interneta
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 11.01.2010. 23:20:18 »

Au, djeco, što ste grozni. Sramota me priznati da sam od svega nabrojanog pročitao samo tri knjige, a kada ću uhvatiti vrijeme za ostalo, pojma nemam. U svakom slučaju, na prvo mjesto stavljam Šredingerovu 'Um i materija'. Čim (čim prije, tim tim bolje) je pronađem, bacam se na čitanje.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 32
Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 12.01.2010. 03:18:44 »

I tek sad primetih. Knjigu "Zabluda o Bogu" trazim vec dve godine (od kako se pojavila kod nas, a i ostale Dokinsove knjige su mi zanimljive). I nikako da nahvatam izdavaca niti da ih vidim u nekoj knjizari. No, tu je Sivka da prikupi sve sto treba... Jos samo da se vrnem u BG...
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
Stranice: [1] 2   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.025 sekundi sa 24 upita.