SF tim
* 21.09.2019. 00:31:58
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Moja prva SF prica  (Pročitano 10065 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Ugled: +29/-10
Starost: 41
Pol: Žena
Van mreže

« poslato: 09.11.2009. 15:17:23 »

E ovako ja sam resila da napisem pricu. Ovo mi je prva pa budite blagi, molim vas. I hvala svima na inspiraciji jer da nisam pocela da citam vase price ne bi mi nikad palo na pamet da napisem svoju.  Laughing

« Poslednja izmena: 10.05.2010. 03:50:41 od dan555 » Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 09.11.2009. 15:19:15 »

Dnevnik jednog korisnika

Izvod iz datoteka Facebook Inc. File number 452/HIST/09-15- Diary

Facebook je nastao kao ukradeno autorsko delo na Harvard univerzitetu 2004. godine. Počeo je skromno kao programčić za druženje među studentima, da bi već 2009. bio među prvim društvenim sajtovima. Tih prvih godina Facebook je bio u velikim dugovima pa je počelo rasparčavanje firme u obliku preferencijalnih akcija prodatih Microsoftu, Googlu i Pay Pal-u.

Već do 2015. godine situacija se promenila i Facebook je na osnovu samo jedne ideje za koju se sumnjalo da je ustvari ukradena od jednog korisnika FB-a  uspeo da otkupi sve svoje akcije nazad i stekao velike udele u profitu i menadžmentu svojih partnera. Facebook je, naime, davao zaposlenje. Delio je radna mesta i šakom i kapom i to za zaista visoke plate. Zaposleni je dobijao posebnu FB fotelju sa dodacima za hranu i piće kao i konektor za mikročip koji je morao biti hiruškim putem ubačen u parietalni deo lobanje ( kasnije je ovaj proces napredovao i mnogo je pojednostavljen jer se govorkalo o velikom broju smrtnih slučajeva i gubitka svih viših neuronskih funkcija kod subjekata  ). Zaposleni je morao samo što više vremena da provodi u toj stolici igrajući igrice i družeći se na Facebook-u, pri tom nije smeo da vadi konektor iz čipa u svojoj glavi.

Do 2018. godine veliki broj siromašnijih zemalja Azije i srednje Evrope je radilo za Facebook Inc. Čak su počeli i svoje zakone da podređuju potrebama ove korporacije koja je za uzvrat shvatila da obične pare više nisu potrebne pa je počela da odobrava virtuelne novčiće za omiljene igrice svojih zaposlenih i to po satu rada. Produktivnost zaposlenih je skočila za 200%. Svi su se trkali da dobiju što više kredita, novčića, zlata ili poklona u svojim omiljenim igricama. Naravno svako ko dovede još nekog zaposlenog ili svoje dete je imao bonuse i specijalne poklone. Popularnost igrica kao što su: Texas Hold Em Poker, Pet Society, Mafia Wars, FarmVille je eksplodirala... na sve strane ljudi su se samo dopisivali o igricama, dok Facebook nije preuzeo i Skype pa su počeli da imaju i video konferencije među sobom.

Već 2019. godine svi ekonomisti su počeli da se pitaju šta je ustvari to što Facebook Inc održava u životu i dopušta mu da ima tolike izdatke samo na prihodu od reklamnih banera sa desnog monitora ( dupli FB monitor je bio hit i svi su ga imali ). Krajem te godine kada je Facebook Inc surovo ugušio prve agresivne proteste u New Yorku ispred zgrade-servera na Manhattnu svima je bilo jasno šta se dešava. Kada su protestanti za ljudska prava i privatnost počeli da biju obezbeđenje i policiju ispred zgrade i da ubacuju molotovljeve koktele kroz prozore iz zgrade je istrčao vod od 30 Asimo-vojnika. Obučeni u uniforme američke vojske ovi roboti su u roku od 5 minuta zaustavili nekoliko hiljada demonstranata uglavnom koristeći bojevu municiju. Predsednici Amerike, Engleske, Francuske, Kine, Rusije su posle ovoga dali zvaničnu izjavu o tajnom projektu svetske vojske i Facebook Inc, a u vezi proizvodnje nove generaciju super-vojnika. Gledanost ove akcije bila je nezapamćena na You-tube-u pa je FB menadžment rešio da se aktivira, pod parolom mirotvoraca, u svaki mogući mini-rat na Afričkom kontinentu.Gde god da su dva plemena ratovala tu je bio i vod Asimoa da ih smiri i uglavnom pogubi. Zakoni svih zemalja koje su pristupile FB alijansi su dozvoljavali upotrebu privatne vojne sile koja je dobila dozvolu da se meša u gotovo sve aspekte života.

Statistički gledano do 2022. kriminal je pao na najniže vrednosti... Asimo je dobro obavljao posao. Roboti su bili skoro potpuno samostalni, a njihov rad su omogućavali bilioni čipova ugrađeni u glave svih FB korisnika. FB menadžment je lepo izračunao da je ljudski mozak moćniji od bilo kog kompjutera pa je našao način da koristi neverovatne resurse koji su pokretali čitave vojske. Iako ga je čovek po kome je nosio ime zamislio sa Tri Zakona Robotike usađenim u osnivni Bios Asimo baš nije tako radio. Jedino kada su Zakoni važili bilo je kada je u pitanju menadžment Facebook Inc. sa posebnom propusnicom implementiranom u mikro-čip u njihovoj glavi. Svi ostali su uglavnom sedeli kod kuće. Nisu morali ni da izlaze, imali su sve što im treba. Roboti su preuzimali proizvodnju hrane i pića kao i distribuciju istih na kućne adrese. Trebalo je samo naručiti preko posebnog programa u okviru Facebook-a koji se zove I Need i sve što vam treba bilo je doneto u vaš stan.

Do 2030. godine više od 90% populacije je vegetiralo u svojoj FB fotelji nikada se ne pitajući kako je napolju i da li postoji još neki život sem onog u Facebook-u. Korporacija je počela da daje extra poene za one zaposlene koji vode svoj dnevnik misli i ideja pa je tako sve što je ikada prošlo kroz nečije misli bilo i zapisano. Evolucija ljudske rase je krenula sasvim drugačijim tokom: lišeno fizičih aktivnosti ljudsko telo je počelo da biva sve deblje i veće, mišići su atrofirali međutim ono što je zanimljivo mozak je počeo da se razvija jako brzo. FB mikro-čip je uticao na poboljšavanje logičkog načina razmišljanja.

Godine 2150. počeo je da se koristi bio-mikro-čip koji se stopio sa moždanom strukturom. Posle te serije čipova sva deca su se rađala sa ugrađenim čipom koji je postao deo naše DNK. Može se reći da smo na taj način dostigli telepatiju kao i krajnji gubitak bilo kakve privatnosti, ali to je bila mala cena za dostizanje besmrtnosti jer dobro je poznato da se nijedan FB nalog nikada ne briše tako da i kada sve moždane funkcije prestanu da rade taj čovek nastavlja da postoji u FB virtuelnoj stvarnosti kao odjek svojih misli iz dnevnika koji je vodio. Svako moguće znanje bilo je dostupno i besplatno i sve moguće ideje bile su razmatrane i deljene. Već odavno nisu postojale države kao ni rasna netrpeljivost... svi smo bili jednaki u FB-u.

Grupa hakera je 2160. godine skinula posebna ovlaštenja menadžmentu Facebook Inc. i oni su postali obični zaposleni tako da je vrlo brzo posle toga Asimo dobio nazad svoja Tri Zakona. 2162. godine ljudi su počeli da izlaze napolje, boreći se sa jakom agorafobijom, debljinom i atrofiranim mišićima. Sada je Zemlja bila raj jer je 160 godina bez ljudskog uticaja dovelo do procvata prirode. Roboti su koristili nuklearno gorivo kao najčistiji oblik energije, automobili pa čak i avioni su išli na struju, a hrana koja se proizvodila bila je zdrava. Svi smo bili povezani, svi smo mislili zajedno, a onda smo dana 15 aprila 2165. godine svi pogledali u nebo i pomislili: „ A sada idemo ka zvezdama!“.

« Poslednja izmena: 09.11.2009. 15:54:14 od Tanjica » Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 09.11.2009. 15:42:05 »

Ovako na prvu loptu, pre čitanja - "razbij" tekst na redove i pasuse. Ovako u komadu deluje nepregledno i teško za čitanje.

"mali programčić" - pleonazam.
"online" - nit' je srpska reč nit se tako izgovara, nit' je naziv ili ime.
Facebook, Microsoftu, Googlu i Pay Pal-u... - znam da je po pravopisu, ali kosa mi se diže na glavi kada vidim nazive napisane u originalu u književnom tekstu. Embarassed (ovo nije primedba na tvoj tekst, samo moja žalopojka, Salu stalno kukam što piše imena likova na engleskom.)
"user-a" - ovo je već protiv pravila, zašto ne "korisnika"?

Dodatak, evo pročitao. Hm, ne se ljutiš, ali ovo je više koncept za priču, nema likova.
Ideja me zapravo podseća na "Surogate" uz dodatak "Voli"-ja. Kraj je optimističan i nasmejan, baš kao i Tanjica u stvarnosti. pozdrav
Mislio sam da će kraj biti u duhu distopije, nisam očekivao "hepiend". Šta je nagnalo ljude da posle toliko vremena počnu da izlaze iz svojih FB-fotelja?
Hehe, besmtnost "jer dobro je poznato da se nijedan FB nalog nikada ne briše", fina ideja. tako je

Za prvi pokušaj više nego solidno. bravo

A sada, odaberi lik, umesto ćelavog Brusa neku naprednu i nazadnu žeMsku Mr. Green, turi je u ovaj milje i opleti priču. (šalim se samo, već zamišljam neku 7/9 kako glumi u filmu po kratkoj priči Tanjice navijanje)
« Poslednja izmena: 09.11.2009. 16:01:01 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 09.11.2009. 15:54:28 »

Ispravljeno
Sačuvana

SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 09.11.2009. 15:55:00 »

Zaboravila si Castle Age....

Super je priča....Volem hepi endove na uvrnut način.
Sačuvana

SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 09.11.2009. 15:59:03 »

Što si ljut? Dan?
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 09.11.2009. 16:01:26 »

Dopunio svoju prethodnu poruku.

@SuzanKalvin, ko je ljut? Shocked
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 09.11.2009. 18:44:46 »

Slažem se da je tekst samo predložak. Negde krajem osamdesetih prošlog veka, sa Aleksandrom Manićem i Bojanom Đukićem imao sam sličan scenaristički projekat. Nama je osnovni problem bio što kad nema kretanja nema ni seksa. Struktura virtualnog otuđenja uvek sadrži ksenofobiju. Dakle, osnovni problem ovog predloška je što nema životnu osnovu, koja bi logično izbila u prvi plan.  grrr
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
ender33
Registrovani

kapetan

Ugled: +13/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 09.11.2009. 21:27:00 »

Tanjice, meni se pričica svidjela.
Samo naprijed. Very Happy Very Happy Very Happy
Sačuvana

sad znam
     da
ništa ne znam
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 49
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 10.11.2009. 18:09:52 »

Mislim da je Tanjica htela pricu da predstavi kao izvestaj, gde i nema dijaloga.

Ipak, prica je zaista siromasna bez dijaloga, iako mi se kao koncept jako dopada.

Jedino sto mi ne "mirise" je fejsbuk. Ja bi radije stavio Internet...koji je naravno pod dominacijom Majkrosofta.
Naravno, o takvim "sitnicama" odlucuje autor (narocito ako je na "odvikavanj" od FB-a SmileSmile i to, naravno, postujem.

Dalje...nis o motivima hakera za napad, o nacinu i tako....
Ali kako je ovo Tanjici prvenac, (i to jako dobar prvenac), sve mane pricice "oprastamo".. SmileSmile

Samo nasatvi pisati.... Smile 
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 10.11.2009. 20:59:58 »

Hvala na kritikama. I na motivaciji posto sad kad sam se skinula sa FB-a imam dovoljno vremena da stavljam sve te ideje koje mi se vrzmaju po glavi u Word.
Sačuvana

SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 29.12.2009. 18:46:22 »

Evo je ilustracija...

Sačuvana

Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 29.12.2009. 18:48:09 »

Divno Suzan!!! Mnogo mi se svidja   bravo

Jao sad cu svima da se hvalim  Laughing
Sačuvana

garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 29.12.2009. 18:51:45 »

bas je lepa  bravo
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 60
Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 30.12.2009. 01:40:31 »

Ti si nas genije.  Rolling Eyes
Sačuvana
Stranice: [1] 2   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.032 sekundi sa 23 upita.