SF tim
* 12.11.2019. 06:13:49
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Klarkova orbita nije Klarkova  (Pročitano 4143 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 25.08.2009. 00:35:03 »

Klarkova orbita nije Klarkova

(Po članku iz magazina "Planeta".)

Svi "znamo" da je Artur Klark prvi opisao geostacionarnu orbitu, koja je zbog toga nazvana po njemu.

Pogrešno!

Prvi koji je opisao i razradio orbitu na kojoj sateliti "vise" iznad iste tačke na Zemlji je Slovenac Herman Potočnik (pseudonim Hermann Noordung, koji je sam izmislio).
U svojoj jedinoj knjizi "Problemi putovanja svemirom - Raketni motori" opisao je tu orbitu, dao nacrte satelita sa ljudskom posadom, bavio se pitanjima obezbeđivanja uslova za život kosmonauta na orbiti...

U vreme kada je objavljena, 1928. godine, bečka naučna javnost je njegove ideje odbacila kao fantaziranje. Toliko su bile ispred svog vremena.

Klark je, kao mnogo poznatiji, pobrao lovorike za "otkriće" geostacionarne orbite, a zapravo je njegov doprinos ideja da se ta orbita iskoristi za telekomunikacione satelite, čega se Potočnik nije setio. Kasnije se i sam Klark složio da se orbita nazove Noordungovom, ali, kao što znamo, do toga ni do danas nije došlo.

Herman Potočnik je rođen u Puli 1892. osnovnu školu je završio u Mariboru, srednju vojnu u Donjoj Austriji, a studije u Beču, gde je specijalizovao raketnu i svemirsku tehnologiju. Prvi svetski rat je proveo na bojištima u Galiciji, Srbiji (bio nam je okupator...) i Bosni. Zbog tuberkuloze je rano penzionisan, u činu kapetana, odmah posle rata. Nije se ženio niti ikada zaposlio. Živeo je u siromaštvu.
Umro je od upale pluća, u 36. godini.

Njegov rad je imao uticaja i na američke i na ruske stručnjake za kosmonautiku. Na obeležavanju 70. godišnjice njegove smrti bili su prisutni predstavnici NASA-e i ruskog Zvezdanog grada (tu se obavljaju pripreme kosmonauta). Potočnikov nacrt orbitalne stanice inspirisao je i Kjubrika pri radu na "Odiseji".

Nacrt orbitalne stanice Potočnika.
« Poslednja izmena: 12.09.2009. 23:53:55 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 37
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 25.08.2009. 01:10:16 »

Uuuu eto... ja uzimao zdravo za gotovo Klarkovu orbitu...

Al tako to biva u životu... pa  Penzijas i Vilson recimo, nisu znali ništa o mikrotalasnom kosmičkom pozadinskom zračenju, mislili su da je kvar u njihobim osetljivim mikrofonima al dobiše Nobela. A Gamow i (čini mi se) Alfer ostaše kratkih rukava iako je teorija bila njihova...
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 32
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 25.08.2009. 02:05:58 »

Uuuu eto... ja uzimao zdravo za gotovo Klarkovu orbitu...

Al tako to biva u životu... pa  Penzijas i Vilson recimo, nisu znali ništa o mikrotalasnom kosmičkom pozadinskom zračenju, mislili su da je kvar u njihobim osetljivim mikrofonima al dobiše Nobela. A Gamow i (čini mi se) Alfer ostaše kratkih rukava iako je teorija bila njihova...
Penzijas i VIlson  grrr grrr
Vec par dana pokusavam da se setim slavnih telefonista i nikako.
A bas je zanimljivo koliko se slucajnosti desilo dok se doslo do Big bang teorije.
Prvo dvojica studenata stidljivo objavljuju clanak u nekim novinama (nalik nasoj "Galaksiji" ili "Vasioni"), onda telefonisti pokusavaju da uspostave transkontinentalnu tel. vezu mikrotalasima koji su se nalazili gde god da usmere antenu. I oni onako to bez veze objave u nekim tehnockim novinama, pa ko hoce da se bavi tim problemom neka se bavi.
Da bi na te novine naisao (opet ne znam ime) astronom koji je citao sve moguce casopise, pa i tehnicke i uspeo da dovede u vezu telefoniste i studente i potvrdi teoriju velikog praska.
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 25.08.2009. 07:26:53 »

Citat
A Gamow i (čini mi se) Alfer ostaše kratkih rukava iako je teorija bila njihova...
Nobelova nagrada se ne dodeljuje za teorije već za praktične radove koji konkretno doprinose ljudskom rodu.
Ni Ajnštajnu nisu mogli da daju nagradu za Teoriju relativiteta već za objašnjenje fotoelektričnog efekta (ili tako nešto).
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
NaraYan
Archmage

predsednik

Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 25.08.2009. 14:28:50 »

Ma znam, ali ljudski je bilo podeliti zasluge, bez obzira na praktični deo, da nije bilo teorije ne bi ni znali šta su snimili. Mislili su da golubija govanca prave problem...
Sačuvana

MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 25.08.2009. 22:39:12 »

Malo po malo, 'gasimo' Klarka. Već smo utvrdili da ni 'lift' nije njegova ideja.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 32
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 26.08.2009. 00:58:41 »

Malo po malo, 'gasimo' Klarka. Već smo utvrdili da ni 'lift' nije njegova ideja.
Mada bolje sad da ga 'gasimo', nego da ga slavimo po starom srpskom obicaju. Dok je covek ziv, sprecavati ga na sve moguce nacine da ispolji svoju kreativnost i sputavati ga na svakom koraku. Govoriti 'ludi naucnik', budala, ceo zivot ono nesta blene u knjigu... a posle ga svojatati i dizati u nebesa kad mu to nista ne znaci...
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +60/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 26.08.2009. 14:10:26 »

Laughing Nedajte se zbuniti! Neki čak tvrde da ja nisam izmislila rupu na saksiji ...  Rolling Eyes
Sačuvana

Bog čuva budale !
NaraYan
Archmage

predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 26.08.2009. 18:40:18 »

Pa naravno da nisi, ja sam.  Mr. Green
Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.019 sekundi sa 24 upita.