SF tim Ne SF teme
Pages: 123456789
Odg: Reductio ad absurdum By: svetlost lutalica Date: 11.06.2009. 15:16:31

@tema:

Bio u jednim novinama pre par meseci članak o nekom tipu koji je uhapšen zbog ubistva (ili pokušaja ubistva, ne mogu da se setim a ni da nađem članak). I onda pametni novinari intervjuišu komšije koje se naravno zgražavaju i pričaju kako je taj baš divan čovek i kako ne mogu da veruju da bi on nekog ubio itd.

A onda se u nastavku kaže da je taj "divan čovek" odbijao da bivšoj ženi plaća alimentaciju, pa je valjda napao kad je prodala neko njeno parče placa, pa su se sudili, pa je sud dosudio da on plati odštetu a on rekao da neće, pa su policajci došli da ga privedu, pa se on sa njima potukao... Ali inače je valjda divan i neproblematičan čovek. Što je najgore, tekst je tako bezvezno sročen da izgleda kao da su sve te njegove "epizode" ispričale iste te komšije koje kažu da je divan i da su u šoku.  Shocked

Meni se stvarno čini da te članke niko ne čita pre nego što ih pusti u štampu (na stranu to što mi se čini da je bilo kakvo pisanje o nekom ko je osumnjičen, a ne i osuđen, kršenje prezumpcije nevinosti)  Crying or Very sad.
Odg: Reductio ad absurdum By: dan555 Date: 11.06.2009. 15:36:46

'Bio je tih i pomalo krvoločan...' Laughing

To je stari običaj baba-torokuša. Prvo kažu kako je neki komšija divan, ali... jeste li čuli... pa krene ogovaranje tog istog divnog komšije. Laughing

Osim toga, ako neko kaže, "jeste, on je i ranije pravio svinjarije" sledi pitanje, "a šta ste vi učinili po tom pitanju?".
Odg: Reductio ad absurdum By: Glorija Date: 11.06.2009. 16:51:06

grrr Embarassed Embarassed Embarassed Evo stid me što spamujem  poster_spam citaj bre Da nema Dana ko zna gde bi završili ? U tegli ... Laughing

Šta mislite o ovome:
(Izvor: Corpus hermeticum)
Pitanje: Reci mi, Oče, zašto Bog ne daje spoznaju svim ljudima ?
Hermes: Njegova je volja bila, sine moj, da spoznaja bude smeštena u sredini kao nagrada koju duh ljudi može osvojiti.
Pitanje: A gde je smestio ?
Hermes: Ispunio je veliki pehar spoznaje i spustio ga na Zemlju. Zatim je poslao glasnika i naložio mu da objavi među ljudima: Napunite sami ovaj pehar, vi koji ste za to sposobni, vi koji verujete da ćete se uzdići do onoga koji je poslao pehar na Zemlju, vi koji znate zašto ste rođeni. Oni koji su saslušali objavu primili su duhovno krštenje. Oni sudeluju u Gnosi i postaju savršeni. Oni koji ga nisu saslušali, imaju moć opštenja i rasuđivanja, ali ništa više. Takav je Nauk uma koji omogućuje obilje božanskih stvari i spoznaju Boga, jer pehar je božanski.

Embarassed ja i moje asocijacije  kriv sam Ovo me podseća na obilaženje oko vrbe ili na ono pitanje: Gde si bio kad je Bog delio pamet ?
Izgleda da su mnogi bili na pecanju, ili su spavali ... Twisted Evil
Meni su vrbu pominjali mnooogo često  nejasno nejasno nejasno Embarassed

Odg: Reductio ad absurdum By: MasterYoda Date: 28.08.2009. 09:49:46

RAA 005

26.08.2009. Večernji dnevnik RTSR prenosi saopštenje nekog ministarstva (mislim da je saobraćaja) BiH. Svim državljanima BiH koji imaju dvojno državljanstvo Republike Srbije preporučuje se da ne putuju u Srbiju svojim automobilom jer će im u Srbiji biti skinute tablice i naplaćena mandatna kazna od 160 do 300 eura. Ambasada BiH u Beogradu nije u mogućnosti da pomogne onima koji su to doživili.

27.08.2009. Ponovo večernji dnevnik RTRS prenosi saopštenje ministarstva (valjda onog istog) BiH: Prema dogovoru s organima Republike Srbije, obustavlja se primjena mjera prema državljanima BiH koji imaju dvojno državljanstvo Republike Srbije, propisanih izmjenama Zakona o saobraćaju, dok se ne postigne odgovarajući dogovor između zvaničnih predstavnika dvije države.

Bez ikakvog objašnjenja o čemu se radi! A radi se o sledećem (ovo sam iskopao nakon dvodnevnog rovarenja po Internetu, pregledanja zakona i drugih akata, i tako dalje, i tako bliže).

Zakon o saobraćaju Republike Srbije (ovo nije tačan naziv zakona) propisuje da državljani drugih država (dakle i BiH) koji imaju dvojno državljanstvo Republike Srbije i koji imaju stalno prebivalište u Srbiji, ne mogu voziti vozila sa stranim registarskim tablicama.

Iako dobro razumijem zbog čega je uveden ovaj član zakona, motivi ne opravdavaju takvu glupost. Morao se pronaći neki drugi način da se spriječi da stanovnici Srbije stalno koriste vozila sa stranim tablicama.

Da pojasnim: nigdje u svijetu (barem ne u zemljama razvijene demokratije) njenim državljanima nije zabranjeno povremeno voziti auto stranih registracija. Postoje određeni propisi o potrebnim dokumentima (ovlaštenjima) ali da to bude potpuno zabranjeno, za to nikada nisam čuo. I, naravno, postoje propisi o tome koliko dugo auto sa stranim tablicama može biti u nekoj zemlji, i kada ponovo može ući kada je, istekom tog perioda, napusti.

Drugi apsurd je da je neko u Srbiji, čistom samovoljom, protegnuo primjenu tog člana na sve one koji imaju dvojno državljanstvo. Kako na one koji imaju mjesto boravka u Srbiji, tako i na one koji to nemaju.
Apsurd je da se o tome uopšte ima šta pregovarati. Ma koliko bio glup, taj član zakona je jasan svakome ko je pismen.
Odg: Reductio ad absurdum By: garwor Date: 28.08.2009. 11:03:05

Ovde je sve apsurd, kolko puta da ponavljam. Svaki dan izlaze kontradiktorne izjave, te bice povecanja poreza, te nece biti, te otpustace administraciju, te nece, oduzimace kola sa cg tablama, nece oduzimati kola sa cg tablama...i sve tako. A sve u cilju sludjivanja naroda ( zar ne zvuci kao u 1984-toj? ), povecanja prodaje sredstava za smirenje i ostalih lekova.
Ako bi vozac vozio kola sa stranim tablama, onda bi zakinuo drzavi carinu i porez, to i nije mala suma, zasto da se odricu toga? Nego se to lepo planski tolerise jedno vreme dok se ne nakupi dovoljno takvih kola, a onda lepo izvedu akciju plasenja il promene zakon, i svi ce da preregistruju i eto para. Mehanizam vidjen i proveren mnogo puta.
Odg: Reductio ad absurdum By: MasterYoda Date: 28.08.2009. 12:33:24

Rekao sam da razumijem motive, ali je način kako je to realizovano čista glupost. Ovako kako sada glasi zakon, ti ne smiješ provozati kola kojima je neki tvoj rođak došao iz inostranstva, čak i kada bi on sjedio pored tebe kao suvozač. Nema predviđenih nikakvih izuzetaka.
Zamisli jednu apsurdnu situaciji. Na nekom slabo prometnom mjestu sudariš se s nekim autom stranih tabli. Zadobiješ samo lakše povrede ali tvoj auto ostane nepokretan (recimo, otpao mu točak skupa s ovjesom). S druge strane, auto sa stranim tablama još je u voznom stanju ali njegov vozač je teško povrijeđen i mora hitno u bolnicu. Kao u inat, niko da naiđe da ga preveze. Šta sad? Ako ga ti povezeš njegovim autom praviš prekršaj.
Dobro, znam da je primjer malo isforsiran, ali na takvim primjerima, kada se stvar dovede do apsurda, najbolje se primjećuju greške.

A da je u toj državi mnogo apsurda, jeste. Samo, pokušaj da živiši u ovoj mojoj, pa ćeš vidjeti šta su apsurdi.
Odg: Reductio ad absurdum By: garwor Date: 28.08.2009. 13:35:54

pa kljuc opstanka je da ne angazujes mozak, jer ce da udje u beskonacnu petlju dokazujuci sam sebi da je nesto apsurd, pa ces da budes pod stresom, pa pritisak... = skok prodaje lekova = odlican biznis.
Samo treba sebi da kazes: ' aha, danas je zabranjeno voziti bh table, sto znaci da ce se za dan dva to promeniti.'.
Odg: Reductio ad absurdum By: MasterYoda Date: 28.08.2009. 13:51:37

Ako ne budeš ti onaj na kome su primijenjene sankcije, jer si bio na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme!
Odg: Reductio ad absurdum By: Кули Date: 28.08.2009. 14:40:24

Ovde su problem Zakon o bezbednosti saobracaja (ZOBS) i Zakon o dvojnom drzavljanstvu koji su kontradiktorni. Pa sad kako ko protumaci.
Ako je auto registrovano na uzeg clana familije, onda moze da se vozi.

Sve u svemu, apsurdan je (vec godinama) Zakon o dvojnom drzavljantsvu koji bolje i da ne postoji kad je na krivo napisan. Sta mislite sto Crna Gora nece da potpise taj sporazum sa Srbijom? Zato sto hoce da kontraju ili zato sto bi za par meseci imali 4 miliona Crnogoraca u Srbiji i jedno 500-600 hiljada u CG.
Odg: Reductio ad absurdum By: Nesa Date: 28.08.2009. 15:02:31

Inace da javim da su vec poceli da treniraju strogocu u i oko BG sto se tice tih gluposti sa stranim tablicama.
Znaci juce me zvao brat da kaze da cera parkira auto, bar za neko vreme. Ima Pezoa 106 koji je nasledila, ali sa HR tablama.
Poenta je da zaustavljaju nase strance, proveravaju dali imaju LK u Srbiji, direktno u centralni registar i ako je prijavljen ovde, skidaju tablice, pisu prijavu za carinski prekrsaj a auto odvoze u najblizu carinsku ispostavi (citaj zicu).
Odg: Reductio ad absurdum By: Кули Date: 28.08.2009. 15:09:23

Citat: Nesa  28.08.2009. 15:02:31
Poenta je da zaustavljaju nase strance, proveravaju dali imaju LK u Srbiji, direktno u centralni registar i ako je prijavljen ovde, skidaju tablice, pisu prijavu za carinski prekrsaj a auto odvoze u najblizu carinsku ispostavi (citaj zicu).
E to i jeste problem, sto ti niko nije trazio da odjavis dokumenta jedne drzave da bi dobio druga (LK i ostalo). Par puta sam vidjao da su trazili kopije LK iz Srbije i time svesno cine prekrsaj i nikom nista. Takodje sam vidjao na granicnom prelazu da ljudi vade dve licne karte (zaborave da to ne bi tako trebalo), a granicar samo kaze da to ne bi smeo da ima i to je to.
Odg: Reductio ad absurdum By: sivka Date: 28.08.2009. 15:14:29

Ja se izvinjavam ako nije prikladno mesto, a nadam se da neće prekinuti vašu diskusiju, ali MORAM:

Сифон и 22 метра црева по пензионеру
Политика

Панчево - По четврти пут ове године, панчевачким пензионерима са најмањим примањима стигла је помоћ. До сада су онима којима месечна примања не прелазе 12 хиљада динара дељени лук и брашно, прашак за прање рубља и конзерве. Овог пута, преко Савеза пензионера Војводине стигао је најсиромашнијим пензионерима дар, у најмању руку чудан, веселници би рекли, ,,ни да плачеш, ни да се смејеш".

- За све организације на територији Панчева стигло је 1.300 паковања у којима је 22 метра црева које обично служи за поливања башта и један ,,сифон за једноделну судоперу". Толико пакета је мало за Панчево, јер на територији града живи близу две хиљаде старих чија месечна примања не прелазе 12 хиљада динара, али, да будем искрен, веровао сам да многи неће ни доћи по пакет, шта ће пензионерима црево за воду и сифон за судоперу - каже нам Добривоје Влајковић, председник Удружења пензионера Панчева.

Авај, од тренутка када је помоћ стигла није прошло ни три пуна дана, а свих 1.300 ,,водених комплета" је ,,плануло". Влајковић каже да су старине с толиким миром прихватиле помоћ државе да је, на крају, морао да их запиткује шта ће са цревом и сифоном за судоперу. Многи су одмахивали руком, неки рекли да ће дати деци, а има и оних који су признали да са нераспакованим поклоном иду на панчевачки бувљак, где ће покушати тамошњим продавцима ,,упола цене" да утрапе оно што им је држава даровала.

С обзиром на то да се не ради ни о скупој ни много траженој роби, Влајковић верује да би, у најбољем случају, у овој трампи пензионери могли да добију хиљадарку. Председник Удружења пензионера у Панчеву каже да, откако су црева и сифони подељени, прима телефоном протесте оних који су остали без њих, јер су касно чули за деобу помоћи.

Да парадокс буде комплетан потрудила се бирократија, која је протумачила да ова помоћ не припада пољопривредним пензионерима који би она 22 метра црева могли корисно да употребе, али су следовање уредно примили станари вишеспратница. Колико је њему познато, вели Влајковић, овакав поклон пакет стигао је популацији војвођанских пензионера с најмањим примањима. Речено му је да црева и сифони за судопере потичу из покрајинских робних резерви. Срећна је околност је да су се нежељених залиха ослободили на најбезболнији начин - ем су испразнили магацине, ем су им пензионери захвални. Ваљда јесу.

Ови необични панчевачки пакети деле се у оквиру акције која се спроводи у око 50 општинских удружења и њихових 400 пензионерских организација широм Војводине, чије је спровођење обезбедило Извршно веће АПВ посредством Покрајинске дирекције за робне резерве.

Како је јуче за ,,Политику" изјавио председник Савеза пензионера Војводине Милан Ненадић, та помоћ је резултат договора са председником Извршног већа др Бојаном Пајтићем и другим представницима покрајинских органа, а прихваћено је да буду обезбеђени пакети са намирницама и другом робом у вредности од по неколико хиљада динара за 30.000 пензионера чија је пензија нижа од 11.000 динара.

- То су разни артикли, знам да је било лука, брашна, сада се дистрибуирају пакети са пиринчем, тестенином, месним конзервама... - рекао нам је Милан Ненадић.

Панчевци су, подсећамо, добили сифоне за судопере, црева за заливање башта дужине више десетина метара...

- Знам за то - каже Ненадић. - То је део робе у виду донације. Лично сам одобрио да се прихвати и таква помоћ, јер има људи у позним годинама који имају баште, окућнице...

Директор Покрајинске дирекције робних резерви Тоша Јошанов потврдио је за наш лист да они организују достављање пакета који се састоје од прехрамбеног и санитарног дела.

- Кад ме већ питате за та црева и сифоне, то није обезбедила Дирекција робних резерви, већ представља донацију Покрајинског секретаријата за науку и технолошки развој. Секретаријат је, наиме, кредитирао изградњу многих фабрика широм Војводине, уз договор да им се средства врате кроз готове производе. Очито, то су производи неке од тих фабрика, али има и друге робе, рецимо мармеладе, производа са ознаком ,,здрава храна", и слично. Мислим да не треба, ако је већ донација, и у томе тражити длаку у јајету - каже Јошанов за ,,Политику".

E ludosti, ludosti...
Odg: Reductio ad absurdum By: Glorija Date: 28.08.2009. 16:27:28

Laughing Laughing Laughing Ludi svet!

Mada, ona ideja da se penzionerima podele male merdevine da lakše "kopaju" po kontejnerima ... help kriv sam
Odg: Reductio ad absurdum By: ender33 Date: 28.08.2009. 19:27:09

Ništa ne sme da nas iznenadi Laughing
Odg: Reductio ad absurdum By: Sekundica Date: 28.08.2009. 20:24:24

Kad budu delili par sifona i dvanaestopalačno crevo prvi ću da stanem u red Smile