SF tim Ne SF teme
Pages: 123456789
Odg: Reductio ad absurdum By: Кули Date: 10.10.2008. 02:03:35

Evo mog danasnjeg utiska i kritike na gradsku upravu.
Avala je godinama poznata kao omiljeno izletiste Beogradjana, nije neka planina, sta vise pre bih rekao da je malo vece brdo, ali posto u blizini nema nikakvih uzvisenja, i ona je dobro dosla, kakva god da je.
No, to nije ni bitno. Sinoc sam se dogovorio s drustvom da se prosetamo do pomenute planine, pojedemo po sendvic, popijemo jelenka i sve ostalo sto ide uz poludnevni izlet. Ja zivim na Dusanovcu, blizu autokomande, ostatak drustva me je cekao negde u Vojvode Stepe. Na mapi i svim ostalim uputstvima, na avalski put je najbolje izaci iz Vojvode Stepe (dobro, da bolje ne moze biti:)) jer ima samo jedno skretanje na desno, pa je posle sve lako. E, tu nastaje problem!

To skretanje desno iz V. Stepe i ukljucenje na avalski put, nije obelezeno ama bas nikakvim znakom, osim znacima za prvenstvo prolaza, i ja sam naravno produzio pravo. Posle nekog vremena i raspitivanja po okolini, vratim se nazad i utrefim skretannje.
Drugi deo price, da je posle tog skretanja sve lako donekle i pije vodu, jer na jos 2-3 raskrsnice, takodje nema nikakvog putokaza, ali ima dobar orjentir, a to je sama planina, pa sam isao prema njoj i utrefio put.
Jedini putokazi koji postoje su neke drvene letve koje se nalaze kada vec dodjes dotle, da postoji samo jedna ulica, a i ona je jednosmerna, i pokazuje gde je koja kafana, lovacki dom i ostalo.

Meni nikako ne ide u glavu da se tolike godine niko nije setio da stavi neki putokaz prema izletistu koje svakodnevno posecuje prilican broj ljudi. Pa u svim Crnogorskim gradovima na putokazima do najblizeg mesta, stoji putokaz za Beograd. U Bosni sam letos video, izmedju ostalog putokaz za Njemacku i jos jednu drzavu na istom mestu (ovo me je zasmejalo, ali verovatno da dobar deo ljudi iz te okoline ima neke veze sa Nemackom, pa se neko dosetio da postavi), a ovi biseri iz Beograda se nisu setili da u podnozju Avale stave bar jedan putokaz, a ne da se ponasaju po principu ko zna, zna, ko ne zna, pitace.
Odg: Reductio ad absurdum By: MasterYoda Date: 10.10.2008. 08:49:18

To s putokazom za Njemačku, to je jedna od posljedica rata. U mom gradu postoji Berlinska ulica. Neke organizacije iz Njemačke a i njihova vlada dali su priličnu količinu para za rekonstrukciju (ili ponovnu izgradnju) većine objekata u toj ulici.

Inače, o putokazima bi mogli raspravljati do kraja života. Pokušaj samo izaći iz Bijeljine ili iz Zenice. U cijeloj Bijeljini postoji samo jedna jedina tabla koja pokazuje gdje je izlaz prema Beogradu ili Sarajevu, pa ako naiđeš tuda barem znaš opšti smjer kamo krenuti. Ako ne prođeš tuda, možeš se vrtiti po gradu satima. A nema nikakvih orijentira - Bijeljina je u ravnici.
U Zenici takođe postoji samo jedan putokaz na put Sarajevo-Šamac, a i taj jedini putokaz nalazi se - 50 metara od puta, na mjestu gdje se put već vidi pa i ne treba putokaz.
Odg: Reductio ad absurdum By: dan555 Date: 09.06.2009. 23:57:33

Ne bih da otvaram novu temu pa ću da "dignem" ovu.

Čitam "Erističku dijalektiku" i dođem do ovog pasusa. Jes' da se baš ne slažem sa uvodnim delom, ali ostatak prilično lepo opisuje deo ljudskog roda koji nema običaj da koristi sopstveni mozak.

Ono što se zove opšteprihvaćeno mišljenje, otvoreno uzev, mišljenje je dve ili tri osobe, i u to bismo se uverili kada bismo mogli da prisustvujemo načinu nastajanja jednog opšteprihvaćenog mišljenja. Konstatovali bismo, tada, da se radi o dve do tri osobe koje su ga prve smislile ili izložile, tvrdile da je ono istinito, i kojima se dobronamerno poverovalo da su ga temeljito proverile. Zavedeno predrasudom o njihovoj priznatoj stručnosti, prvo ga je prihvatilo nekoliko drugih osoba. Njima su, opet, poverovali mnogi drugi, kojima je tromost mišljenja nalagala da odmah poveruju, a ne da mukotrpno proveravaju. Tako je iz dana u dan rastao broj takvih, na mišljenju tromih i lakovernih pristalica. Jer, kada je opšteprihvaćeno mišIjenje zadobilo dobar deo glasova, njegove pristalice su objašnjavale da je to postignuto time što njegove činjenice odgovaraju pravom stanju stvari. Oni preostali sada su bili primorani da dopuste da važi ono što je opštevažeće, da im ne bi prikačili da su neposlušni, jer se bune protiv opšteprihvaćenog mišljenja, i da su sveznalice koje žele da budu pametnije od ostalog sveta. Sada je prihvatanje postalo obaveza. Manjina sposobna da rasuđuje od sada mora da ćuti, a oni kojima je dopušteno da govore potpuno su nesposobni da oforme sopstveno mišljenje i sopstveni sud. Oni su puki odjek tuđeg mišljenja, ali su utoliko žešci i netrpeljiviji branioci tog mišljenja. Jer, kod onog ko drugačije misli, oni ne mrze toliko tuđe mišljenje za koje se onaj opredelio, nego smelost da sam prosuđuje, što sami nikad ne pokušavaju i čega su prećutno svesni. Ukratko, samo mali broj ume da misli, ali svako želi da ima mišljenje. Šta im onda drugo preostaje nego da, umesto da ga sami oforme, uzmu već oformljeno od drugih.

Zar vam ovo ne liči na opis mnogih tipova koje srećemo po forumima, koji bi da po svaku cenu budu u pravu a ne mogu da smisleno obrazlože stavove koje zastupaju?
Odg: Reductio ad absurdum By: Nesa Date: 10.06.2009. 01:41:24

Nemam neko veliko iskustvo sa forumima ali za neke situacije koje sam prosao to vazi. Itekako vazi.
Odg: Reductio ad absurdum By: Кули Date: 10.06.2009. 02:18:17

Sinoc me jedan drug prilicno iznervira. U stvari, nije me iznervirao (retki su oni koji su to uspeli), nego mi se nekako odjednom zgadio sa svojom pricom (da ga ne poznajem dugo, pa ajde).
LM, on se ubacio kod SNSa u stranku i poslednje vreme 'misli' identicno kao i oni. Vrhunc je bio sinoc, kad je dosao sav srecan nakon izbornih rezultata i poceo da prica POTPUNO ISTO kao Vucic, pa da mi sa Youtuba pusta njegove govore...
Prvo sam zinuo u njega k'o klen, a posle sam se ismejao, jer je covek odjednom, iz cista mira, poceo da prica potpuno drugu pricu u odnosu na ono sto je pricao pre par dana. Sta politika napravi od coveka to je cudo. Jasno mi je da politicari menjaju svoje 'stavove' zbog 'visih interesa', ali mi nije jasno da neko ko je lepio 3 meseca plakate po Vozdovcu i ko nece dobiti nista posle toga, odjednom razmislja potpuno drugacije (cak je i ispljuvao radikale na isti nacin na koji to radi vrh stranke(mozda su i ovde Tegle umesale ajvar)).
'eibga, umesah politiku u temu, al' mi je ovo tipican primer slepog prihvatanja tudjeg misljenja, bez ikakve zelje i volje da se normalno rasudjuje o stavovima koje propagira vrh stranke.
Odg: Reductio ad absurdum By: svetlost lutalica Date: 10.06.2009. 08:00:05

Ja mislim da se sve svodi na to da ljudi moraju nekako da se snalaze u stvarnosti, a lakše im je da prihvate nešto od ponuđenog nego da sami smisle. Linija manjeg otpora. Hoću reći, ne slažem se sa Šopenhauerom da mali broj ljudi ume da misli, pre bih rekla da ih mrzi.
Odg: Reductio ad absurdum By: MasterYoda Date: 10.06.2009. 09:01:47

Postoji mnogo primjera iz svakodnevnog života. Primjera koliko ljudi ne žele uključiti nikakve misaone funkcije osim onih rutinskih.
Pola današnje omladine ne umije promijeniti ni pregorjelu sijalicu. Ne da oni to ne bi mogli, kad bi stvarno morali, nego ih naprosto mrzi uključiti dovoljno mozga da obave tu trivijalnu radnju, jer ona nije u njihovoj rutini. O pregorenom osiguraču (ne onom automatskom, nego onom 'na licnu') ne smijem ni govoriti.
Sve sam uvjereniji da vrijedi ono pravilo da je količina pameti na Zemlji konstantna, a kako se ona raspoređuje na sve veći broj ljudi prosjek neminovno opada. Čista matematika.
Ukupna količina znanja se neprekidno povećava, ali je sve manji broj ljudi koji razumiju i neke srednje složene stvari.
Žalosno je što je, prema zvaničnim podacima, prosjek obrazovanja sve viši. Ali, ta statistika ne uzima u obzir da je sve veći broj diploma 'fake' zbog ogromne korumpiranosti u našoj nazovi prosvjeti. Ocjene su roba koja se kupuje, ispiti takođe, a diplome su samo nešto skuplja roba. Iza velikog broja tih dokumenata ne stoji znanje nego novac. Privatni fakulteti su glavni generator tih pojava, mada i oni 'državni' nisu imuni.
Da se razumijemo: nisam protiv privatnih fakulteta (a i privatnih srednjih škola). U razvijenom svijetu to su najbolje obrazovne ustanove koje daju najstručniji kadar. Svi veliki (i čuveni) svjetski univerziteti su privatni, ali je nezamislivo da neko tamo dobije prolaznu ocjenu zbog svog prezimena ili novca koji imaju njegovi roditelji.
Odg: Reductio ad absurdum By: svetlost lutalica Date: 10.06.2009. 09:11:00

Opadanje nivoa obrazovanja "obrazovanih" i degradacija sistema visokog školstva nije problem samo na Balkanu. Kad čitaš iskustva iz USA na primer vidiš da je i tamo katastrofa. Mislim da to ima neke veze sa modernom idejom da se deca (a pod decom se valjda podrazumevaju svi mlađi od 25 godina  Rolling Eyes) nikako ne smeju stresirati (pa ni time što ne polože ispit koji evidentno nisu spremili).

Edit: ilustracija za ovo nestresiranje je između ostalog i ova varijanta da se prijemni za srednju školu polaže u osnovnoj školi - da se deci ne bi pravio dodatni stres. A ta deca imaju 14-15 godina. Nisam još uspela da pronađem u literaturi u kom uzrastu je tačno dozvoljeno izložiti dete stresu.  Rolling Eyes Verovatno negde pred penziju (detetovu, ne moju).
Odg: Reductio ad absurdum By: Glorija Date: 10.06.2009. 10:37:01

Martin u Zagreb - Martin iz Zagreba! (SOS - seljak ostaje seljak  Twisted Evil)

Džaba grad, škola, primeri ... neki ljudi jednostavno ne mogu ili neće da nauče. Zašto, to je već za par tomova  Laughing

Similis... tj. udružuju se slični i stvaraju grupe (najodvratnija "javno mnijenje" bljak!  lose) a onda ubeđuju (čitaj :terorišu) one što misle drugačije. Nesigurni traže grupu u koju će se "ušuškati" i biti prihvaćeni. Za uzvrat postaju verni sledbenici i sve što uz to ide. Nije da oni uopšte ne misle, prije da im je misao vodilja: pa šta ako to i nije najbolje - meni je dobro.

Treba puno zrelosti, znanja, hrabrosti, ... da bi bio ne sam protiv svih nego: svoj. To podrazumeva da ne isključuješ mozak i da o svemu razmisliš i doneseš vlastiti sud (pa i uz pomoć literature). Tuđe mišljenje se poštuje dotle dokle je zaista njegovo vlastito. Nije sramota promeniti mišljenje ako su dokazi jaki.

Opet me hvata skribomanija  grrr Embarassed

Na ovom Forumu su ljudi koji se ponašaju na način koji mi se čini najzrelijim: misle, diskutuju, šale se a ne vređaju, imaju ideje i ne stide se da ih iznesu, uočavaju i raspravljaju, ... a tu je i Dan da "eliminiše" problematične  Twisted Evil
Ovde se bar ne ide na to da ima što više ljudi pa svaku cenu. Cena je, bar za mene, previsoka (jalove rasprave i ubeđivanja sa ljudima koje jedino metkom ... bljak! )
Odg: Reductio ad absurdum By: Кули Date: 10.06.2009. 11:01:09

Citat: MasterYoda  10.06.2009. 09:01:47
Žalosno je što je, prema zvaničnim podacima, prosjek obrazovanja sve viši. Ali, ta statistika ne uzima u obzir da je sve veći broj diploma 'fake' zbog ogromne korumpiranosti u našoj nazovi prosvjeti.

Nije samo korupcija ta koja je dovela do srozavanja sistema obrazovanja, problem je sto su kriterijumi kod svih pali i to mnogo.
Za najnizu prolaznu ocenu danas ti skoro ne treba nikakvo znanje (sto svetlost kaze - stres. A sutra ce neko od njih programirati semafor i kad se ukljuce 4 zelena svetla, bice kolateralna steta, sistem u probi). Profesori javno govore da je njima cilj da 'pusti' sto vise ljudi da prodju da se u narednim rokovima ne bi imali posla. Onda ova generalna reforma skolstva koja donosi pitanja na zaokruzivanje, koja se od roka do roka ponavljaju, sigurno ne daje isto merilo znanja kao kad se nadjes oci u oci sa profesorom.

A tek da ljude mrzi da razmisljaju, to je posebna prica. Jos kad vidi da uvek moze na nekog da se osloni, nece ni pokusavati da resi bilo kakav problem (ni licnu da zameni).
Juce, zove me drug iz Nemacke, ne zna kako da podesi AutoCAD (da instalira neke alate za geometre). Preko telefona sam mu 35min objasnjavao sta i kako da radi. Najgore od svega je sto je on uz te alate imao detaljno upustvo (step by step) i opet je zvao i tupio 35 minuta. Mislim da bi ga mnogo jeftinije izaslo da je tamo nekome platio da mu to odradi, nego sto ce dobiti racun za telefon. Ali ga je verovatno i to mrzelo, jer je trebalo izaci iz kuce i traziti nekoga...
Odg: Reductio ad absurdum By: Glorija Date: 10.06.2009. 11:45:40

Statistika ... a daaaa: svi jedemo sarmu  Wink Laughing

Svi pismeni a samo poneko zna da piše  Evil or Very Mad Svi imamo mozak a poneko ga i koristi  Twisted Evil

Mada ...  Embarassed Baba ne voli da se "nadmudruje" sa kompom pa glumi budalu. (Dok ne primete da je nešto urađeno pa komp radi a ONI nisu ništa dirali  Wink Još nisu  jeeee Što da radim ja kad ima ...  plazenje Kad sam 15 godina folirala da ne znam da zamesim palačinke  Twisted Evil Je li ovo "upotreba mozga" ??? Ili zloupotreba  Twisted Evil)
Odg: Reductio ad absurdum By: garwor Date: 10.06.2009. 12:32:57

Sistem obrazovanja je totalno unisten. Moj otac je nastavnik matematike u jednom selu. Kaze da je i znanje i disciplina i zelja djaka da nesto nauce sve manja i manja. Vise nastavnik ne sme da pipne djaka ma sta ovaj radio i pricao, jer ce u suprotnom djak da ga prijavi direktoru pa ce da snosi posledice. Tako da sva deca drndaju svoje mobilne telefone i na casu i van casova. Nezainteresovani su da ista nauce jer to nije ni potrebno. Zato jer u manjim sredinama ima sve manje dece, pa se srednje skole otimaju da upisu djake jer ce u suprotnom neko ostati bez posla zbog manjka odeljenja. Tako da se svi djaci upisu u srednju znali ili ne znali ista jer je uslov da polozis prijemni za srednju smesno mali, valjda 1 poen. I koga briga sto ta deca ne ispunjavaju kriterijum znanja za te skole, bitno je da direktor srednje ima dovoljan broj odeljenja da ne bi neko ostao bez posla. I koga briga sto zbog nedostatka kriterijuma generacije propadaju i ostaju neobrazovane, bitno je da ta deca kupuju kokakolu i mobilne telefone i tarife za iste, i snickers i sampone protiv peruti. Da li vlast brine sto nacija zaglupljuje, sela umiru a cene zivota skacu? Ne, dok god njih nekoliko na vlasti ima makar i malu licnu korist. Da li vlast briga sto ce u slucaju rata iziginuti hiljade ljudi? Ne, dok god njih nekoliko na vrhu tako cuva svoje principe (plate i privilegije), posledice ce ionako doci ne tako skoro.

Da li vas savest grize kad svoj posao odradjujete povrsno ne ulazeci dovoljno u sustinu problema?
Odg: Reductio ad absurdum By: Кули Date: 10.06.2009. 12:47:42

U manjim mestima, jeste tako. Ako slucajno neki profesor nece da da prolaznu ocenu, citava kasta se sakupi oko njega ubedjujuci ga da treba da pusti ucenika, da ce mu propasti godina..... A to dete koje nece da nauci za dva stvarno ne zasluzuje diplomu ni osnovne skole, kamoli srednje.

Dok recimu u BGu je neka druga prica. Drug koji predaje istoriju u XIV gimnaziji stalno prica o ponasanju dece bogatasa (skoro celo odeljenje su deca nase elite, politicara, kontroverznih biznismena...). Oni nema sanse da ce platiti nekom profesoru za ocenu. Znaju svoja 'prava' i za svaku sitnicu angazuju advokata. A onda teraju po zakonu kako treba i tu samo profesori koji hoce da budu pravedni mogu da ostanu bez posla (na taj nacin mi je drug i dobio posao, a dosao je umesto neke profesorke koja je bila pred penzijom, pa htela da pokaze zube (cak je i na vestima bilo kad su djaci protestovali i trazili profesorku nazad)).
Sve te sporove protiv skola vodi, naravno, jedan advokat i uvek dobija....
Odg: Reductio ad absurdum By: garwor Date: 10.06.2009. 13:06:03

Resio sam neki dan da kupim bicikl pa sam juce malo surfovao trazeci preporuke i iskustva vlasnika...
Danasnji bicikli se sastavljaju ko kompovi, ocu ovaj ram al da bude ot te i te legure aluminijuma, toliko i toliko incha visine, ta i ta viljuska sa podesavanjem stepena tvrdoce i rebounda ( to je skakanje na trotoar), prednji amortizer ovakav, zadnji onakav, zadnje kocnice sa H profilom, prednje sa V, menjac od ovog proizvodjaca, srednja glava od onog, felne sa duplim limom, lanac ovakav, pedale takve i takve, sediste od koze ili sa podlogom od gela, pa onda gume, imas slikove za asfalt, pa sa profilom sa strane za bolji grip u krivinama, pa sa kramponima, pa one za brda i planine, pa sa spust..., to je sve naravno osnovna oprema, pa onda ide dodatna oprema, blatobrani, svetla, flasice za vodu, nozica za naslanjanje, navigacija, kacige, ... turbo motor, raketni lanseri, brodska sirena, sve su to opcije. Cene od 100E pa do nekoliko hiljada evra. Kupovina bicikla je postala tako komplikovana da vec ima sajtova koji se bave time. Cesljajuci forume pronasao sam da se svi ti divni bicikli moraju redovno servisirati i to na svakih 1000-2000 km. Pazi kad se pritom menja lanac pa neke kasete, tockovi balansiraju...Prica mi jedan drug, njega redovan servis kosta 80E (ima neki solidan bicikl, naravno da je rekreativac).
Mislim ko je lud ovde? Imam kod roditelja moj stari ROG petobrzinac (onaj veliki) star preko 20 godina, nikad bre lanac nisam menjao (povremeno se samo namaze mascu), nikad glave nisu crkavale, tockovi nisu gubili balans, ponekad se kocnice razdese al to je svako mogao da popravi sam, a nisam se skidao s bicikla u osnovnoj bukvalno, prelazio po 20 km svaki dan sigurno, terao sam ga i po asfaltu i po najgorim brdima (ziveo sam na selu), po travi, blatu, makadamu, po snegu, sve sa istim univerzalnim gumama. Padao sto puta, padao i ja s njega, nikad se nista nije slomilo, otpalo. Jedino se u zadnjih par godina slomilo sediste(ono plasticno banana sediste), pa je moj matori natakao neko od ponija, i menjac stoji u istoj brzini, oce spadne lanac ako se menja, ali to moze da se sredi sajlama, samo matorog mrzi da popravlja, omatorio covek, ionako ga tera samo do pijace i do Drine ponekad.
Sta hocu da kazem, izgleda da nas je industrija za kratko vreme naucila da vise i ne ocekujemo da ista bude kvalitetno i dugotrajno, cak i bicikli su postali nauka i biznis, ne mozes vise sam izgleda nista da popravis jer ce da izgubis garanciju, nego svakih mesec dva na redovan servis, pa 80 evrica, pa ja bre toliko placam redovan servis za kola al svakih 10000 km, i to u ovlascenom servisu, ako odem kod obicnog majstora onda je i manje. Hteo sam da kupim bicikl u cilju poboljsanja kondicije i ustede para, al izgleda da ce sve to da me izadje skuplje nego da vozim kola.
Jel zna neko gde ima ROG bicikli da se kupe?
Odg: Reductio ad absurdum By: svetlost lutalica Date: 10.06.2009. 13:32:23

Citat: garwor  10.06.2009. 12:32:57
Da li vas savest grize kad svoj posao odradjujete povrsno ne ulazeci dovoljno u sustinu problema?

Da, ali nemam rešenje za suštinu problema.   Neutral
(Npr. ja stvarno nemam rešenje za činjenicu da neko ko je bio minimalno "jak vrlo dobar" u srednjoj školi, plus položio neki prijemni iz srpskog, ne zna šta znači pleonazam. Takođe nemam rešenje za momenat kad na moju rečenicu "razmislite malo" 50 ljudi od 20 godina uzdahne i kaže "samo to ne" - bez ikakve ironije ili sarkazma.) Tako da mogu da ispričam svoju priču najbolje što mogu i da se nadam da će neko od njih da se upeca ili trgne.

Citat: garwor  10.06.2009. 12:32:57
Sta hocu da kazem, izgleda da nas je industrija za kratko vreme naucila da vise i ne ocekujemo da ista bude kvalitetno i dugotrajno, cak i bicikli su postali nauka i biznis, ne mozes vise sam izgleda nista da popravis jer ce da izgubis garanciju, nego svakih mesec dva na redovan servis, pa 80 evrica, pa ja bre toliko placam redovan servis za kola al svakih 10000 km, i to u ovlascenom servisu, ako odem kod obicnog majstora onda je i manje.

Baš sam sinoć razgovarala sa kućnim sysadminom o tome (doduše ne o biciklima nego o malim kućnim aparatima, koji se očigledno prave tako da rade par godina pa da ih posle baciš jer se ne isplati da popravljaš), i ja mislim da je to jedan od odgovora savremenog kapitalizma na krizu hiperprodukcije (ne zezam se).