SF tim Ne SF teme
Pages: 12345
Teorija igara By: slon Date: 18.07.2008. 21:48:16

Evo na Krsti Svetlost spomenu teoriju igara. Ja nisam nikada našao vremena da se pozabavim sa njom pa bih molio nekog da mi ako može ukratko objasni u čemu je tu trik i zašto je tako interesantna. Svetlosti hajde se malo raspiši na ovoj temi i pojasni mi.  Smile
Odg: Teorija igara By: svetlost lutalica Date: 18.07.2008. 22:01:23

Grrrrrr....
 Laughing

Teorija igara je recimo... matematički metod proučavanja u društvenim naukama, koji se koristi da objasni i predvidi reakcije racionalnih učesnika. Izmislio je (između ostalih) Džon Neš (filmić Blistavi um, znaš ono, šizofrenija, Nobelova nagrada itd.).

Zasniva se na pretpostavci da su svim učesnicima u nekoj situaciji poznata pravila i da se svi racionalno ponašaju. Pokazala se kao korisna da objasni neke stvari u na primer međunarodnim odnosima, unutrašnjoj politici i tako dalje, a neki su je koristili i da dokažu da je korisno i racionalno venčati se  Very Happy (sad ovo je zezanje, ali to je jedan od primera u knjizi koju sam čitala o tome).

Dakle, ako znaš uslove, znaš aktere i njihove ciljeve i pravila, možeš, sa određenom dozom verovatnoće da pretpostaviš kako će se odvijati neka situacija. Odnosno izračunaš kako će se ponašati (zvuči poznato?).

Problemi sa tom pričom su sledeći:
a) u stvarnosti nisu svima poznata sva pravila, a osim toga pravila nisu nepromenljiva
b) ljudi se ne ponašaju baš uvek racionalno

Najpoznatiji i najjednostavniji primer "igre", koji ilustruje značaj informacija kojima se raspolaže, je "Zatvorenikova dilema". Mrzi me dalje da kucam pa evo link na vikipediju sa opisom. Ako treba prevešću, ali ne mogu sad časna reč.

http://en.wikipedia.org/wiki/Prisoner's_dilemma

Ako hoćeš još linkova, tekstova itd. nema frke (ali su uglavnom na engleskom)

A verovatno je bila toliko zanimljiva zato što su neki na trenutak poverovali da imaju psihoistoriju. I korisna je u smislu da ako možeš da pretpostaviš kako će onaj drugi da se ponaša u određenoj situaciji, znaš kako ti da se ponašaš da bi dobio ono što hoćeš. Što je u politici prilično korisno.

Btw. su Ameri dosta takvih stvari (nisam sigurna za teoriju igara, ali jesam sigurna za teoriju sistema) dosta dugo čuvali kao vojne tajne.

Odg: Teorija igara By: dan555 Date: 18.07.2008. 22:54:57

Baš me interesuje da li je ovo primenljivo na emisije tipa Veliki brat ili Kuća snova.
Tu su definisana pravila, ograničen prostor i broj učesnika, poznat cilj, učesnici se nužno ponašaju racionalno (u suprotnom brzo budu izbačeni)... prilično unapred definisanih stvari što bi trebalo da olakša računicu i poveća stepen tačnosti (ne znam tačan izraz).
Odg: Teorija igara By: svetlost lutalica Date: 18.07.2008. 22:58:16

Teorijski jeste. Ima tu dosta matematike (mada je mene mrzelo da se baš baš jako udubljujem u taj deo, a nisam ni imala potrebe, za sada). Mada, ako bi hteo da izračunaš ko će najverovatnije da pobedi, pa da se kladiš, morao bi da uzmeš u obzir i "igrače" koji glasaju. To komplikuje stvari.

E, da. Zaboravila sam da dodam u prethodnom postu da je jedna od pretpostavki da svaki igrač pokušava da maksimalizuje svoj interes. I da se često spominju (u filmovima, knjigama itd.) neke osnovne varijante igara: igra nultog zbira (zero sum game) - znači, ako jedan dobija drugi gubi, svi dobijaju (win-win), svi gube (lose-lose) i tako... I da je najprimenljivija u ekonomiji (to jest tu daje rezultate koji su najpribližniji tačnim) jer ekonomija najbolje ispunjava pretpostavke.

P.S. Slone, daj mi objasni na šta si mislio kad si na Krstarici rekao da psihoistorija postoji u sadašnjosti? Ja ne znam ni za šta toliko precizno. Mada postoje matematički modeli za predviđanje tendencija i tako to (ne samo teorija igara).
Odg: Teorija igara By: Glorija Date: 19.07.2008. 09:33:57

Laughing Postoji i "laička" upotreba ove teorije i bez matematike  Laughing

Učila sam decu (kad su dovoljno porasle) da je sve igra (nešto kao pozorište) i da , ako se zna koja je podela uloga, treba znati odigrati svoju i prepoznati tuđe. Izgleda komplikovano ali nije. Recimo: imamo problem koji mora da se reši i ja prvo pitam: da li smo majka i kćerka ili prijateljice ili samo dva lika koji razgovaraju. Ako smo u igri majka-kćerka, teško ćemo doći do pravog rešenja jer majka voli kćerku i sve prašta, a kćerka traži zaštitu i pomoć... Razumete sad ? Svaka uloga ima svoja pravila ponašanja i može se predvideti kako će reagovati.
Pokušala sam da im pokažem kako svako glumi u životu. (Neko bolje a neko ... Laughing) Treba prepoznati ulogu i postaviti se prema tome. Npr. teško je da ćete razgovarati o ozbiljnim problemima sa partnerom koji bi da se mazi i spušta se na nivo malog deteta (i obrnuto).

Gde ja odoh  grrr Embarassed Isve bez matematike  Very Happy

Vidi se kome je psihijatrija omiljena  Laughing
Odg: Teorija igara By: svetlost lutalica Date: 19.07.2008. 09:42:55

U svakom slučaju zvuči zanimljivije od matematike.  Very Happy
Odg: Teorija igara By: dan555 Date: 19.07.2008. 09:43:16

Da nisi ti čitala Berna? "Koju igru igraš"?
Odg: Teorija igara By: NaraYan Date: 19.07.2008. 15:46:59

Ja znam jednu teoriju igara.
I to ovih na srecu. Rachun kaze da su organizatori uvek na dobitku, i to je to... Very Happy
Odg: Teorija igara By: Sal Date: 19.07.2008. 15:59:05

Pa naravno..
Ja sam svojevremeno zavrsio kurs za Krupijea, i radio oko godinu dana taj posao.

Na ruletu, sto je "jaca igra", tj ima vise ucesnika, kuca vise keshira.

Najopasniji je solo igrac, koji je sam za stolom, jer nema ko da isplacuje njegove dobitke.

Mislim da tu nema mnogo matematike, stvar je prosta.
Igraci se izmedju sebe placaju. kusur ostaje kuci.

A kusur nije bas u kovanicama... Smile
Odg: Teorija igara By: NaraYan Date: 19.07.2008. 16:22:31

Kusurchina Laughing

Meni teorija igara zvuchi zanimljivo i verujem da se moze mnogo toga izrachunati matematichkim outem, ali ko zna koliko stotina promenljivih i nepoznatih ima u tom rachunu!!!
Verovatno bi nam trebao Umon i saradnici za rachunanje Laughing
Odg: Teorija igara By: svetlost lutalica Date: 19.07.2008. 16:35:05

Pa to i jeste problem. Što ljudi tvrdoglavo odbijaju da se ponašaju racionalno. Tako da je apsolutno tačno predviđanje ponašanja nemoguće. A i pitanje je kakve bi zapravo imalo posledice. Što reče Pekić (a malopre sam videla da izgleda nije on to izmislio, nego neko drugi): "Ja sam čovek jer znam šta je neizvesnost". Ne mogu samo da se setim da li je iz Atlantide ili 1999.  nejasno

@Sal
Što reče jedan moj poznanik, jedini način da se obogatiš od kocke je da poseduješ kockarnicu.  Very Happy
Odg: Teorija igara By: NaraYan Date: 19.07.2008. 16:38:51

Nishta nije nemoguce. Samo je manje verovatno... Smile
Odg: Teorija igara By: Sal Date: 19.07.2008. 16:41:03

Sto se ruleta tice, sve je stvar matematike i fizike.

Brzina okretanja tocka, brzina ispaljivanja kuglice (nema tog krupijea koji ce svaki put ispaliti kuglicu istom brzinom..
Onda mikroklima, promaja i jos x nepoznatih ce uticati na to gde ce da se "spusti" kuglica.

Mi smo, dokoni, vezbali gadjanje kuglice u jedan sektor tocka, onaj oko nule..cilj je bila nula, ali isti je postignut u par navrata..ALI

Ispaljivali smo kuglicu malom brzinom, uz konstantno odrzavanje brzine rotacije tocka.

Po pravilima, kuglica treba da obrne minimalno sedam krugova pre nego sto pocne da pada...mi smo radili sa tri kruga.

Igraci, profesionalni, prate kako krupije ispaljuje kuglicu i sa kog broja.

Onda se klade na dati sektor cilindra.
Cilindar u igri je podeljen na tri sektora (nazivi istih vam ne znace nista), ali najmanji sektor je u stvari podeljen na suprotne strane tocka i "nosi" samo po par brojeva.

Pogodak u njega dakako nosi najveci odnos uplate/dobitka.

Taj mali sektor, kao i ona nula na tocku, su veliki trn u oko "profesionalnim" igracima.

Zato se svi ozbiljniji okrecu Blak Jack-u...ili na nasem, otvorenom ajnc-u.
Odg: Teorija igara By: Sal Date: 19.07.2008. 16:43:55

Jos da dodam da se svaki "krug" menja smer obrtanja tocka, i smer ispaljivanja kuglice...
Sto znaci da je i najzeleniji krupije menja non stop brzinu rotacije cilindra i ispaljivanje kuglice.

Ipak, kada bi neke varijable bile konstante, mislim da bi se mogla lepa keshina dici.. SmileSmileSmile
Odg: Teorija igara By: NaraYan Date: 19.07.2008. 16:51:09

Lepo si sve objasnio nema shta Smile
Samo da bi se mogla dici keshovina, mora se i uleteti sa nekom pristojnom. Smile

A mogli bi topic da preimenujemo u "Teorija kockarskih igara" i da nastavimo sa spikom. Laughing

Gledao sam sinoc pola Ocean's 13 i tamo stvarno svashta o tome ima da se vidi, zanimljivo je dosta.