SF tim Ne SF teme
Pages: 12345
Obrazovni sustav u Srbiji By: Izitpajn Date: 26.06.2008. 12:39:40

Gledao sam neki dan satelitsku pa sam se zaprepastio kad sam vidio da vaši osmoškolci imaju državnu (malu) maturu, a kod nas već godinama pokušavaju uvesti državnu (veliku) maturu, a o maloj još ni ne razmišljaju. Pa me zanima kako kod vas uopće izgleda sve to skupa, kako se prelazi iz osnovne u srednju, kako iz srednje na fakultet, koji testovi se pišu na državnom nivou, a koji na lokalnom (školskom), kolikog utjecaja imaju ocjene iz prethodnog školovanja, a koliko rezultat na ispitu i slično.

Predajem u školi pa me profesionalno zanima.
Odg: Obrazovni sustav u Srbiji By: svetlost lutalica Date: 26.06.2008. 12:51:33

Sto se tice srednje skole i fakulteta, za osnovnu nisam u toku. Polaze se matura tj. pise se maturski rad i valjda se (jos uvek) polazu 2 predmeta. (Ovde bi neko mogao da me ispravi. Za rad sam sigurna, za predmete nisam).

Uspeh iz srednje skole nosi max. 40 poena za upis na fakultet, prijemni ispit nosi max. 60, s tim sto na nekim fakultetima postoji tzv. "prag znanja", tj. ne mozes da se upises ako nisi uradio odredjeni procenat prijemnog tj. skupio bar nesto poena, da bi se sprecilo da se neko upise samo na osnovu poena iz srednje skole, cak i ako ima viska mesta. (ovo zavisi od fakulteta do fakulteta, uglavnom nema potrebe da se primenjuje tamo gde je veliko interesovanje jer se prag sam napravi).

Kako ce da izgleda prijemni zavisi od fakulteta (uglavnom su svuda testovi, s tim sto se negde polazu 2 predmeta, negde 3 i negde mozes da izaberes koje ces predmete da polazes od grupe ponudjenih, negde se polaze test opste kulture itd.)

Btw.  mislim da je "mala matura" samo prigodan izraz za zavrsetak osnovne skole, nisam sigurna da se zaista i polaze kao ispit. (Al opet, ko sto rekoh, nisam bas u toku). Koliko znam, i ovde se prica o nekoj reformi velike mature, a i univerzitet je u konstantnoj reformi, tako da ko zna na sta ce sve to da ispadne.

Odg: Obrazovni sustav u Srbiji By: Pikax Date: 26.06.2008. 14:10:54

Evo, ukratko( generacija '76. ). Nakon osnovne škole, ne polaže se tzv. mala matura, više se proslavlja. Za upis u srednju školu ( četvorogodišnju ) polaže se prijemni ispit iz srpskog j. i matematike ( 20+20 max bodova ) + 60 ( uspeh iz osnovne, max broj bodova), tako je bilo kada sam upisivala Gimnaziju, i ostalo tako.
na kraju srednje, polaže se matura, 3 predmeta: srpski, strani jezik ili matematika( izabrala sam francuski ) i hemija ( izborni predmet )
Nakon završetka srednje, polaže se prijemni ispit za razne fakultete, uglavnom 2 predmeta ( konkretno, za upis Medicine sam polagala prijemni iz biologije i hemije ( 30+30 max broj bodova) + uspeh iz srednje ( max 40 bodova ).
Nakon završetka studija, polagala sam diplomski ( hirurgija ), zatim sledi lekarski staž ( 1 godina, sada je samo 6 meseci ), a nakon svega toga se polaže državni ispit u Ministarstvu Zdravlja u Beogradu.
Ovo poslednje je striktno vezano za studije Medicine.

' ebote, zamislila sam se.. Confused Rolling Eyes Shocked Very Happy
Odg: Obrazovni sustav u Srbiji By: Izitpajn Date: 26.06.2008. 15:03:24

Hvala na informacijama.

Kod nas se upisuju u srednje iključivo na osovu ocjena iz osnovne, što je po meni krajnji debilizam. Prije '94. je svaka srednja imala svoj prijemni i, meni se čini, to je bio najbolji sistem (osim ispita na državnom nivou koji je daleka budućnost).
Citat
Nakon osnovne škole, ne polaže se tzv. mala matura, više se proslavlja.
Pa dobro, ako se polaže ispit koji nosi 40% bodova, onda se ipak nešto mora i položiti.
Odg: Obrazovni sustav u Srbiji By: Pikax Date: 26.06.2008. 15:05:47

Nema na čemu.
p.s. da zaključim: u obrazovanje u Srbiji se dosta ulaže, međutim, koska je u tome što se ne ulaže u raspoređivanju ( zapošljavanju ) obrazovanog kadra. Samo finale je truba.
oko male mature: ne polaže se ona, već prijemni za srednju ( srednja ima maturu + prijemni za fax )
Odg: Obrazovni sustav u Srbiji By: Pikax Date: 26.06.2008. 15:13:31

prijemni za srednje je na državnom nivou..( za Gimnazije 100% jeste )
Odg: Obrazovni sustav u Srbiji By: Izitpajn Date: 26.06.2008. 15:15:17

Citat
oko male mature: ne polaže se ona, već prijemni za srednju ( srednja ima maturu + prijemni za fax )
Ma dobro, meni je to u paketu, ako netko ne ide u srednju, ona mu bogami ne treba ni matura...

A treba netko i njive orati. Samo, ko im dade pravo glasa...  grrr
Odg: Obrazovni sustav u Srbiji By: svetlost lutalica Date: 26.06.2008. 15:37:22

Citat: Izitpajn  26.06.2008. 15:03:24
Kod nas se upisuju u srednje iključivo na osovu ocjena iz osnovne, što je po meni krajnji debilizam. Prije '94. je svaka srednja imala svoj prijemni i, meni se čini, to je bio najbolji sistem (osim ispita na državnom nivou koji je daleka budućnost).

Ima i to svojih mana i vrlina. Inace, taj prijemni jeste isti za sve srednje skole (srpski i matematika), pri cemu je sada prag znanja 1 (i slovima jedan) poen na svakom testu, a plus dobiju zbirke iz kojih ce biti zadaci (ne slicni zadaci, nego isti)...tako da je pitanje u cemu je poenta toga. A sve tako je napravljeno kao da deca ne bi bila izlozena stresu (po mogucstvu do penzije, valjda Confused).

Citat: Izitpajn  26.06.2008. 15:15:17
A treba netko i njive orati. Samo, ko im dade pravo glasa...  grrr

jao kakav elitizam.  Very Happy
Odg: Obrazovni sustav u Srbiji By: Izitpajn Date: 26.06.2008. 15:58:06

Citat: svetlost lutalica  26.06.2008. 15:37:22
Inace, taj prijemni jeste isti za sve srednje skole (srpski i matematika), pri cemu je sada prag znanja 1 (i slovima jedan) poen na svakom testu, a plus dobiju zbirke iz kojih ce biti zadaci (ne slicni zadaci, nego isti)...tako da je pitanje u cemu je poenta toga. A sve tako je napravljeno kao da deca ne bi bila izlozena stresu (po mogucstvu do penzije, valjda Confused).
Pa poanta je valjda da u školu upadnu oni najbolji? Ako nema mjesta za lošijih 70%, koga briga koliki je prag?

Inače, nadam se da svi pišu taj test istovremeno...  Very Happy
Odg: Obrazovni sustav u Srbiji By: NaraYan Date: 26.06.2008. 16:07:18

Ma sve ti je to dzaba kad su ti profe u 80% sluchajeva [recimo] nekompetentni.
Dzaba ti shto hocesh kad, umesto da te stimulishu, oni te demoralishu.
Kako u osnovnoj/srednjoj, tako i na faxu. I josh ti otvoreno kazu: vazna je diploma a ne koliko nauchish?!?! Rolling Eyes
Bash to sam chuo od tachno 7 profesora na faxu...

Samo batina, pa udri, pa udri, pa udri... Very Happy
Odg: Obrazovni sustav u Srbiji By: NaraYan Date: 26.06.2008. 16:08:39

Da ne bude zabune, tih 7 pr. drze 19 predmeta, to je valjda nasledje od starog drzavnog uredjenja.
A ovo gorenavedeno je moje lichno iskustvo i ne bih pozeleo nikome.
Odg: Obrazovni sustav u Srbiji By: Pikax Date: 26.06.2008. 16:11:54

eeh, najbolji...i da si najbolji ili među najboljima, prolaziš glatko samo do diplome.

Onda se naoružaš strpljenjem i/ili budeš mnogo ljut, pa na kraju možda i uspeš.
Odg: Obrazovni sustav u Srbiji By: svetlost lutalica Date: 26.06.2008. 18:15:40

Citat: NaraYan  26.06.2008. 16:07:18
Ma sve ti je to dzaba kad su ti profe u 80% sluchajeva [recimo] nekompetentni.
Dzaba ti shto hocesh kad, umesto da te stimulishu, oni te demoralishu.
Kako u osnovnoj/srednjoj, tako i na faxu. I josh ti otvoreno kazu: vazna je diploma a ne koliko nauchish?!?! Rolling Eyes
Bash to sam chuo od tachno 7 profesora na faxu...

Samo batina, pa udri, pa udri, pa udri... Very Happy

Vrlo verovatno da toga ima u ogromnim kolicinama. Mada...kad ti 50 ljudi (studenata) kao odgovor na "Razmislite malo" kaze "Jao nemojte molim vas" (svi uglas otprilike) malo gubis entuzijazam Sad.

A sad lepo odoh jer mi se cini da cemo udariti u sveopstu kuknjavu. Crying or Very sad
Odg: Obrazovni sustav u Srbiji By: NaraYan Date: 26.06.2008. 18:51:55

Ima i toga, a shta sa onima koji stvarno zele da znaju?
Jednostavno, treba ti godina-dve samo da bi se pomirio sa stanjem...
Odg: Obrazovni sustav u Srbiji By: elite Date: 26.06.2008. 22:09:38

Da li ste uzeli u obzir da deca na kraju 4. raz. osnovne imaju republicki test iz srpskog i matematike? Kada sam ja isla u osnovnu, 65. radili smo taj test i bas je bio ozbiljan! Kasnije, moji klinci to nisu imali, ali sada je opet uveden  Shocked