SF tim Ne SF teme
Pages: 123456789101112131415161718192021222324252627282930
313233343536373839404142
Odg: Šalter za žalbe&kukanje II By: svetlost lutalica Date: 17.06.2011. 21:52:29

Vidi, osnovne životne potrebe može i ovakva krajnje nesavršena država da ti obezbedi za ciglo 20 minuta. Npr. u zatvoru.  Mr. Green

Problem je u tome što smo (negde tamo u neolitu) prevazišli nivo osnovnih životnih potreba. Još jedan problem je u poverenju. U ŠNM, komesare, komitete, HALove... Btw. ako je cilj zadovoljavanje osnovnih životnih potreba svih članova društva, i ako je to ok i ako je to sasvim dovoljno, čemu onda težnja da društvo postaje sve bogatije i da se svima povećavaju norme?
Odg: Šalter za žalbe&kukanje II By: dan555 Date: 17.06.2011. 22:19:22

Pa, nema potrebe da postajemo sve bogatiji samo da bismo živeli luksuznije.
Potrebno je da napredujemo u znanju i tehnologiji.

A osnovne životne potrebe se proširuju potrebom za obrazovanjem, samoostvarivanjem i sl. čudnim stvarčicama. Mr. Green
Odg: Šalter za žalbe&kukanje II By: svetlost lutalica Date: 18.06.2011. 07:42:40

Sad si vrdalama... Razz
Čas pričamo o materijalim željama&potrebama, čas se bacamo na samoostvarivanje. 

Ja odgovorim na ovo...

Citat
Za potrebe slično. Šta je loše u tome da se za sve odrede norme u skladu sa stvarnim potrebama vodeći računa o životnim okolnostima? Što je društvo bogatije to će (svi) pojedinci imati više norme (veće, kvalitetnije stanove, bolje zdravstvo, školovanje...).
Dakle, šta će meni kao neoženjenom čoveku vila od 1.000 kvadrata, kada mi je dovoljan skroman stan? I tako za sve osnovne životne potrebe.

...a ti se baciš na apstrakcije.  Very Happy

Meni to sve (normiranje mogućnosti i potreba) i dalje zvuči kao veoma totalitaran koncept.

Odg: Šalter za žalbe&kukanje II By: elite Date: 18.06.2011. 10:33:06

Plavuša: Zar se taj princip ne primenjuje u kibucu?   Embarassed   Embarassed   Embarassed
Odg: Šalter za žalbe&kukanje II By: svetlost lutalica Date: 18.06.2011. 11:44:42

Koliko ja znam, neki kibuci funkcionišu kao komune, neki malo drugačije.
(ali jedno je to raditi u relativno maloj grupi, a nešto sasvim drugo na nivou društva kao celine)

P.S. ima jedan urenebesni deo Kišonove autobiografije u kom opisuje iskustvo u kibucu, ali ne mogu uopšte to da pronađem u elektronskom obliku.

Odg: Šalter za žalbe&kukanje II By: dan555 Date: 15.07.2011. 15:10:03

Čisto da vidite sa kakvom zamlatom se družite... grrr

Pre neki dan otiš'o ja da registrujem auto. Čekam tako u redu, ispred mene neka mlada mama čita i sve nešto podcrtava knjigu "Kako da gorovite da vas vaše dete sluša..." (ili tako nekako), a iza mene sve neki ćutolozi. Kada je mm (mladoj mami) dosadilo da čita, počnemo malo da razgovaramo i pošto me iz nekog razloga podsetila na Lutalicu (pametnica, razložno govori), proširimo priču. Jedan od ćutologa se povremeno pridruži al' opet dosadno...

Od vrućine me mrzelo da vadim iz torbe (još nedočitane Embarassed) Vanaksove Cigane, pa reših da vidim ima li u redu srodne duše.

Izmaknem se malo iz reda, tek da vidim ljude oko sebe, i malo glasnije upitam "Je l' voli neko naučnu fantastiku?". Oko mene zblanuta, izgubljena lica, a jedan promumla sebi u bradu "a šta je to...". grrr

I tako, ostatak vremena uglavnom smo pokušali da pogodimo koji broj će ko dobiti, a i malo o knjizi i ponašanju ljudi. Zanimljiva mm, ali ipak to nije baš moja tema.

Od svega ispalo dobro samo to što sam dobio tablice sa jednim našim slovom. Mr. Green
Čova ispred nas se kao oparen odmakao od šaltera kada je video da mu sleduje naše slovo, pa ga ja dočekao. Laughing

Odg: Šalter za žalbe&kukanje II By: SuperFrog Date: 15.07.2011. 15:56:04

Dobro me podsjeti da moram poslati za produzenje tablica i vozacke.  Shocked Sreca pa nema reda, moze se sve postom ili online. Smile

Danas mi se bas nesto ne radi, a evo vec sam spao sa nogu... Sad Cjelo jutro instaliram je&$%@ baterije (backup battery) i vise mi je dojadilo se muvati ispod stolova i traziti kablove... hocem pivo...
Odg: Šalter za žalbe&kukanje II By: Glorija Date: 15.07.2011. 16:20:47

Stiže !  ziveli

Joj što je vruće !!!!  grrr
Odg: Šalter za žalbe&kukanje II By: Nesa Date: 15.07.2011. 17:07:23

U drzavi Mirijevo za registraciju nema guzve. Ja stigo, ispred mene jedna gospodjica, a kad sam je predao stize i jedna mm (valjda je mm. Gurala puna kolica) Laughing
I meni uvalili "Ž" ali posto i onako nemogu preko, ne sekiram se. Znaci sa postavljanjem novih tablica trebalo mi je 20 minuta. (Nosace za nove table mi postavili na tehnickom. Caste ljudi)

Ali sad cu da nadrljam. Moram da menjam i LK i vozacku a uzecu i pasos mada neznam koji ce mi m.. .
Vec su me danas izdrndali. Ja u Zvezdaru za izvod iz MKR i uverenje o Drzavljanstvu i taman dodjoh na red kad gospodjica strucnjak, po kompu frange frange i konstatuje da ja nisam u sistemu. Popizd.. sam sto nisam sistematizovan, upalim ponovo auto i ajd u Savski venac. Resim da napravim frku zato sto me nisu sistematizovali i zato sto me drndaju i slicno.
Platim, triput se preznojim i stignem na red. Dam covi papire a u sebi pocnem da dizem radni pritisak potreban za frku. Kad on frange frange po kompu, ubaci jedan pa drugi list i mrtav ladan pruzi mi dokumenta. I eto, ja bio sistematizovan samo strucnaci u Zvezdari pojma nemaju.
Ma razmisljao sam da se vratim i iskoristim vec stvoren pritisak za pljuvanje po administraciji, ali mrzelo me da trazim ponovo parking mesto i ponovo da placam.
I eto tako. To mi se dogodilo. A bre kakava je ovo drn drn muzika. Gasi to u pm. (citat iz jednog Niskog repa "Lele bate" Pun naziv za You Tube "D Fence - Lele Bate")

Evo malo mi se povratilo raspolozenje.
Pustio sam umetnike repere do daske, ali jedno ceti pet puta za redom i poceo da se smejem do suza.
Odg: Šalter za žalbe&kukanje II By: dan555 Date: 15.07.2011. 17:29:48

Ja sam morao da kupim okvire za tablice. Sada pravim tekst i slike za nalepnice da prelepim ono na okviru, pa ću nosim da mi to odštampaju na laseru. Samo, skupo bre, A3 košta 350 din. grrr
Odg: Šalter za žalbe&kukanje II By: SuperFrog Date: 15.07.2011. 17:58:04

Ja sam kako sam ovdje i zaboravio sta to znaci red... rijetkos da cekas na nesto. U stvari za proteklih 15 godina sam bio 4 puta u redu. Jednom dok sam sredjivao papire za stalni boravak, drugi put za vozacku, zatim produzetak vozacke (morao ispuniti papir za promjene u zakonu) i zadnji put (a i najduze) kad sam polagao drzavljanstvo.

Hvala bogu pa sve, pa cak i placanje kazni (a i ostala papirologija) se mogu obaviti online ili posredstvom drugih. (npr. prodavac za auto ti moze i registrovati auto, tako da ne moras ici u red za to)

A za razliku od toga, cini mi se da sam u njemackoj vise vremena proveo po redovima nego li na poslu.

Pouka - nikad se nikome ne pohvali da znas jezik.  Mr. Green

Ganjao sto svoje, sto papire za mnostvo ljudi, a vize na pola godine, pa ti skontaj kako cesto ides tamo u red za one 'strane'.  Mad Fuj...

Jesu li krenule u evropi samo-platne kase?? Ovdje u vidu ustede postavljaju kase na kojima sam skeniras svoju robu i platis... samo jedna osoba nadgleda 4-8 takvih kasa.  Rolling Eyes

Svaku tu tehnologiju vidim kao smanjenje radnih mjesta... sto nije dobro...

Pricajuci o jadikovanju, NETFLIX poskupio i to ni manje ni vise 60%. Tako da sad moram placati 16 dolara mjesecno za 1 DVD i online streaming, a na to se dodaju 2 dolara ako zelim blue-ray. Jebo te, jos malo pa ce dostici preskupe kablovske kuce. (ja placam za internet, telefon i kablovsku (digitalna, HD i DVR sa mnogo dodatnih kanala) cijelih 150 dolara mjesecno.  Sad

Vadim se da nije moja ideja bila da uzmemo sve to, vec od moje supruge.  Mr. Green
Odg: Šalter za žalbe&kukanje II By: svetlost lutalica Date: 15.07.2011. 18:53:16

E, Dan, a šta je tebe u stvari iznerviralo? Što nasumično izabrani uzorak stanovnika Srbije okupljen u redu ne voli naučnu fantastiku? Što mama podseća na mene? Što si čekao u redu?

(Btw, red se uspešno izbegava unajmljivanjem agencije.)

P.S. Mladim mamama koje se guraju po šalterima (i sajmu knjiga) sa kolicima i sitnom decom bih naplaćivala kazne.  Rolling Eyes
Odg: Šalter za žalbe&kukanje II By: SuperFrog Date: 15.07.2011. 18:56:05

Citat: svetlost lutalica  15.07.2011. 18:53:16
E, Dan, a šta je tebe u stvari iznerviralo? Što nasumično izabrani uzorak stanovnika Srbije okupljen u redu ne voli naučnu fantastiku? Što mama podseća na mene? Što si čekao u redu?

(Btw, red se uspešno izbegava unajmljivanjem agencije.)

A mozda ga nervira sto mm nisi bila ti...  Mr. Green
Odg: Šalter za žalbe&kukanje II By: svetlost lutalica Date: 15.07.2011. 18:57:29

Ne, da sam bila ja nervirao bi se što mi ne vraća knjigu... Mr. Green

(Ne, Dan, ovo nije skrivena poruka da treba da mi vratiš knjigu, zezam se samo  Very Happy )
Odg: Šalter za žalbe&kukanje II By: dan555 Date: 15.07.2011. 19:29:24

Ma, nisam se nervirao, čak sam bio zadovoljan što sam uspeo da izdržim tih par sati u redu i obavim posao.

Jedino sam sam sebe nervirao, što mi je palo na pamet da tako pitam ima li u okolini SF fanova. Rolling Eyes

Mm je bila bez dece. A uspela je i da polije čoveka ispred sebe vodom iz nepažljivo zatvorene flaše kisele. Very Happy