SF tim Serije
Pages: 1
Oteti (Taken) (2002) By: SuperFrog Date: 22.12.2010. 18:59:39

Oteti (Taken) (2002)

Ne vjerujem da sam vidio da ima tema za ovu mini-seriju (10 epizoda), koju je u saradnji sa Leslie Bohem-om producirao Spilberg.  

Serija prati 3 familije u rasponu od 50 godina, nekih 4 generacije. Radnja serije pocinje sa Roswell-om i posljedicama istog na spomenute 3 familije, te NLO abdukcijama kroz generacije...

Da li ste gledali, te sta mislite o seriji?

Taken (otet, uzet) je mini serija sastavljena od 10 epizoda. Prvi put prikazivana na SF kanalu 2002-ge godine, serija je dobila Emi nagradu za Najbolju mini seriju iste godine.

Taken prati tri familije kroz 50-tak godina i cetiri generacije.  Svaka familija je na drugaciji nacin povezana sa vanzemaljcima koji nisu imali naziv u seriji, a tu su da bi vrsili genetske eksperimente, te stvorili genetski modifikovano ljudsko bice koje bi im pomoglo u daljem razvoju njihove vrste.

Da bi lakse shvatili tok dogadjaja, seriju cu opsivati po epizodama (zahvaljujuci wiki) a oni koji je misle gledati, bolje da ne citaju ovaj ‘spoiler’.

Prva epizoda:
Pocinje sa kapetanom Russell Keys, koji se vraca kuci iz II svjetskog rata. On se zeni  sa svojom skolskom ljubavi sa kojom dobija sina, Jesse-a. Russell , dobitnik odlikovanja jer je spasio svoju posadu I sebe iz nacistickog zatvora, se ne sjeca tacno kako su bili uhvaceni on ostatak posade bombardera B-17, te ima nocne more eksperimenata koje su na njima izvodili nacisti. On pronalazi jedinog prezivjelog iz njegove posade u zelju da spozna sta se doista desilo I saznaje da to u stvari nisu bili nacisti, vec da su vanzemaljska bica vrsili eksperimente na njemu I njegovoj posadi. Posto je shvatio da ga vanzemaljci jos uvijek otimaju, u zelji da spasi svoju obitelj, Russell ih napusta.

Za to vrijeme ambiciozni kapetan Owen Crawford pronalazi sruseni NLO, koji se srusio poslije sudara sa vremenskim balonom. Posto je obavjestio nadredjene, vojska predaje istragu Owen-ovom nadredjenom oficiru, pukovniku Thomas Campbell-u, cijom se cerkom zabavlja Owen. Owenova ljubavnica, koja je takodje vidjela incident, pronalazi vanzemaljski artifekt , pomocu kojeg zeli da pridobije Owen-ovu ljubav. Ovaj je ubija, te se zeni sa Cambell-ovom cerkom I obadvoje koristi da bi ucjenio Campbell-a da mu da unapredjenje, te da ga postavi za sefa istrage o vanzemaljcima I njihovim planovima. U NLO-u su pronadjena 4 bezivotna tjela a nastaje potraga za petim prezivjelim vanzemaljcom.

Peti vanzemaljac u ljudskom obliku pronalazi zastitu kod usamljene domacice Sally Clarke koja poslije njihove veze ostaje trudna.

Druga epizoda:
Pocinje sa prvom otmicom Jasse-a, ciji otac je sad lutalica. Russell u jednoj od svojih otmica prepoznaje svog sina koji je takodje otet, te iz tog razloga se vraca da se ubjedi da je mali u redu. On I mali bjeze na bozicnu noc da bi vanzemaljci potom oteli malog a ostavili Russell-a kojeg ocuh I policija terete za kidnapovanje. Za to vrijeme Owen napreduje u cin Pokovnika i postaje glavni u Groom Lake bazi (Area 51).

https://www.imdb.com/title/tt0289830/
Odg: Taken (mini serija) By: svetlost lutalica Date: 22.12.2010. 19:34:35

To je jedna od najboljih SF stvari koje sam gledala u poslednjih par godina. Plus je mala jedno od ubedljivo najbolje dece glumaca koje sam ikada videla. 
Odg: Taken (mini serija) By: dan555 Date: 22.12.2010. 19:45:20

Opet ću biti zli admin i zamoliti da neko napiše opširniji prikaz serije, sa sve sličkama, kako već to radimo.

Ako tema ostane bez prikaza mogao bih da je spojim sa temom "Šta gledati". Embarassed
(kao što sam tamo napisao, ideja je da teme za serije počinju prikazom)
Odg: Taken (mini serija) By: SuperFrog Date: 22.12.2010. 20:23:11

Citat: svetlost lutalica  22.12.2010. 19:34:35
To je jedna od najboljih SF stvari koje sam gledala u poslednjih par godina. Plus je mala jedno od ubedljivo najbolje dece glumaca koje sam ikada videla.  
Da, Dakota je doista jedna od najboljih mladih glumica. Takodje je Gretsch odlicno odglumio vojnog oficira koji ne preze ni od cega da postigne zeljeni cilj.

Citat: dan555  22.12.2010. 19:45:20
Opet ću biti zli admin i zamoliti da neko napiše opširniji prikaz serije, sa sve sličkama, kako već to radimo.

Ako tema ostane bez prikaza mogao bih da je spojim sa temom "Šta gledati". Embarassed
(kao što sam tamo napisao, ideja je da teme za serije počinju prikazom)

Sta se podrazumjeva pod prikaz? Opis cjele serije ili samo opcenito o seriji?

EDIT: Pregledao sam tvoj prikaz SGU. Ne bi trebao biti problem opisati seriju, no to ce zahtjevati par dana rada a mozda budem morao da je opet rentam da bih uradio screenshots onih djelova koji su po meni najzanimliviji. Problem sa ovom serijom je sto je puna malih 'znacajnih' detalja i nije poput drugih SF serija popunjena glupostima da bi ispunili sezonu.
Odg: Taken (mini serija) By: dan555 Date: 22.12.2010. 20:54:27

Napišeš uopšteno o čemu je serija i tvoje utiske, šta ti se dopada u njoj a šta ne i zašto. Nismo profesionalci, niko ne očekuje stručnu analizu serija ili filmova.
Bitno je da mi i naši posetioci možemo videti da li nas interesuje serija i da li da je gledamo.

A slike možeš i sa neta da skineš, ne moraju se vaditi iz plejera.

Ne žuri nam se nigde, kad god stigneš dobro je.
Onda tema ostaje, pa kad napišeš prikaz, ubaciću ga u prvu poruku teme. A ove poruke koje nemaju veze sa serijom ću obrisati.

Uzgred, moji prikazi nisu nikakav uzor. Piši kako smatraš da je najbolje i kako ti najviše odgovara.

E sad, uprkos tome što ne volim tematiku otmica od strane vanzemaljaca, zainteresovali ste me.
Da li je serija otkazana ili logično zaključena u tih 10 epizoda?
Ako je celina da je skinem i odgledam.
Odg: Taken (mini serija) By: svetlost lutalica Date: 23.12.2010. 09:09:03

Nije otkazana nego ima samo deset epizoda. Za divno cudo i na moje odusevljenje.
Odg: Taken (mini serija) By: Sekundica Date: 23.12.2010. 09:31:32

...što potpisujem i ja... Taman koliko treba da bi se zaokružila jedna priča, bez razvlačenja u gigantske serije od milion epizoda gde neminovno dođe do gubitka osnovne ideje, razvodnjavanja priče i štanc-sindroma...
U svakoj epizodi postoji i naratorska linija (koji izgovara mala Dakota) u kojoj se biranim rečima saopštava neka od opštih životnih istina, koja ne mora da bude vezana samo za sadržaj epizode.
Sjajne uloge su osim Dakote ostvarili i "negativci"  Matt Frewer i Heather Donahue.

Detalji o mini-seriji:
IMDb
Wiki (sa preglednim sadržajem epizoda)

Apsolutna preporuka.

Odg: Taken (mini serija) By: Silvester Date: 23.12.2010. 18:05:41

Ja TV serije uvek posmatram kao seriju priča ili priču u seriji. Taken je imao pogrešan pristup priče u seriji i nije mogao da potraje. Da je bilo obrnuto moglo je da pootraje.
Odg: Taken (mini serija) By: svetlost lutalica Date: 24.12.2010. 12:44:44

Pošto mi je telefon sinoć pojeo poruku ( cmizdravac ) aj' sad opet.

Silvestre, meni se čini da su "Taken" zaokružena priča koja nije ni imala u planu da potraje (mislim dobro, ima kraj koji u načelu dozvoljava nastavke, ali takav kraj ima i "Prohujalo sa vihorom" npr.). Osim toga, svuda je opisana kao "miniseries" a to valjda znači to ako se ne varam.  nejasno