SF tim Književnost
Pages: 12345678910
Odg: Ćaskanje o književnosti By: vanax Date: 18.03.2010. 14:53:42

Bitno je za diskusiju. Ovo je ćaskanje o književnosti. Ne govorimo o tome šta smo čitali nego kako smo i zašto čitali. Eriopse, ti si skoro izgubljen slučaj. Za pisanje. Za čitanje je druga priča. Neka svako čita šta mu je po volji.

Remark ti je dobar primer. Svi smo odrastali i na Remarku, ali, ko danas čita njegove romane? Kad sam pročitao te knjige shvatio sam da je njemu rat pisao romane. Prvi ili drugi svetski, svejedno. Bez tih ratova on ne bi imao nijednu knjigu. Tako ti je i sa pričom "Susret na vrhu". Koga će kroz deset godina potresati Milošević i Drašković? To je jeftina, namenska priča bez dubine koju, inače, ima Marković. Kad ne znamo šta bismo, dohvatimo se zombija, to svaka budala ume. I jedno pitanje. Zašto je kog vraga Drašković dovlačio Miloševića na krov? Zašto mu je otvorio vrata? Da bi bio "susret na vrhu"? Ajde, molim te. Rđavo odabrana i izvedena poenta čini tu priču besmislenom.
Odg: Ćaskanje o književnosti By: dan555 Date: 18.03.2010. 15:09:16

Kod:
... Eriopse, ti si skoro izgubljen slučaj. Za pisanje. ...
Ovo je upravo rečenica koja čini razliku između ovog sajta i ZS. Niko od nas ovde ne bi tako nešto rekao, pa sve i da je to očita istina. Na ZS je to uobičajeno.

Istina ne mora uvek da se kaže. Ovo se naročito odnosi na amatere koji pišu iz lične potrebe i zadovoljstva.
Osim toga, može da se kaže i na lepši način.

Opet nesporazum oko različitih ciljeva i aršina amatera i profesionalaca, a toliko puta je već u ovoj temi to istaknuto.

I šta bi sada Eriop trebalo da uradi? Da se mane pisanja koje mu je potrebno i čini mu zadovoljstvo? Ne bih rekao!
Možda on nikada neće napisati nešto dovoljno dobro za objavljivanje, ali to nije razlog da prestane da piše i svoje priče ovde postavlja.

Dobro, u toj rečenici je bitan 'detalj' "skoro". Very Happy Možda je nekome to podstrek ali meni svejedno deluje previše agresivno.
Odg: Ćaskanje o književnosti By: Tanjica Date: 18.03.2010. 15:13:16

Slažem se.  Takve izjave su jednostavno lose
Odg: Ćaskanje o književnosti By: Glorija Date: 18.03.2010. 15:23:33

grrr Crying or Very sad Rolling Eyes ... a i ne pomažu !!!
Bar meni nije pomoglo što mi je milion puta rečeno da napišem TO kako treba a ne da lenstvujem ...  Rolling Eyes
 Pazi da neću !  plazenje
Dan je predivan, deda i ja šetali 4 sata, pazarili, sreli prijatelje, ... Ni za Nobelovu nagradu ne bih to vreme presedela za kompom  plazenje :
Ipak uzmem olovku i pišem. Neka sila me tera (skribomanija  Laughing )... Pa lepo spalim kad se nakupi  Twisted Evil
Da se patim - neću, da "usrećim" druge svojim delom ( grrr Rolling Eyes ) - ko ih šiša !
Slava i bogatstvo - mrka kapa ! Šta će mi to ?

Uzmem Đurđevićku i UŽIVAM - žena je čudo a meni njeno pisanje dođe kao lek.

Odg: Ćaskanje o književnosti By: sivka Date: 18.03.2010. 15:31:16

2008-2009 godina. Moja izjava: Neću da čitam Trejsi Ševalije. To je garant neka limunada-boza. Pih.
2010 godina. Pročitala Pale andjeli i Izuzetna stvorenja. I jako mi se dopalo. Baš.

Remarka sam čitala davno. Bila sam prosto u groznici da se domognem sledeće knjige, pa sledeće.
Imala sam period kada sam čitala po piscima. Brstila police u biblioteci (sada skoro zaboravljena varijanta) kao koza.
Čak sam i Bronfilda pročitala, mada je tu dovoljno pročitati dve knjige. Sve ostalo je isto, drugačije zapakovano.

Početkom sedamdesetih dobila sam prvo jednu, a sledeće godine drugu Zmajevu nagradu za književnost, da li to beše '71 i '72 ? Imam negde diplome, pogledaću. Ne sećam se druge priče, ali za prvu znam da je bila fantastika. Nešto o Mesecu, nemoj tišini pod mesečevim kamenjem i trte mrte... Što ne sačuvah da se danas nasmejem sa uživanjem. Tada su mi rekli da sam izuzetno talentovana i da ću izrasti u pravog pisca.

Dvadeset pet godina kasnije, od jednog novinara koji je radio kao urednik nekog časopisa, dobila sam kompliment da nikad neću biti pisac.
Istog dana, jedan dobar i poznat pisac (u tom delu sveta) rekao mi je da nastavim da pišem. I da mu se dopada ono što radim. I da očekuje mnogo od mene.

Danas, nije baš da me nije briga, ali prihvatam samo one komentare koje mi daju bliski ljudi koji znaju šta pričaju.
A uživam u pisanju.

Odg: Ćaskanje o književnosti By: garwor Date: 18.03.2010. 15:56:32

Vanaxe, taktican si kolko i stereotipni drill sergeant...
Odg: Ćaskanje o književnosti By: Sal Date: 18.03.2010. 17:11:37

Citat: vanax  18.03.2010. 14:53:42
Bitno je za diskusiju. Ovo je ćaskanje o književnosti. Ne govorimo o tome šta smo čitali nego kako smo i zašto čitali. Eriopse, ti si skoro izgubljen slučaj. Za pisanje. Za čitanje je druga priča. Neka svako čita šta mu je po volji.

Remark ti je dobar primer. Svi smo odrastali i na Remarku, ali, ko danas čita njegove romane? Kad sam pročitao te knjige shvatio sam da je njemu rat pisao romane. Prvi ili drugi svetski, svejedno. Bez tih ratova on ne bi imao nijednu knjigu. Tako ti je i sa pričom "Susret na vrhu". Koga će kroz deset godina potresati Milošević i Drašković? To je jeftina, namenska priča bez dubine koju, inače, ima Marković. Kad ne znamo šta bismo, dohvatimo se zombija, to svaka budala ume. I jedno pitanje. Zašto je kog vraga Drašković dovlačio Miloševića na krov? Zašto mu je otvorio vrata? Da bi bio "susret na vrhu"? Ajde, molim te. Rđavo odabrana i izvedena poenta čini tu priču besmislenom.

Eriopse brate i zemljace, lepo ti covek kaze. Preporucujem strik ili metak u glavu.Tableticama se samo zene rokaju. Mislim, ljudi se ubijaju i za mnogo manje razloga, ne znam sta ti cekas.

Izvini sto sam ovako direktan.

Jer, vidis, ja sam budala.

Bas budala jer imam u "steku" jednu zapocetu pricu bas o zombijima. Samo budale pisu o zombijima, jednog od najpopularnijih i najfascinantnih horor pravaca sa sustinom "covek coveku i "coveku"" u postapokaliptickom cirkusu.

Mislio sam u recycle bin poslati 60 stranica, ali to cu uraditi samo ako te nadjem na mostu slobode kako sa ivice zuris u dunav.

Ali posto sam ja budala, a ti izgubljen slucaj ajmo ovaj dil.

Ti nastavi pisati onako izgubljeno, a ja cu da zavrsim zombije koje najverovatnije nemaju ni pocetak, ni kraj, ni nista, ali brate moj po oruzju i peru, imaju mali milion opisa kako je pero zderao djuru, dok ga je srbomen lupao ciglom po tintari a mozak i ostalo tkivo leteli okolo sve u sesnaest.

I onda dodje pseto Fujto pa ih svu trojicu (znaci, jedan mrtav, jedam polumrtav zombi i jedan zivi , superheroj Srbomen)  - popiski.

Hehehhe, ima da zeznem Stiven Kinga.

SmileSmileSmileSmile
Odg: Ćaskanje o književnosti By: Eriops Date: 18.03.2010. 18:14:48

Ako me ne bude narednih dana na forumu, onda znate šta se zbilo.. Sal će vam već javiti sa kojeg mosta sam se bućnuo i prekratio spisateljske muke  pozdrav..

Odg: Ćaskanje o književnosti By: Sal Date: 18.03.2010. 19:25:11

Ma da se mi svi bucnemo u burence jelenka... SmileSmile
Odg: Ćaskanje o književnosti By: Glorija Date: 18.03.2010. 19:31:28

Laughing Predlažem grupno izvođenje: par gajbi jelenka po izvođaču, pragnje, ćevapčići i sl. ... pa ko pretekne  Twisted Evil

Babu "puklo proleće" i ne ubi je "prejaka reč" ... Ma, ne ubi je ni sekira za vrat ...  Twisted Evil Danas smo sreli par ljudi i popričali ... ostali, jadni, da se smeju a deda i ja nastavili (tražeći novu žrtvu za zasmejavanje  Wink Twisted Evil )

Sivkin post sve rekao pa da ne ponavljam. Da kažem samo: Nikad ne reci NIKAD ! (Velika istina. nema veze što je naslov filma ) Da mi je neko rekao da ću čitati našeg pisca i obožavati ga ko' ...  Shocked Možda počnem opet i poeziju čitati ?  Shocked grrr Crying or Very sad Ili, ne daj Bože, pisati ?!?!  help bye2

Odg: Ćaskanje o književnosti By: vanax Date: 18.03.2010. 22:51:55

Citat: dan555  18.03.2010. 15:09:16

Ovo je upravo rečenica koja čini razliku između ovog sajta i ZS. Niko od nas ovde ne bi tako nešto rekao, pa sve i da je to očita istina. Na ZS je to uobičajeno.

A da ti mene lepo banuješ pa da opet zavlada harmonija? cold
Odg: Ćaskanje o književnosti By: sivka Date: 18.03.2010. 22:55:57

Citat: vanax  18.03.2010. 22:51:55

A da ti mene lepo banuješ pa da opet zavlada harmonija? cold
waaa
Odg: Ćaskanje o književnosti By: Sal Date: 18.03.2010. 23:04:55

Koji te ban spopao?

Jedino ako nisi od Mr Dan-a trazio da te napravi ban-om, ili da ti spremi banana shejk?  Ono, sa rendanom cokoladom odozgo? Preferiram pivo bez shejka, ali ti rece ban... mislim, pivo je pivo, jel'da... banana shejk samo deca piju... SmileSmile
Odg: Ćaskanje o književnosti By: Pikax Date: 18.03.2010. 23:21:14

Vanax,užasan si pedagog!

Odg: Ćaskanje o književnosti By: vanax Date: 18.03.2010. 23:40:03

Mda. Ja se sećam iz škole samo profesora kod kojih nije bilo cile-mile. Zato danas, recimo znam dobro engleski.