SF tim Književnost
Pages: 1234
Periodni sistem naučne fantastike - Majkl Svonvik By: dan555 Date: 22.09.2009. 15:20:50

Poštovani publikume, SF tim ima čast da vam predstavi na srpskom jeziku -

Periodni sistem naučne fantastike (The Periodic Table of Science Fiction) - Majkl Svonvik (Michael Swanwick)

"Periodni sistem" je zbirka (veoma) kratkih naučno-fantastičnih priča inspirisana Mendeljejevim periodnim sistemom.
O svakom elementu je napisana po jedna priča, čak i o (za sada) neotkrivenim, tako da ih ukupno ima 118.

Majkl Svonvik je ove priče počeo da piše po narudžbi vebzina "Infinite Matrix", ali, kako to već biva, "nije kome je namenjeno već kome je suđeno" pa je zbirka objavljena na sajtu scifi.com u odeljku "Sci Fiction" (on-lajn magazin koji je dobio čak deset glavnih SF&F nagrada, radio 2001-2005), između 2001. i 2003.

Za "Infinite Matrix" je napisao dodatnu priču za vodonik. Može se pročitati na adresi:
Kod:
http://www.infinitematrix.net/stories/shortshorts/swanwick1.html

Kao klasično izdanje na papiru, zbirka je objavljena u dva navrata tokom 2005. Prvo izdanje je imalo tiraž od 200 a drugo od 500 potpisanih primeraka. Ova izdanja su bila za britansko tržište.
Ako štampana verzija bude rađena i za Ameriku, Svonvik planira da napiše dodatne priče za elemente 111 i 112, koji su u međuvremenu zvanično dobili nazive (rentgenijum i kopernicijum). Ako/kada se to desi, prevode tih priča moći ćete da pročitate na našem sajtu.

Priče žanrovski prate celokupni Svonvikov rad, od tvrde naučne fantastike, preko "meke" fantastike do ne-SF priča/pošalica (često smeštenih u paralelnu istoriju Amerike). Sve su veoma zabavne, duhovite, interesantne, neopterećujuće...

Sajt na kojem je zbirka objavljena nedavno je ugašen, zbog prelaska scifi.com na syfy.com. Na novi sajt nije prebačen "Sci Fiction", tako da više nije dostupan.
Kopija "Sci Fiction-a" se može naći u "web arhivi":
Kod:
http://web.archive.org/web/20070204120454/www.scifi.com/scifiction/periodictable.html

Originalne priče na engleskom jeziku mogu se pročitati na Svonvikovom blogu -
Kod:
http://www.periodictableofsciencefiction.blogspot.com/

Srpsko izdanje "Periodnog sistema" radilo je osam članova SF tima: Master Yoda, Kuli, Sal, Svetlost
Lutalica, Sekundica, NaraYan, Suzan Kalvin, Dan555, uz veliku pomoć ostalih članova i tima i SF prijatelja.
Ko je na čemu radio, možete pročitati u odeljku Impresum.

Ovaj projekat je počeo tako što je Svetlost Lutalica otkrila "Periodni sistem", koji se dopao i drugim članovima tima. Poželeli smo da ga učinimo dostupnim našim SF fanovima pa smo poslali mejl g. Svonviku sa molbom da nam dozvoli da ga prevedemo i postavimo na naš sajt.

Majkl Svonvik nam je dao saglasnost da to uradimo ne tražeći bilo kakvu nadoknadu. bravo
Veliko hvala g. Svonviku! svaka cast

Naš doprinos su ilustracije za svaku priču. U engleskoj verziji, na scifi.com, ih nema, a dizajn njihove strane je veoma sveden.

Rad na ovom projektu je potrajao oko tri meseca. Treba imati u vidu da smo ga radili usred leta, kada je deo članova bio na odmoru po raznim morima i planinama, pa smo pravili neminovne pauze.
Uživali smo u svakom trenutku - prevodeći priče, praveći ilustracije, loveći pravopisne i ine greščice, dizajnirajući stranu...

Veoma nam je drago što je g. Svonvik zadovoljan našim radom. Njegovo obaveštenje - mišljenje možete pročitati na njegovom blogu -
Kod:
http://floggingbabel.blogspot.com/2009/09/serbian-periodic-table-of-science.html

Još jednom se zahvaljujemo Majklu Svonviku što nam je omogućio da uživamo u njegovom "Periodnom sistemu naučne fantastike"!

Direktan link za srpski "Periodni sistem naučne fantastike" Majkla Svonvika je: http://www.sftim.com/svonvik/

Uživajte...

Svi komentari, primedbe, a i pohvale (zašto da ne), su dobrodošli. Mr. Green

Odg: Periodni sistem naučne fantastike - Majkl Svonvik By: dan555 Date: 29.09.2009. 00:12:47

Pobrisane poruke koje smo napisali pre zvaničnog puštanja u javnost PS-a.

Ako primetite greške u prevodu ili bilo čemu drugom, molim da ih prijavite u ovoj temi. Bićemo vam zahvalni na tome. pozdrav
Odg: Periodni sistem naučne fantastike - Majkl Svonvik By: Tanjica Date: 29.09.2009. 09:28:38

E pa covek vas je bas lepo nahvalio, a i zasluzili ste.  bravo
Odg: Periodni sistem naučne fantastike - Majkl Svonvik By: sivka Date: 29.09.2009. 14:37:29

Mislim da vi niste ni svesni koliko je ovo veliko i lepo što ste uradili.
Bravo za SFteam!!!

Odg: Periodni sistem naučne fantastike - Majkl Svonvik By: NaraYan Date: 29.09.2009. 15:55:47

Go go SfTeam
 navijanje
Smile
Odg: Periodni sistem naučne fantastike - Majkl Svonvik By: ender33 Date: 29.09.2009. 21:43:33

Fenomenalno. bravo bravo bravo bravo bravo svaka cast
Odg: Periodni sistem naučne fantastike - Majkl Svonvik By: Raven Date: 30.09.2009. 12:13:34

Izvanredna stvar! Samo napred, ljudi! Najjači ste!

A i izdavači bi mogli malo da porazmisle o atraktivnosti Periodnog sistema SF-a i mogućnosti objavljivanja prevoda za domaće tržište. Naravno, uz nadoknadu, od koje bi SF Tim mogao da napravi barem malu žurku za prevodioce.
Odg: Periodni sistem naučne fantastike - Majkl Svonvik By: MasterYoda Date: 30.09.2009. 13:58:30

Ја ћу себи да одштампам примјерак за личну употребу. 120 или више страна у колору, па шта кошта-кошта.
Odg: Periodni sistem naučne fantastike - Majkl Svonvik By: Sal Date: 30.09.2009. 16:22:22

Rekli smo mu da to radimo u ne komercionalne svrhe, tako da bi eventualni izdavaci to trebali srediti sa Majklom, a ako im se nasi prevodi dopadaju, onda i sa nama.

I kao sto rece Raven, barem za jednu dooobru zurku... SmileSmile
Odg: Periodni sistem naučne fantastike - Majkl Svonvik By: takinada Date: 30.09.2009. 19:15:14

Svaka čast. Konačno nečim lepim da ispunim pauzu na poslu ...  pozdrav pozdrav pozdrav
Odg: Periodni sistem naučne fantastike - Majkl Svonvik By: svetlost lutalica Date: 30.09.2009. 19:16:22

A je l' da da su zgodne priče za čitanje na poslu?  Very Happy
Odg: Periodni sistem naučne fantastike - Majkl Svonvik By: vanax Date: 30.09.2009. 19:36:05

Pročitao sam "Vodonik". Morao bih imati i original da bih nešto konkretno napisao. Nisam sve pohvatao, a i malo mi je - nategnuto. U svakom slučaju, to je dobar projekat, posebno u delu koji je obezbedio saradnju sa autorom.
Odg: Periodni sistem naučne fantastike - Majkl Svonvik By: svetlost lutalica Date: 30.09.2009. 19:40:41

Vanax, imaš link na original priča u prvom postu. Bilo bi nam drago da čujemo tvoje sugestije.

Odg: Periodni sistem naučne fantastike - Majkl Svonvik By: vanax Date: 30.09.2009. 20:56:34

Vaša svetlosti, ne znam koliko vas moje mišljenje zanima. Pogledaću original, jer mi je prevod malo suviše prevod. Ne miriše na pisca. A, to je najteže kod prevođenja. Pisac ima svoj "šmek" i treba ga osetiti.
Odg: Periodni sistem naučne fantastike - Majkl Svonvik By: svetlost lutalica Date: 30.09.2009. 21:01:04

Mene lično zanima svačije mišljenje.  Very Happy
Ja na primer lično mislim da kod većine priča verovatno ima još prostora za poboljšanja, a pošto je ovo u elektronskom obliku može da se napravi i verzija 2.0. Prostora ima pre svega iz dva razloga: 1) mnogo ljudi je prevodilo priče, pa je prilično teško ujednačiti stil; 2) već smo ih svi (koji smo radili na ovome) toliko puta pročitali da više ne vidimo greške.

A pod 3), mi smo iskritikovali tvoje priče, možeš i ti naše prevođenje.  Very Happy